Jump to content

Αλλαγές σε άστρωτο ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω ένα 30 λίτρα τρέχει 17 μερες  αστροτο με 3 guppy μέσα (τα ψαρια μπήκαν μέσα αναγκαστικά δεν ήθελα να τα βάλω άλλα δεν είχα Αλή επιλογή ) και θέλω να ρωτήσω σχετικά με της αλαγες νερου οι μετρήσεις μου είναι:

Nh3= 0.15

No2= 0.8

No3=50

Ph=8

Gh=15

Kh=10

Κάνω μικρέ αλαγες κάθε μέρα από τότε που έβαλα τα ψαρια είναι καλό αυτό η κάνω κακό στο στρώσιμο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές και να βάλεις μπόλι/βακτήρια ΑΜΕΣΑ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Βεβαίως πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές και να βάλεις μπόλι/βακτήρια ΑΜΕΣΑ!

Βακτιρια βαζω από την πρώτη μέρα και μετά από καθε αλαγη  και είχα βάλει και νερό και φυτά από το στρομενο ενυδρείο μου δεν ξέρω αν βοηθήσε αυτό?

Μικρές αλαγες? 20-30% κάθε μέρα?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2020 at 5:14 ΜΜ, το μέλος Gmm έγραψε:

Βακτιρια βαζω από την πρώτη μέρα και μετά από καθε αλαγη  και είχα βάλει και νερό και φυτά από το στρομενο ενυδρείο μου δεν ξέρω αν βοηθήσε αυτό?

Μικρές αλαγες? 20-30% κάθε μέρα?

Ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Τα μικροεπίπεδα αμμωνίας που χρειάζονται τα βακτήρια για να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου, με τις συχνές αλλαγές δεν επιμηκύνουν τον χρόνο στρωσίματος ?

Αφορμή της ερώτησης μου είναι η οδηγίες παρασκευάσματος κάποιας εταιρείας (δεν την αναφέρω), η οποία προτείνει καθημερινές μετρήσεις ΝΟ2, και αλλαγή νερού σε 14 ημέρες, η, αν βρεθεί αυξημένη τιμή αμμωνίας η ΝΟ2.

Εχει να κάνει με το σκεύασμα η είναι γενικότερος κανόνας ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα δεν αφηνεις να δημιουργηθει μια μεγαλη και δυνατη αποικια λογω του οτι εχεις τα ψαρια μεσα και προσπαθεις να εχεις μικρη ποσοτητα αμμωνιας.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις αζωτοδεσμευτικα αλλα και παλι δυσκολευεις την εξελιξη των πραγματων.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις φυτα που αποροφουν μερος των αζωτουχων ενωσεων αλλα παλι δυσκολευεις την εξελιξη των πραγματων.

Μπορεις να χαμηλωσεις το ΡΗ κοντα στο 7 αλλα παλι δυσκολευεις την εξελιξη των βακτηριων.

Οποτε αναγκαστικα αλλαγες νερου, τροφη ελαχιστη και αζωτοδευμετικα και φυτα, αλλιως βαλε αγγελεια για μπολι μηπως βρεθει καποιος στα μερη σου και σου δωσει λιγο απο το στρωμενο κεραμικο υλικο του ενυδρειο του για να επιταχυνης την ολη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Ουσιαστικα δεν αφηνεις να δημιουργηθει μια μεγαλη και δυνατη αποικια λογω του οτι εχεις τα ψαρια μεσα και προσπαθεις να εχεις μικρη ποσοτητα αμμωνιας.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις αζωτοδεσμευτικα αλλα και παλι δυσκολευεις την εξελιξη των πραγματων.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις φυτα που αποροφουν μερος των αζωτουχων ενωσεων αλλα παλι δυσκολευεις την εξελιξη των πραγματων.

Μπορεις να χαμηλωσεις το ΡΗ κοντα στο 7 αλλα παλι δυσκολευεις την εξελιξη των βακτηριων.

Οποτε αναγκαστικα αλλαγες νερου, τροφη ελαχιστη και αζωτοδευμετικα και φυτα, αλλιως βαλε αγγελεια για μπολι μηπως βρεθει καποιος στα μερη σου και σου δωσει λιγο απο το στρωμενο κεραμικο υλικο του ενυδρειο του για να επιταχυνης την ολη διαδικασια.

Σήμερα που μιλάμε οι μετρήσει μου διχνουν 

Nh4=0 

No2=σχεδόν μηδενικα  ενώ της αλες μέρες ευτασαν το 1

Αλλα τα no3 είναι αρκετά υψηλά 50 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα μην σε ανυσηχουν. Δεν λεω ειναι ανεβασμενα αλλα δεν ειναι τοξικα οπως τα νιτρωδη και την αμμωνια.

Κανε μια μικρη αλλαγη εισαι σε καλο δρομο αλλα τα ψαρακια πια ειναι αγνωστο το μελλον τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...