Jump to content

Ετοιμόγεννη ή Οχι;


Thanosde

Recommended Posts

Εχω 4 θυληκα και ειναι και τα 4 σε αυτη την κατάσταση πισω απο την κοιλιά.

Θα γεννήσουν ή οχι; [emoji2955]a6a3463f21ea9dd5302a38f0b4aa7266.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα αλλα 2 θέματα που ειναι ακριβως τα ιδια. Κόλλησε το κινητό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Thanosde έγραψε:

Συγνώμη για τα αλλα 2 θέματα που ειναι ακριβως τα ιδια. Κόλλησε το κινητό.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όλα καλά.

Συνεχίζεις εδώ.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Thanosde έγραψε:

Θα γεννήσουν ή οχι;

Πολυ συντομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παρα πολυ συντομα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτομαι μια μια να τις βάλω στο παρακάτω με 28 θερμοκρασία και ένα μικρό φίλτρο που εχω. Ισως στρεσαρονται στο μεγάλο ενυδρειο με περίπου 30 ψάρια 797c14b7d6d7d51bb52b7ab18826b222.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι; θυμησε μου λιγο τι ειδος ειναι ( θα προτιμουσα να μου πεις την ελληνικη ονομασια) επισης τι διαστασης ειναι  το μικρο

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Thanosde έγραψε:

40x25x20 ειναι το μικρό ενυδρειο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δηλαδη 25 λιτρα μολις γεννησει πρεπει να την βγαλεις γιατι μπορει να τα φαει. Συμφωνω , με αλλα 30 ψαρια θα εχει τοσο πολυ στρες που δεν θα μπορει να βοηθησει για να υπολογισουμε λιτρα  πολλαπλασιαζουμε τις διαστασεις μεταξυ τους και τις διαιρουμε με το 1.000

Έγινε επεξεργασία - Kleis Gry
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη 25 λιτρα

20 θα έλεγα καλυτερα. Σκεφτόμουν μήπως τις έβαζα δυο δυο αλλα θα γινει τσιμπούσι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και τις 4 θηλυκές στο μικρό ενυδρειο. Ηρέμησαν μπορώ να πω σε βαθμό να μενουν στάσιμες χωρίς να τρώνε κυνήγι απο το αρσενικό πλέον. Ισως μαζεύουν και δυνάμεις για γεννα. Σκέφτομαι να κανω μια αλλαγή νερού σημερα το βραδυ και επόμενη αυριο μόλις επιστρεψω απο δουλεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος μέχρι σημερα. Τα έβαλα πάλι στο ενυδρειο.
Σημερα μονο μια θηλυκιά έχει πιάσει μια γωνία, μόλις πλησιάσει το αρσενικό του επιτίθεται. Εύχομαι να ειναι σημάδι αυτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kρημα

Link to comment
Share on other sites

Απομόνωσα μονο αυτη που εριχνε ξυλο στο αρσενικό μόλις πλησίαζε τον χώρο της


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

f13721151125b7159de04f71634c1225.jpg
Μου φαίνεται οτι αντί για ψαράκια έβγαλε αυτά που μοιάζουν με αυγα, λίγη βοήθεια απο κάποιον έμπειρο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας
Μια δεύτερη θηλυκιά μου έκανε πάλι κατι σαν αυγα αντί για ψαράκια όπως θα δείτε πιο κατω.. απο τι μπορεί να ωφειλεται;174472655d4fc9cba5ac2775ef6bfa96.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θα συνεχιζεις να στρεσσαρης τα ψαρια σου, μπορει και να ψοφησουν. Ασ τα ησυχα.

Βγαζουν αυγα, παρα τα μικρα, οταν υπαρχει εντονο στρες, κακης ποιοτητας νερο κ.α.

Τι πρεπει να κανεις....

Δεν βαζουμε την θυληκια σε ενα ενυδρειο χωρις πολλα φυτα (θελει να κρυφτει), Νερο παιρνουμε απο μεγαλο ενυδρειο 70(60)% + φρεσκο 30(40)%.Θερμοκρασια στ 26 βαθμους ειναι μια χαρα, υπερβολες δεν χρειαζονται. Βαλε φουλ φυτα και θα γεννανε μονα τους.

Μια φωτο απο το ενυδρειο σου βγαλε. Δεν καταλαβα, τα γκαπυ εχεις στα 120λ ή στα 450;

Link to comment
Share on other sites

Αν θα συνεχιζεις να στρεσσαρης τα ψαρια σου, μπορει και να ψοφησουν. Ασ τα ησυχα.
Βγαζουν αυγα, παρα τα μικρα, οταν υπαρχει εντονο στρες, κακης ποιοτητας νερο κ.α.
Τι πρεπει να κανεις....
Δεν βαζουμε την θυληκια σε ενα ενυδρειο χωρις πολλα φυτα (θελει να κρυφτει), Νερο παιρνουμε απο μεγαλο ενυδρειο 70(60)% + φρεσκο 30(40)%.Θερμοκρασια στ 26 βαθμους ειναι μια χαρα, υπερβολες δεν χρειαζονται. Βαλε φουλ φυτα και θα γεννανε μονα τους.
Μια φωτο απο το ενυδρειο σου βγαλε. Δεν καταλαβα, τα γκαπυ εχεις στα 120λ ή στα 450;

Είχες δίκιο
Γέννησε κάποια απο τις 4 θηλυκές στο κύριο ενυδρειο. Πρόλαβα και έβγαλα μερικά κάποια φαγώθηκαν απο υπολοιπα ψάρια.
Μονο το μεγάλο ενυδρειο εχω κρατήσει.
Σε μερικές μέρες λογικά θα εχω γεννα απο kribensis έσκαψε η θηλυκιά κατω απο ένα φυλλο και σημερα έμπαινε το ζευγάρι εναλλάξ και γυρνούσαν ανάποδα. Προφανώς η θηλυκιά άφηνε τα αυγα της και το αρσενικό τα γονιμοποιούσε.; Μετα απο αυτη την εναλλάξ διαδικασία το θυληκο μπαινοβγαίνει και δεν αφήνει την περιοχή της, το αρσενικό κόβει βολτες αλλα γυρίζει και προστατεύει και αυτο την περιοχή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...