Jump to content

Τι τροφες και πόσες φορές είναι καλό να ταιζουμε τροπικά ψαρια


Recommended Posts

Για σάς θα ήθελα να ρωτήσω έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρα εξωτερικό φιλτρο αεραντλία και θερμοστάτη δεν είναι φυτεμένο και έχω 5 σκαλαρια μετρίου μεγέθους δύο τύπου καρχαριακια δύο glass και δύο (τσουραπι) τα τελευταία δεν θυμάμαι πως μου τα είπαν ακριβώς και θέλω να μάθω τι τροφές θα ήταν καλα να τα δώσω μου έδωσαν από το pet shop TETRA MIN FLAKES και πήρα και μια DAJANA SPIRULINA WAFERS και μου είπαν να τα ταιζω μια φορά την ημέρα 

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Η τετραμιν ειναι καλη και ποιοτικη τροφη στην συνηστω, οσο για την Νταζιανα ειναι δευτερη σαν τροφη και δεν ξερω σε τη ποσοστο εχει σπιρουλινα και κατα ποσο ειναι απλο φυλλαρακι με χρωστικες. Οπως και να εχει καλο θα τους κανει απλα δεν περιμενω μεγαλες θρεπτικες αξιες απο την συγκεκριμενη τροφη. Και εγω σκαλαρια εχω και ταιζω μια με δυο φορες την ημερα μια που εχω και καποια μικρα που συνεχεια μου κολλανε στο τζαμι ζητιανευοντας για μαμ..... :) 

Εγω χρησιμοποιω το φυλλαρακι της jbl μια που ειναι καλο και το βρισκω οικονομικα αλλα το τετραμιν το θεωρω σαφως ανωτερο. Επισης τους δινω και GVGmix, Discus της τετρα και πελλετ χυμα για κιχλιδες συν καμποσες αλλες σε μικροποσοτητες σε τροφες για να τους αλλαζω λιγο και τις γευσεις καθημερινα.....

Βαλε καμια φωτο να δουμε τα υπολοιπα ψαρακια για να σου πω ονομασιες εαν θες.

Την καλησπερα μου!!

Link to comment
Share on other sites

DAJANA - πολυ χάλια τροφη.

Ταιζω μερα παρα μερα με ζωντανες τροφες :)

Τα glass καρχαριακια μηπως ειναι Kryptopterus minor; Αν ναι, θελουν κοπαδι - 7-9 ατομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Rik έγραψε:

Η τετραμιν ειναι καλη και ποιοτικη τροφη στην συνηστω, οσο για την Νταζιανα ειναι δευτερη σαν τροφη και δεν ξερω σε τη ποσοστο εχει σπιρουλινα και κατα ποσο ειναι απλο φυλλαρακι με χρωστικες. Οπως και να εχει καλο θα τους κανει απλα δεν περιμενω μεγαλες θρεπτικες αξιες απο την συγκεκριμενη τροφη. Και εγω σκαλαρια εχω και ταιζω μια με δυο φορες την ημερα μια που εχω και καποια μικρα που συνεχεια μου κολλανε στο τζαμι ζητιανευοντας για μαμ..... :) 

Εγω χρησιμοποιω το φυλλαρακι της jbl μια που ειναι καλο και το βρισκω οικονομικα αλλα το τετραμιν το θεωρω σαφως ανωτερο. Επισης τους δινω και GVGmix, Discus της τετρα και πελλετ χυμα για κιχλιδες συν καμποσες αλλες σε μικροποσοτητες σε τροφες για να τους αλλαζω λιγο και τις γευσεις καθημερινα.....

Βαλε καμια φωτο να δουμε τα υπολοιπα ψαρακια για να σου πω ονομασιες εαν θες.

Την καλησπερα μου!!

Πώς θα ανεβάσω φωτογραφίες;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εφτιαξα ενα αλμπουμ εδω στο φορουμ στο gallery και απο εκει φορτώνω στα σχόλια οτι θελω .

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος george rapp έγραψε:

Εγω εφτιαξα ενα αλμπουμ εδω στο φορουμ στο gallery και απο εκει φορτώνω στα σχόλια οτι θελω .

Ρε σι δεν με αφήνει να ανεβάσω λέει είναι μεγάλες σε μέγεθος  η φωτογραφίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Ρε σι δεν με αφήνει να ανεβάσω λέει είναι μεγάλες σε μέγεθος  η φωτογραφίες 

 

IMG_20200320_152605.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκες τελικα τρόπο ; 

Πολύ ομορφο το ενυδρείο σου .

Είναι ψεύτικα τα φυτά ;

Εαν η αφίσα πίσω βγαίνει ευκολα θα δοκίμαζα και σκέτο μαύρο.

Δίνει αλλη αίσθηση στο ενυδρείο και οταν φυσικά ανάβει το φως η πρωταγωνιστές (ψάρια/διακοσμηση) παίρνουν αλλη αξία.

Μοναδικο μειονέκτημα του μαύρου φόντου οταν το ενυδρείο ειναι με σβηστά τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες απο που ειναι ανεβσμενες σκληροτητες;;;;;;;; Απαντηση στ φωτο!

Εχεις στο ενυδρειο χιλια κοχυλακια κατι σαν σκελετο απο κοραλι - δλδ σκετο ασβεστιο!!!!! με το κιλο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Βρήκες τελικα τρόπο ; 

Πολύ ομορφο το ενυδρείο σου .

Είναι ψεύτικα τα φυτά ;

Εαν η αφίσα πίσω βγαίνει ευκολα θα δοκίμαζα και σκέτο μαύρο.

Δίνει αλλη αίσθηση στο ενυδρείο και οταν φυσικά ανάβει το φως η πρωταγωνιστές (ψάρια/διακοσμηση) παίρνουν αλλη αξία.

Μοναδικο μειονέκτημα του μαύρου φόντου οταν το ενυδρείο ειναι με σβηστά τα φώτα.

Ναι ψεύτικα είναι τα φυτά θα κάνω μια δοκιμή με μαύρη αφίσα να δω πως θα είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν καταλαβες απο που ειναι ανεβσμενες σκληροτητες;;;;;;;; Απαντηση στ φωτο!

Εχεις στο ενυδρειο χιλια κοχυλακια κατι σαν σκελετο απο κοραλι - δλδ σκετο ασβεστιο!!!!! με το κιλο!

Δηλαδή πρέπει να τα βγάλω όλα αυτά τα κοχύλια και το κοράλλι; για να είναι υγείες για αυτά του είδους τα ψάρια είμαι καινούργιος χομπίστας και δεν ξέρω με τι θα μπορούσα να το διακοσμήσω; χωρίς να έχουν πρόβλημα τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Δηλαδή πρέπει να τα βγάλω όλα αυτά τα κοχύλια και το κοράλλι; για να είναι υγείες για αυτά του είδους τα ψάρια είμαι καινούργιος χομπίστας και δεν ξέρω με τι θα μπορούσα να το διακοσμήσω; χωρίς να έχουν πρόβλημα τα ψάρια

Βγαζεις ολα αυτα χωρις δέυτερη σκεψη!!!

Βγαζεις ολα τα πλαστικα! Βαζεις ζωντανα φυτα - πχ Anubias, κερατοφυλλο, microsorum , υπαρχουν και πολλα άλλα ευκολα. Τα ψαρια σου θελουν μαλακο νερο!

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

 

IMG_20200320_152605.jpg

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

 

IMG_20200320_152644.jpg

Απο ψαρακια εχεις gourami, glofish tetra, bala shark και τα σκαλαρια. 

Η αληθεια ειναι πως καπως ετσι ξεκιναμε ολοι την διακοσμηση των ενυδρειων μας στην αρχη βαζωντας ξεκαρφωτα διακοσμητικα που δεν εχουν σχεση με την φυση των ψαριων μας. Κοχυλακια,κοραλια, αστεριες, πλαστικα φυτα και κανενα μπομπ σφουγγαρακι..... :)

Η αληθεια ειναι οτι ολα αυτα επιρεαζουν περα απο το αισθητικο και τις παραμετρους του νερου σκληραινοντας το νερο λογω του ασβεστιου που εμπεριεχουν.

Τα ψαρια σου σε γενικες γραμμες θελουν ποιο μαλακο νερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο φυτα με την συγκεκριμενη ψαροσυνθεση λογω balashark μονο ανουμπιες μπορουν να επιβιωσουν και να σου πω την αληθεια δεν ταιριαζουν και πολυ με το υπολοιπο συνολο μια που θα γινουν γαϊδουρακια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαζεις ολα αυτα χωρις δέυτερη σκεψη!!!

Βγαζεις ολα τα πλαστικα! Βαζεις ζωντανα φυτα - πχ Anubias, κερατοφυλλο, microsorum , υπαρχουν και πολλα άλλα ευκολα. Τα ψαρια σου θελουν μαλακο νερο!

Ναι αλλά έχω χαλίκι και δεν έχω υπόστρωμα πως θα βάλω φυτά.Με λίγα λόγια θέλει ξανά στήσιμο το ενυδρείο από την αρχή υποστρώματα φύτεμα φυτα νερά και τα τι αυτά για να είναι υγείες.μου είχε πει μια τιμή αυτός στο petshop όταν το πήρα για υπόστρωμα για τα λίτρα του ενυδρείου μου δηλαδή 200λιτρα 120 με 130 ευρώ μόνο για το υπόστρωμα δεν ξέρω ούτε την μάρκα βέβαια ούτε τίποτα παραπάνω

Έγινε επεξεργασία - Alexis Ioannidis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Ναι αλλά έχω χαλίκι και δεν έχω υπόστρωμα πως θα βάλω φυτά

Anubias και microsorum pteropus , που αντεχουν (και το κερατοφυλλο, που δεν θα αντεξει στο δικο σου ενυδρειο λογο καποιον κατοικων) δεν φυτευονται. Τα δενεις με πετονια σε μια πετρα ή ριζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Anubias και microsorum pteropus , που αντεχουν (και το κερατοφυλλο, που δεν θα αντεξει στο δικο σου ενυδρειο λογο καποιον κατοικων) δεν φυτευονται. Τα δενεις με πετονια σε μια πετρα ή ριζα.

Τώρα που κοιτάζω στο internet σε κατάστημα έχει Anubias σε Πετρα λάβας κάνει η πέτρα λάβας και τι ποσότητες πρέπει να βάλω και από τα δύο Anubias και microsorum pteropus και τι πρέπει να κάνω με το νερό μόλις τα βγάλω όλα τα άλλα κοχύλια Κοραλία και τα ψεύτικα φυτά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Alexis Ioannidis έγραψε:

Τώρα που κοιτάζω στο internet σε κατάστημα έχει Anubias σε Πετρα λάβας κάνει η πέτρα λάβας και τι ποσότητες πρέπει να βάλω και από τα δύο Anubias και microsorum pteropus και τι πρέπει να κάνω με το νερό μόλις τα βγάλω όλα τα άλλα κοχύλια Κοραλία και τα ψεύτικα φυτά ;

Λαβα ειναι πολυ καλο υλικο για ενυδρειο. Απο ποσοτητα φυτων - οσα θελεις.

Που θα κανεις τις αλλαγες στο ενυδρειο, κανε μια αλλαγη νερου 30-40%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Λαβα ειναι πολυ καλο υλικο για ενυδρειο. Απο ποσοτητα φυτων - οσα θελεις.

Που θα κανεις τις αλλαγες στο ενυδρειο, κανε μια αλλαγη νερου 30-40%

Σε ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...