Jump to content

Dracaena sanderiana


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου μια πανέμορφη δράκαινα και σκευτομαι να την βάλω στην μονομαχιερα μου. Διάβασα ότι αν είναι όλη μέσα σταδιακά θα σαπίσει. Το ενυδρείο είναι ανοιχτό και λόγο του μικρού ύψους αν την φυτέψω τα φύλλα της θα είναι έξω από το νερό. Να το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους. Έπεσε στα χέρια μου μια πανέμορφη δράκαινα και σκευτομαι να την βάλω στην μονομαχιερα μου. Διάβασα ότι αν είναι όλη μέσα σταδιακά θα σαπίσει. Το ενυδρείο είναι ανοιχτό και λόγο του μικρού ύψους αν την φυτέψω τα φύλλα της θα είναι έξω από το νερό. Να το κάνω;

Δεν θα χάσεις και τίποτα να το προσπαθήσεις.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θα χάσεις και τίποτα να το προσπαθήσεις.:)

 

Αυτό είναι αλήθεια. Αν όμως κοιτούσα με κάποιοι τρόπο να είναι μέσα μόνο οι ρίζες πιστεύεις θα ήταν καλύτερα;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Αυτό είναι αλήθεια. Αν όμως κοιτούσα με κάποιοι τρόπο να είναι μέσα μόνο οι ρίζες πιστεύεις θα ήταν καλύτερα;

 

Αυτο θα ελεγα και γω, οσο μπορεις να ειναι μεσα μονο η ριζα ή εστω λιγο κορμος. Εγω ετσι εχω τον ποθο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Αυτό είναι αλήθεια. Αν όμως κοιτούσα με κάποιοι τρόπο να είναι μέσα μόνο οι ρίζες πιστεύεις θα ήταν καλύτερα;

 

Αυτό θα ήταν το ιδανικό.

Σε ενυδρείο είναι δύσκολο να το πετύχουμε να είναι μέσα μόνο οι ρίζες λόγο της μορφολογίας του συγκεκριμένου φυτού που είναι συνήθως ίσιο.

Πειραματίσου όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν άφηνα απλά το φυτό μέσα χωρίς να φυτευτεί και να στηριζεται στο 5ζαμι ώστε όσο το δυνατόν περισσότερο φυτό να είναι έξω;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να εππηρεασω τις σκέψεις σου εγώ όταν είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με μια πολύ όμορφη δράκαινα μετά από λίγο καιρό γέμισα υδρες κ ταλαιπωρηθηκα να τις διώξω. 

Βέβαια δεν ξέρω αν συσχετιζονται σαν γεγονότα η σαν φυτό πιο συγκεκριμένα αλλά στο μυαλό μου τα έχω συνδιασει-

Περιμένουμε photos! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος giorgosvas έγραψε:

Χωρίς να θέλω να εππηρεασω τις σκέψεις σου εγώ όταν είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο με μια πολύ όμορφη δράκαινα μετά από λίγο καιρό γέμισα υδρες κ ταλαιπωρηθηκα να τις διώξω. 

Βέβαια δεν ξέρω αν συσχετιζονται σαν γεγονότα η σαν φυτό πιο συγκεκριμένα αλλά στο μυαλό μου τα έχω συνδιασει-

Περιμένουμε photos! 

Ίσως τις μετεφερες με το φυτό ή έτυχε να συμπέσουν τα γεγονότα. Θα μπει σε μονομαχιερα άρα και υδρες να μου φέρει θα γίνουν πολύ καλός μεζές?. Το μόνο που σκευτομαι ακόμα είναι να το φυτέψω ή απλά να το αφήσω μέσα να ακουμπάει όμως στον βυθό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

 Το μόνο που σκευτομαι ακόμα είναι να το φυτέψω ή απλά να το αφήσω μέσα να ακουμπάει όμως στον βυθό?

Πιστευω οτι ετσι θα χαλασει. Μπορεις να κανεις κατι σαν βαση-θηλια με συρμα που θα περναει το φυτο απο μεσα και θα στεκεται στην επιφανεια και να το στερεωσεις στο τζαμι. Εχεις καπακι στο ενυδρειο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος George K έγραψε:

Πιστευω οτι ετσι θα χαλασει. Μπορεις να κανεις κατι σαν βαση-θηλια με συρμα που θα περναει το φυτο απο μεσα και θα στεκεται στην επιφανεια και να το στερεωσεις στο τζαμι. Εχεις καπακι στο ενυδρειο; 

Είχε αλλά δεν μου άρεσε και το έβγαλα για να βάλω ένα αυτοσχέδιο φωτισμό όπως επισης και να βάλω μια φραουλια στην μια γωνιά. Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως όσο το λιγότερο δυνατον μέρος του φυτού είναι έξω,τόσο το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Είχε αλλά δεν μου άρεσε και το έβγαλα για να βάλω ένα αυτοσχέδιο φωτισμό όπως επισης και να βάλω μια φραουλια στην μια γωνιά. Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως όσο το λιγότερο δυνατον μέρος του φυτού είναι έξω,τόσο το καλύτερο;

Οσο το δυνατο λιγοτερο να ειναι μεσα, μονο η ριζα αν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Vasilhs G έγραψε:

Είχε αλλά δεν μου άρεσε και το έβγαλα για να βάλω ένα αυτοσχέδιο φωτισμό όπως επισης και να βάλω μια φραουλια στην μια γωνιά. Εσύ πιστεύεις δηλαδή πως όσο το λιγότερο δυνατον μέρος του φυτού είναι έξω,τόσο το καλύτερο;

Βάλε μια φωτογραφία για να έχουμε κι εμείς μια πιο καλή άποψη.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βάλε μια φωτογραφία για να έχουμε κι εμείς μια πιο καλή άποψη.:)

 

received_809479279541384.jpeg

received_2649663685155551.jpeg

received_1676033685869019.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...