Jump to content

Χελώνα που δεν τρώει


Recommended Posts

Ανυιγραφω προηγουμενο μου ποστ παλι : Με υγρα τεστ μετραμε και καλο θα ηταν να κανεις καποια μετρηση για αμμωνια & νιτρωδη ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ,  γιατι οσο μεγαλωνουν οι χελωνες ρυπαινουν και πιο πολυ και μπορει να μην καταλαβουμε πριν ειναι αργα πιθανη ανοδο της αμμωνιας. Εξου και ποτε κανουμε αλλαγη νερου και ποσο.

Επικοινωνησες με κανεναν απο τους κτηνιατρους που σου ειπαμε με τον Ρικ ?

Link to comment
Share on other sites

θενκς που απαντησες corto maltese ...δεν ειχα ιδεα για αυτα τα τεστ να σου πω την αληθεια και δε ξερω που να τα βρω επισης...

θα επικοινωνησω αυριο με τη νατασα καλογεροπουλου που απο οτι γουγκλαρα εχει δικος της κτηνιατρειο στον αγ στεφανο.

Link to comment
Share on other sites

δεν τις εχω παει ποτε, γιατι ευτυχως δεν χρειαστηκε, απο το ιντερνετ και τον οδηγο φροντιδας  (''χελωνακια'' απο billias) του φορουμ εδω τους εχω βρει.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να σε βοηθουσα παραπανω, αλλα στη μονη παραμετρο που δεν ειμαστε σιγουροι  οτι ειναι ΟΚ, ειναι η ποιοτητα του νερου (NH3 & NO2 να ειναι μηδεν)

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

οχι τι λες..και ηδη με χεις βοηθησει παρα πολυ...

οποτε ψαχνω υγρο τεστ για nh3 kai no2 ετσι...!!

στα  πετ σοπ θα βρεις, διαλεξε καποια  απο τα καλα π.χ sera, salifert, api. 400λ ειναι τα καθαρα ή  μικτα? αν μικτα, τα καθαρα λ. ποσα ειναι ?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια φωτο του φιλτρου και ειδικα του αυτοκολλητου με τα χαρακτηριστικα (στο πλαϊ ή στο πατο θα ναι) και θυμησε μου τα υλικα που εχει μεσα και με τι σειρα ειναι (απο εισοδο του νερου στο φιλιρο  προς στην εξοδο του) . Αλλαζεις σε τι ποσοστπο το νερο και ποτε?

Link to comment
Share on other sites

heim ειναι το φιλτρο.υπαρχει απο πανω ενα αυτοκολητο που χουν ξεθωριασει τα γραμματα αλλα βλεπω που λεει type 2217 

λοιπον κατω κατω στον πατο εχω αυτο το κλασσικο πλαστικο με τις τρυπουλες( που δε θεωρειται ειδος φιλτραρισματος φανταζομαι)

απο πανω εχω το μακαρονι που δεν το χω αλλαξει εδω και ενα χρονο :/ ανθρακα σε σακουλακι απο τον σεπτεμβρη σφουγγαρακι κλασσικο οχι πολυ χοντρο...αυτα...

αλλαζω καθε  βδομαδα ολο το νερο του ενυδρειου και τις τελευταιες βδομαδες ανα 5 μερες(η ΕΥΔΑΠ κανει παρτυ). επισης να αναφερω οτι εχω ψιλλη αμμο στον πατο του ενυδρειου που την καθαριζω καθε βδομαδα με την πιεση του νερου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

επισης τα σωληνακια του φιλτρου ειναι αρκετα βρωμικα ..προσπαθω να τα καθαρισω με την πιεση του νερου  αλλα δεν υποχωρει με τιποτα η μπιχλα

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 10:51 ΜΜ, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

heim ειναι το φιλτρο.υπαρχει απο πανω ενα αυτοκολητο που χουν ξεθωριασει τα γραμματα αλλα βλεπω που λεει type 2217 

λοιπον κατω κατω στον πατο εχω αυτο το κλασσικο πλαστικο με τις τρυπουλες( που δε θεωρειται ειδος φιλτραρισματος φανταζομαι)

απο πανω εχω το μακαρονι που δεν το χω αλλαξει εδω και ενα χρονο ? ανθρακα σε σακουλακι απο τον σεπτεμβρη σφουγγαρακι κλασσικο οχι πολυ χοντρο...αυτα...

αλλαζω καθε  βδομαδα ολο το νερο του ενυδρειου και τις τελευταιες βδομαδες ανα 5 μερες(η ΕΥΔΑΠ κανει παρτυ). επισης να αναφερω οτι εχω ψιλλη αμμο στον πατο του ενυδρειου που την καθαριζω καθε βδομαδα με την πιεση του νερου. 

 

 

Το 2217 εχω και εγω, για αρχη αλλαξε τη σειρα των υλικων, δηλαδη απο κατω προς τα πανω: σφουγγαρι-ια,  βιολογικο (μακαρονι), βαμβακι προαιρετικα,  ο ανθρακας και χρειαζεται και οχι, αναλογα , τα πλαστικα που λες ειναι 2 κανονικα, το πρωτο κατω-κατω με τα ποδαρακια προς τα κατω και το 2ο πανω-πανω  τα ποδαρακια προς τα πανω πριν την ''κεφαλη''. Το νερο αν το αλλαζεις ολο ακυρωνεις την δουλεια του φιλτρου και ειναι σαν να κανει restart καθε φορα το ενυδρειο με αποτομη διακοπη στην εβδομαδα. Οταν εννοεις με πιεση του νερου την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 10:54 ΜΜ, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

επισης τα σωληνακια του φιλτρου ειναι αρκετα βρωμικα ..προσπαθω να τα καθαρισω με την πιεση του νερου  αλλα δεν υποχωρει με τιποτα η μπιχλα

εχει κατι σαν βεργα με συρματενιο βουρτσακι στην ακρη της στα ενυδρειομαγαζα για αυτο το λογο, με την πιεση νερου γινεται  ''μιση'' δουλεια, αν το παρεις θα καταλαβεις τη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι .αλλαξα τη σειρα των υλικων αλλα το νερο μου εμενε θολωμενο τα ξαναεβαλα οπως πριν και ξεθολωσε (μπορει να φταιει οτι μολις ειχα πλυνει το φιλτρο ?)

εννοεις οτι με το αλλαγμα ολου του νερου φευγει η καλη χλωριδα ετσι? πως θα επρεπε να το αλλαζω ?

με την πιεση του νερου εννοω πως περνω το λαστιχο (με τις χελωνες εξω απο το ενυδρειο παντα) και βρεχω με πιεση την αμμο για να ανεβει η σκονη επανω και να την τραβηξω εξω με το ρουφηχτηρι.

τελικα  πηγαμε στην κτηνιατρο σημερα στο κτηνιατρικο κεντρο πειραια και ξεκινησαμε αγωγη baytril και Metacaum για 5 μερες...

 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειακο ''κομματι'' για τις χελωνες δεν το εχεις μελετήσει καθολου απο οτι φαινεται, π.χ για την αμμο ειναι απαγορευτικο αυτο που κανεις, μην το ξανακανεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως με το που πηρα τις χελωνες δεν ηξερα καν οτι πρεπει να ζουν σε ενυδρειο...σιγα σιγα με το ψαξιμο εμαθα και εξοπλιστηκα καταλληλα...τωρα αυτο για την αμμο δεν το ηξερα τι να σου πω...οσο ζουμε μαθαινουμε

Link to comment
Share on other sites

Τις πηρες όταν ηταν  μικρες ή προσφατα?....η αμμος ετσι οπως τη κανεις μονο ζημια προκαλει(ανοδος αμμωνιας)

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις έχω από μωρά ... ααα οκει δεν το ήξερα υπάρχει άλλος τρόπος να τη καθαρίζω που να μην είναι επιβλαβής? 

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

 

οι χελωνες πανε καλυτερα ..μαλλον τις εχει πιασει η αντιβιωση... η μια που δεν ειχε καθολου ορεξη δεν την προλαβαινω αυτες τις μερες ..μεχρι και φραουλα εφαγε σημερα αλλα συνεχιζουν να κανουν αυτο το σφυριγμα στη ανασα (οχι τοσο συχνα) και δεν βγαζουν τοσο συχνα μπουρμπουληθρες κατω απο το νερο... 

υπαρχει μια βελτιωση  :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου, ακομα και να μην πηγαιναν καλα το οτι το εψαξες και προσπάθησες για το καλυτερο για μενα φτανει......τωρα μελετη και κοιτα να βελτιωσεις τους παράγοντες  ''νερο & διατροφη'' και ολα θα πανε καλα θελω να πιστευω!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

UPDATE:

 

οι χελωνες πανε καλυτερα ..μαλλον τις εχει πιασει η αντιβιωση... η μια που δεν ειχε καθολου ορεξη δεν την προλαβαινω αυτες τις μερες ..μεχρι και φραουλα εφαγε σημερα αλλα συνεχιζουν να κανουν αυτο το σφυριγμα στη ανασα (οχι τοσο συχνα) και δεν βγαζουν τοσο συχνα μπουρμπουληθρες κατω απο το νερο... 

υπαρχει μια βελτιωση  :)

Τελικά τη σου είπε ο κτηνίατρος; χαίρομαι που βελτιώνεται η εικόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2020 at 11:26 ΠΜ, το μέλος Efoulito94 έγραψε:

Τις έχω από μωρά ... ααα οκει δεν το ήξερα υπάρχει άλλος τρόπος να τη καθαρίζω που να μην είναι 

Καλησπέρα και από εμένα.

Δες εδώ και αποφάσισε ανάλογα με τα κριτήρια σου για τον καθαρισμό σου.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.aquazone.gr/forums/topic/98933-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%80%CE%B1-%CE%B2%CF%85%CE%B8%CE%BF%CF%85/&ved=2ahUKEwil-Y23xvroAhWxMewKHekxDwsQFjAAegQIBBAB&usg=AOvVaw3a0kKEgBdfbGrmAY1NTNsb&cshid=1587507873661

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η κτηνιατρος μου ειπε πως θα μπορουσαμε να κανουμε ακτινογραφια για να δουμε ποσο μεγαλη ειναι η ζημια στο πνευμονικο αλλα ηταν +50ευρω(τα οποια δεν μου περισευαν)

οπως και να χε ομως μου ειπε πως η θεραπεια θα παρεμενε ιδια...5 μερες baytril και  3μερες metacam..

μιλησαμε παλι σημερα τηςειπα πως παραμενει το σφυριγμα στην αναπνοη και θα δωσω αλλες 3 μερες Baytril 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...