Jump to content

ΜΙΚΡΉ ΓΥΑΛΑ, ΠΟΛΛΑ ΡΑΜΧΟΡΝΣ, ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΥΛΛΑ ΦΥΤΩΝ


Recommended Posts

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡ-ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΑ ΣΑΛΙΓΓΑΡΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΡΑΜΧΟΡΝΣ,

ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΜΟΛΙΣ 27 ΛΙΤΡΩΝ, ΕΧΩ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΤΗΣ ΥΓΡΟΦΙΛΙΑΣ ΠΟΥ ΚΥΡΤΩΝΟΥΝ,

ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΟΛΟΙ ΜΙΛΑΝ ΓΙΑ ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ,

ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΓΡΑ ΜΕΤΡΗΣΗΣ, ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΟΣΜΩΣΗ (ΚΙΝΗΣΗ ΠΡΟΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ...),

ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΕΝΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΑΛΙΓΓΑΡΙΑ...

ΠΟΛΛΑ ΣΑΛΙΓΓΑΡΙΑ ΛΕΜΕ...

CO2 ME CONTROLLER KAI ΦΙΑΛΗ...

Η ΛΟΥΝΤΒΙΓΚΙΑ ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ, ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...

Link to comment
Share on other sites

large.PSX_20200306_212207.jpg.a44ba6ab54a86edb87b2e3601537fd71.jpglarge.PSX_20200301_221502.jpg.ecdd2044a639edd1396a63838380f371.jpglarge.PSX_20200301_221403.jpg.836557465d0e19ab32b356ef64d1446f.jpglarge.PSX_20200301_221246.jpg.89a1ddbe0ac432dc8da1c197b5fd36f5.jpg

εχω πολλα σαλιγκαρια , τα δειχνω παραπανω , τα πολυ μικρα ολοστρογγυλα , τα κλασσικα μαυρα και τα μαλαισιαν που λενε .

στην πρωτη εικονα την κρυπτοκορινα αυτα την εχουν κανει ετσι ;

η της λείπει κατι ; 

θα ηθελα να ξερω για να εχω καβατζα την πληροφορια , τρωνε φυτα αυτα ;  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνέλαβα επ' αυτοφώρο το pond snail να καταβροχθίζει java fern, που υποτίθεται ότι είναι και σκληρή!

Προσπαθώ να τα ταίσω μπας και γλιτώσω τα φυτά, αλλιώς τα βλέπω δόλωμα για σπάρους!

Link to comment
Share on other sites

Α! pond snails ειναι λοιπον τα πολλα που εχω , αυτα που αποκαλλω (τα κλασσικα μαυρα) , μαλαισιαν οι τρομπετες και rams horn τα ολοστρογγυλα μικρουλια .

τα μαθαινω .

λες να την τρωνε ε ; την τρυπανε .

Έγινε επεξεργασία - george rapp
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα Physa fontinalis.... Στο ενυδρείο μας καταναλώνουν άλγες, νεκρά φύλλα και υπολείμματα τροφών των ψαριών. Αν δε βρουν επαρκή τροφή, μπορει να καταφύγουν και στα υγιή φυτά. Μπορεις να βαλεις ενα μικρο τασακι πχ και να βαλεις το βραδυ τροφη σε μορφή ταμπλετών που ρίχνουμε για τα ψάρια βυθού. Εκει θα μαζευτουν τα περισσοτερα και το πρωι θα βγαλεις το τασακι με καμποσα μεσα. Ετσι κανω εγω για να ελεγχω το πληθυσμο τους οταν βλεπω οτι εχω μπολικα... :)

Στις κρυπτο βαλε ταμπλετες και θα χρειαστεις ενα γενικο λιπασμα και καλιο.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης να ξερετε οτι οσο ποιο πολυ βρωμια εχουμε τοσο ποιο πολυ αυτα αναπαραγωντε γιατι φυσικα για αυτους ειναι ο παραδεισος και εχουνε αφθονο μαμ....... ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω βρωμα .....πολυ !

οχι βρωμα με την εννοια του φαγητου , αλλα επειδη μου αρεσουν ΠΟΛΥ τα ξερα φυλα τα καπακια και black water  τα βαζω .

δεν εχω αφησει βεβαια κανενα φυλο ποτε να εξαφανιστει αλλα οπως και να το κανουμε διαλυονται εκει σε καποιο σταδιο .

προχθες αλλαξα διαρυθμιση μεσα μετα απο καιρο και εγινε ..........της πουτ@ν@ς στον βυθο ......κολαση .

κακες μετρησεις δεν εχω ομως , νιτρικα οχι .

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, σχετική με τα βελανίδια (καπάκια) βοηθούν το νερό? και σε τί? εν προκειμένω, με ενδιαφέρει σε σχέση με αλγη και τσερρυ ... να βάλω? βοηθά σε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα αλλαζω προγραμμα σισιτίου, μια φορα καθε δυο μέρες... γιατι παραγίναμε πολλοί!!! εδω μέσα...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rik said:

Ειναι τα Physa fontinalis.... Στο ενυδρείο μας καταναλώνουν άλγες, νεκρά φύλλα και υπολείμματα τροφών των ψαριών. Αν δε βρουν επαρκή τροφή, μπορει να καταφύγουν και στα υγιή φυτά. Μπορεις να βαλεις ενα μικρο τασακι πχ και να βαλεις το βραδυ τροφη σε μορφή ταμπλετών που ρίχνουμε για τα ψάρια βυθού. Εκει θα μαζευτουν τα περισσοτερα και το πρωι θα βγαλεις το τασακι με καμποσα μεσα. Ετσι κανω εγω για να ελεγχω το πληθυσμο τους οταν βλεπω οτι εχω μπολικα... :)

Στις κρυπτο βαλε ταμπλετες και θα χρειαστεις ενα γενικο λιπασμα και καλιο.

 

απόψε θα γίνει της κακομοίρας!!!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Τα καπακια και καλά βοηθούν στις τανίνες και ρίχνουν το ph . Εμενα μου αρέσουν και εμφανισιακά.

Θελω να μοιάζει με στάσιμα νερά ποταμού και καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, george rapp said:

Τα καπακια και καλά βοηθούν στις τανίνες και ρίχνουν το ph . Εμενα μου αρέσουν και εμφανισιακά.

Θελω να μοιάζει με στάσιμα νερά ποταμού και καλά.

θα το ψαξω... διαβάζοντας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pond snails αναφερονται κυριως τα Lymnaea stagnalis , ξαδερφια των Physa , μονο που ειναι υπερδιπλασια σε μεγεθος και τρωνε τα παντα.

τα δικα σου απ οτι βλεπω ειναι Physa fontinalis και mts.

αν δεν βρουν τροφη , θα τσιμπισουν κανενα φυτακι ... αλλα σε κανονικες συνθηκες δεν πειραζουν υγιει φυτα..

αν γεμιζει το ενυδρειο , καλο ειναι καπου καπου , να μαζευεις μια χουφτα και να χαριζεις, ετσι ο αριθμος του θα παραμενει σε φυσιολογικα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος george rapp έγραψε:

Α! pond snails ειναι λοιπον τα πολλα που εχω , αυτα που αποκαλλω (τα κλασσικα μαυρα) , μαλαισιαν οι τρομπετες και rams horn τα ολοστρογγυλα μικρουλια .

τα μαθαινω .

λες να την τρωνε ε ; την τρυπανε .

Για να είσαι σιγουρος ποιο έχεις, δες προς τα που είναι το άνοιγμα (αριστερόστροφα ή δειξιόστροφα). 

https://en.wikipedia.org/wiki/Physa_fontinalis Δες τα bladder πως κοιτάει αριστερά το άνοιγμα

https://en.wikipedia.org/wiki/Lymnaea_stagnalis Δες τα pond πως κοιτάει δεξιά το άνοιγμα

 

Εϊναι σίγουρη μέθοδος για να τα ξεχωρίσεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george rapp έγραψε:

Τα καπακια και καλά βοηθούν στις τανίνες και ρίχνουν το ph . Εμενα μου αρέσουν και εμφανισιακά.

Θελω να μοιάζει με στάσιμα νερά ποταμού και καλά.

Για να σου ριξουν το ph, πρεπει να βαλεις κανα κιλο απ΄αυτα :D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Βαζω και αλλα !!!

Φύλλα πλατάνου ember cones που έχω φέρει .

Και τα σαλιγκαρακια μου ειναι και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα!!

Χαχα!!!

Τα πιο ενοχλητικά ειναι τα μαλαισιαν που πανε και χώνονται στην εισοδο του φίλτρου.

Εχω πολλα τέτοια πολύ πολύ μικρά , αλλα και μεγαλα που είναι υπογείως.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george rapp έγραψε:

Βαζω και αλλα !!!

Φύλλα πλατάνου ember cones που έχω φέρει .

Και τα σαλιγκαρακια μου ειναι και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα!!

Χαχα!!!

Τα πιο ενοχλητικά ειναι τα μαλαισιαν που πανε και χώνονται στην εισοδο του φίλτρου.

Εχω πολλα τέτοια πολύ πολύ μικρά , αλλα και μεγαλα που είναι υπογείως.

Θα σου προτεινα να κανεις τακτικες μικρες αλλαγες νερου παρα μια και εξω γιατι μπορει να εχεις μεγαλα σκαμπανεβασματα στις παραμετρους του ενυδρειου σου καθε φορα πραγμα που μπορει να στρεσαρι το καθε ψαρι....

Link to comment
Share on other sites

ναι κανω μικρες αλλαγες , τωρα εκανα μια καλη επειδη οπως ανεφερα τον εχασα απο το οπτικο πεδίο το ψαρακι λογο αναταραχης του βυθου.

ΑΛΛΑ!!!!!

με το που εβαλα το νερο το πρωτο πραμα που εκανε ηταν να μου τσαμπουλευτει !!!

τον προσεχω μη νομιζετε , αλλα δινει και δικαιωματα , μικρη μεγαλη αλλαγη , μπαινει κατι μεσα (φυλλα) βγαινει και γενικα οτι και παιχτει ειναι κοντα και τσαντισμενος! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...