Jump to content

Χομπίστας μιας εβδομάδας!


Kerato

Recommended Posts

2 hours ago, natateo said:

Βακτηρια βαλε οταν τελειωσεις την θεραπεια και θα κανεις αλλαγη νερου. Μαλλον για αυτο και εκανες.

ναι, αυτό έκανα. Έτσι κι αλλιώς η τριήμερη θεραπεία είχε ολοκληρωθεί...Με το μελαφιχ, όταν έρθει, δεν θα έχω πρόβλημα, ε; Θα μπορώ να το ρίχνω χωρίς φοβο για την βιολογία, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Kerato έγραψε:

ναι, αυτό έκανα. Έτσι κι αλλιώς η τριήμερη θεραπεία είχε ολοκληρωθεί...Με το μελαφιχ, όταν έρθει, δεν θα έχω πρόβλημα, ε; Θα μπορώ να το ρίχνω χωρίς φοβο για την βιολογία, σωστά;

Καλυτερα bettafix

https://apifishcare.com/product/bettafix

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

λοιπόν, την Παρασκευή παρέλαβα την παραγγελία μου (με τα υγρά τεστ της API) κι έβαλα alder cones και Attison's Betta Spa. Οι μετρήσεις της Παρασκευής είχαν ως εξής:

pH: 8,2

NH3/NH4: 0,25

NO2: 0

NO3 5-10

GH: 16

KH: 11

Σήμερα, μετά από 3 ημέρες με τα alder cones και το Spa έχω:

pH: μεταξύ 7,6 κι 7,8

ΝΗ3/ΝΗ4: λιγότερο από 0,25 (δεν έχει μηδενιστεί ακόμα...)

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 5

GH: 14

KH: 9

 

Ο μονομάχος μου δείχνει να αναπλάθει τα πτερύγιά του...τρώει με όρεξη και είναι πολύ ενεργητικός (και πολύ έξυπνος, αλλά αυτό δεν το πολυλέω...ήδη μ' έχουν για ψώνιο οι δικοί μου...)

Απ' το Σάββατο του βάζω και melafix, αλλά τη μισή δόση (διάβασα ότι το bettafix είναι ίδιο με το melafix, μόνο που είναι πιο αραιό ως διάλυμα, οπότε για μονομάχους προτείνουν τη μισή απ' τη συνιστώμενη δόση...)

Επίσης, κούρεψα τα φυτά...θα σας στείλω φωτογραφίες σύντομα (το νερό έχει χρωματιστεί κι έχω και φύλλα πλατάνου στην επιφάνεια κι είναι πολύ όμορφο...λέω...) 

ενυδρείο 25:04.jpg

Έγινε επεξεργασία - Kerato
Προσθήκη φωτογραφίας
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι απλά υπέροχος και φαίνεται ότι θα έχει σωστή φροντίδα μπράβο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...