Jump to content

Arowana tankmate


Giwrgos1991

Recommended Posts

Να σου ζήσει Γιώργο, τρελή αναβάθμιση βλέπω?!

Έχεις ξανακρατήσει σαλάχι παλαιότερα?

Επειδή δεν ξέρω τι παραμέτρους θέλουν, καλύπτεσαι? Από βυθό άμμο δεν θέλουν, με το χαλικάκι είναι οκ?

Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι πρέπει να το ταίζεις με λαβίδα μάλλον, αλλιώς δεν θα προλαβαίνει τον πύραυλο από πάνω??, και θα ??......

Ωραίο ζωντανό, στείλε μας το είδος να χαζέψουμε παραμέτρους και εμείς οι πληβείοι??!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο πολυ ομορφα.... !!

ποσο ειναι το ενυδρειο?? 

το σαλαχι ειναι motoro E?? 

Link to comment
Share on other sites

ναι το ενυδρειο ειναι 1,55 χ 0.75 χ 0.75. θα πρεπει να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο αλλά ελπίζω να κρατήσει κάποιο καιρο. Ναι motoro ειναι και πρώτη φόρα που έχω αλλά πάντα ήθελα. Το χαλικάκι δεν πειράζει είναι 1-2mm αλλά έχω αρχίσει να το βγάζω σιγά σιγά! Παραμέτρους τι εννοείς θερμοκρασίες κτλ?

90935726_206814990756702_29987538970083328_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από παραμέτρους νερού λογικά θα είσαι οκ, στα ίδια νερά ζουν, πιο πολύ για το χαλίκι σε ρώτησα και για το ότι συνήθως προτιμούν να τα έχουν σε στρογγυλά ενυδρεία. Για τα λίτρα δεν ξέρω, φανταζόμουν για ενήλικα 1000+, αλλά έχεις λίτρα εσύ, για τώρα καλά είσαι.

Αυτό με το τάισμα να προσέξεις, το έχω δει σε ντοκιμαντέρ από μεγάλο ενυδρείο στην Αμερικη, δεν θυμάμαι πόλη, που τάιζαν τα μικρά σαλάχια γλυκού νερού οι υπεύθυνοι με λαβίδα για να προλάβουν να φάνε και να μην τους κλέβουν την τροφή τα ψάρια.

Όπως και να έχει, στέλνε ινφο όποτε μπορείς και φώτο, και εμένα μου αρέσουν πολύ τα σαλάχια αλλά..... λίτρα και χώρος μου λείπουν... λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατός!! Μου αρέσουν πάρα πολύ οι άρο μακάρι και εγώ κάποια στιγμή να μπορέσω να κάνω ενα τέτοιο ενυδρείο!! Keep going φιλαράκι, να σου ζήσει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ManosA said:

Από παραμέτρους νερού λογικά θα είσαι οκ, στα ίδια νερά ζουν, πιο πολύ για το χαλίκι σε ρώτησα και για το ότι συνήθως προτιμούν να τα έχουν σε στρογγυλά ενυδρεία. Για τα λίτρα δεν ξέρω, φανταζόμουν για ενήλικα 1000+, αλλά έχεις λίτρα εσύ, για τώρα καλά είσαι.

Αυτό με το τάισμα να προσέξεις, το έχω δει σε ντοκιμαντέρ από μεγάλο ενυδρείο στην Αμερικη, δεν θυμάμαι πόλη, που τάιζαν τα μικρά σαλάχια γλυκού νερού οι υπεύθυνοι με λαβίδα για να προλάβουν να φάνε και να μην τους κλέβουν την τροφή τα ψάρια.

Όπως και να έχει, στέλνε ινφο όποτε μπορείς και φώτο, και εμένα μου αρέσουν πολύ τα σαλάχια αλλά..... λίτρα και χώρος μου λείπουν... λεπτομέρειες?

τo ένα είναι ασία και το άλλο αμαζόνιο... Αλλά όντως ίδιες παραμέτρους έχουν! :P

Έγινε επεξεργασία - Giwrgos1991
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω το διάβασα αδερφέ, λαλακίες λέει? Μελετήσαμε αδερφέ??! Για ρίξε του ένα βλέφαρο, καλά μοιάζει να τα λέει γενικά, ανατρέχω σε αυτό συχνά, και για τα 2 λέει για south america etc.

https://www.seriouslyfish.com/species/potamotrygon-motoro/

 

https://www.seriouslyfish.com/species/osteoglossum-bicirrhosum/

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ManosA said:

Στο παρακάτω το διάβασα αδερφέ, λαλακίες λέει? Μελετήσαμε αδερφέ??! Για ρίξε του ένα βλέφαρο, καλά μοιάζει να τα λέει γενικά, ανατρέχω σε αυτό συχνά, και για τα 2 λέει για south america etc.

https://www.seriouslyfish.com/species/potamotrygon-motoro/

 

https://www.seriouslyfish.com/species/osteoglossum-bicirrhosum/

Scleropages formosus ειναι. Το Osteoglossum bicirrhosum ειναι το silver

Link to comment
Share on other sites

Αααα οκ, δεν ξέρω από θηρευτές, μπέρδεψα τις ράτσες??.

Όπως και να έχει, καλορίζικο και ενημέρωνε με φώτο όποτε έχεις χρόνο.

Το site αυτό σχετικά αξιόπιστο δεν είναι, τι πιστεύεις?

 

Link to comment
Share on other sites

DIY King κατασταση.... :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...