Jump to content

Μικρό χρυσοψαρο


geo Zan

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συγχομπιστες...η ερώτηση μου είναι εξής...έχω 3 μεγάλα χρυσόψαρα σε ενυδρείο 300αρι. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα το οποίο να είναι μικρό...θα έχει πρόβλημα με τα μεγάλα;;; Τα μεγάλα είναι 2 comet το ένα 15-16cm το άλλο περίπου 12-13 και ένα fancy περίπου 8 - 9. Θέλω να βάλω ένα black moor αλλά να είναι μικρό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος geo Zan έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους τους συγχομπιστες...η ερώτηση μου είναι εξής...έχω 3 μεγάλα χρυσόψαρα σε ενυδρείο 300αρι. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα το οποίο να είναι μικρό...θα έχει πρόβλημα με τα μεγάλα;;; Τα μεγάλα είναι 2 comet το ένα 15-16cm το άλλο περίπου 12-13 και ένα fancy περίπου 8 - 9. Θέλω να βάλω ένα black moor αλλά να είναι μικρό...

Καλησπέρα φίλε μου. Αν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να του επιτίθενται τα μεγαλύτερα αυτό είναι 50-50, σίγουρα όμως θα υπάρχει θέμα με την σίτιση του, καθώς λόγω μεγέθους μπορεί να μην προλαβαίνει να φάει όσο χρειάζεται ή ακόμα και καθόλου, οπότε καλό κατά την γνώμη μου θα ήταν να μην το προσθέσεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Απ' την άλλη αν θες τόσο πολύ να πάρεις το ψαράκι, καλύτερα να το μεγαλώσεις πρώτα σε ένα άλλο ενυδρείο και μόλις αποκτήσει το κατάλληλο μέγεθος το βάζεις μαζί με τα άλλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Αυτό σκεφτόμουν και εγώ...να το βάλω σε ένα μικρακι που έχω να το παίζω φουλ και μετά από λίγους μήνες να το προσθέσω....έτσι και αλλιώς το μεγάλο commet έτσι το έβαλα στο μεγάλο...είχα πριν αυτό το μικρό...άμα βάζω τροφή σε όλο το μήκος του ενυδρείο πάλι λες να το τρώνε όλο οι πειναλλεοι;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πολύ μικρό, πχ να χωρέσει στο στόμα τους ..δεν υπάρχει πρόβλημα..

Θα το κοιτάξεις εξ αρχής να δεις αν το κυνηγάνε , ώστε να επέμβεις , αν όντως είναι πολύ μικρό..

 

Από τροφή ,έτσι κι αλλιώς , τα χρυσόψαρα θέλουν πολύ τάισμα , επομένως δεν παίζει να μην προλαβαίνει να φάει..

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω δοκιμαστικα να δω αντιδράσεις....θα έχω το νου μου...δεν χωράει στο στόμα τους. Τώρα αν γυρίσω από δουλειά και δω κρανίου τόπο τι να πω.... Ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο και παρακολούθησε τα κάποια ώρα..

Και γενικά τις πρώτες μέρες..

Έχε υπόψιν ότι και κάποια μικρότερα σε μέγεθος, έχουν την τάση να τσιμπάνε ούρες από τα μεγαλύτερα..

 

Φυσικά,αν είναι καινούργιο το ψάρι από πετ σοπ, καλό είναι να μπει καραντίνα για σιγουριά.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...