Jump to content

Επιλογή χαλικιού - διακοσμητικών.


Paris Pantelaios

Recommended Posts

Καλησπέρα και υγεία σε όλους! Στέλνω για να ρωτήσω την γνώμη σας για το deco set της eheim. Αν το έχει πάρει κανείς για να μου πει αν η ποιότητα των υλικών είναι καλή (απ' όσο έχω διαβάσει η eheim θεωρείται από τις καλύτερες εταιρίες) και αν 2 συσκευασίες θα μου φτάσουν για ενυδρείο περίπου 100 λίτρων. Σε ελληνικό κατάστημα η κάθε συσκευασία έχει γύρω στα 13 ευρώ και περιέχει: Φυσικό χαλίκι χρώματος ανθρακί 6.5kg, Φυσικές πέτρες 3τεμ (μικρό-μεσαίο-μεγάλο), Ξύλα Yati 2 τεμ (μικρό-μεγάλο). Βάζω και μερικές ενδεικτικές φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ.

Screenshot_20200403_143857.jpg

Screenshot_20200403_143920.jpg

Screenshot_20200403_143951.jpg

Έγινε επεξεργασία - Paris Pantelaios
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα το επαιρνα. Τι σημαινει φυσικο χαλικι; Απο θαλασσα παλι φυσικο ειναι. Κοκκομετρια; Αγνωστη.... Πετρα; Ασβεστολιθικη; Ποιος ξερει....

Πες πρωτα τι θελεις να βαλεις στο ενυδρειο. Απο ψαρια, φυτα, άλλο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράψε και τις διαστάσεις του ενυδρείου για να σου πούμε πόσα λίτρα θα χρειαστείς για βυθό.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι με ενθουσίασε το σετ που έστειλα γιατί είναι στα χρώματα που θέλω το χαλίκι κ ι πέτρες και η τιμή του πολύ καλή, αλλά όντως δεν βρήκα να γράφει ακριβώς για το τι χαλίκι ειναι. 80 x 30 x 40 ειναι το ενυδρείο μου και αν έχω υπολογίσει σωστά για 5 πόντους υπόστρωμα χρειάζομαι γύρω στα 12 λίτρα, αλλά όπου έχω κοιτάξει για ψιλό χαλίκι που θέλω να βάλω (2-4 mm) είναι σε κιλά και όχι σε λιτρα. Θα ήθελα να βάλω κάποια εύκολα φυτά όπως 2 Anubia, 2 Vallisneria, 2 Microsorum pteropus (Java Fern) και από ψάρια θα ήθελα να βάλω κάποια guppy και κάποιο βυθού. Ακόμα δεν έχω καταλήξει. 

Έγινε επεξεργασία - Paris Pantelaios
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι με ενθουσίασε το σετ που έστειλα γιατί είναι στα χρώματα που θέλω το χαλίκι κ ι πέτρες και η τιμή του πολύ καλή, αλλά όντως δεν βρήκα να γράφει ακριβώς για το τι χαλίκι ειναι. 80 x 30 x 40 ειναι το ενυδρείο μου και αν έχω υπολογίσει σωστά για 5 πόντους υπόστρωμα χρειάζομαι γύρω στα 12 λίτρα, αλλά όπου έχω κοιτάξει για ψιλό χαλίκι που θέλω να βάλω (2-4 mm) είναι σε κιλά και όχι σε λιτρα. Θα ήθελα να βάλω κάποια εύκολα φυτά όπως 2 Anubia, 2 Vallisneria, 2 Microsorum pteropus (Java Fern) και από ψάρια θα ήθελα να βάλω κάποια guppy και κάποιο βυθού. Ακόμα δεν έχω καταλήξει. 

Αν μιλαμε για γκαπυ και αυτα τα φυτα - παρε το σετ, αν σ΄αρέσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι με ενθουσίασε το σετ που έστειλα γιατί είναι στα χρώματα που θέλω το χαλίκι κ ι πέτρες και η τιμή του πολύ καλή, αλλά όντως δεν βρήκα να γράφει ακριβώς για το τι χαλίκι ειναι. 80 x 30 x 40 ειναι το ενυδρείο μου και αν έχω υπολογίσει σωστά για 5 πόντους υπόστρωμα χρειάζομαι γύρω στα 12 λίτρα, αλλά όπου έχω κοιτάξει για ψιλό χαλίκι που θέλω να βάλω (2-4 mm) είναι σε κιλά και όχι σε λιτρα. Θα ήθελα να βάλω κάποια εύκολα φυτά όπως 2 Anubia, 2 Vallisneria, 2 Microsorum pteropus (Java Fern) και από ψάρια θα ήθελα να βάλω κάποια guppy και κάποιο βυθού. Ακόμα δεν έχω καταλήξει. 

Σωστά έχεις υπολογίσει τα λίτρα που χρειάζεσαι για να στρώσεις βυθό.

Αν βάλεις γκάπυ είσαι οκ.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση... Αυτά τα τρία φυτά που θέλω να βάλω δεν έχουν ανάγκη από υπόστρωμα για φυτά, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσω να βάλω φυτά που χρειάζονται φύτεμα να βάλω από τώρα ειδικό υπόστρωμα; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Άλλη μια ερώτηση... Αυτά τα τρία φυτά που θέλω να βάλω δεν έχουν ανάγκη από υπόστρωμα για φυτά, αλλά αν κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσω να βάλω φυτά που χρειάζονται φύτεμα να βάλω από τώρα ειδικό υπόστρωμα; 

Οχι. Δεν χρειαζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά και υγεία σε όλους! Συγνώμη που επανέρχομαι με ερώτηση στο ίδιο θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλήξω επιτέλους έτσι ώστε να παραγγειλω μια και καλή μιας και καθυστερούν τα κούριερ. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω χαλίκια και αν γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζω πόσα κιλά θα χρειαστώ για ενυδρείο περίπου 100 λίτρων (80*30*40 εκ.). Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει γκαπι και θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω κάποιο/α βυθού. Ποιο απ' αυτά θα είναι καταλληλότερο πιστεύετε; 

1) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6223-dennerle-crystal-quartz-gravel-nature-diamond-black-1-2mm-10kg-4001615017335.html

2) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5572-aqua-della-aquarium-gravel-black-1-3mm-9kg-4047059447567.html

3) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5674-χαλαζιακό-χαλίκι-μαύρο-μάτ-1-18mm-5kg.html

Εννοείται πως κάθε άλλη πρόταση είναι δεκτη!.

Link to comment
Share on other sites

άμμος απο χαλαζία, είναι ουδέτερη που σημαίνει ότι δεν επηρεάζει την χημεία του νερού. Μπορείς να μεγαλώσεις φυτά, άλλα επειδή είναι ένα νεκρό υλικό θέλει το χρόνο του για να αυτοεμπλουτίσει με θρεπτικά συστατικά. Σίγουρα μπορείς στην αρχή να το βοηθήσεις με κάποιες ταμπλέτες αλλά μόνο στην αρχή και όχι στο μέλλον γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του μπουκώματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

άμμος απο χαλαζία, είναι ουδέτερη που σημαίνει ότι δεν επηρεάζει την χημεία του νερού. Μπορείς να μεγαλώσεις φυτά, άλλα επειδή είναι ένα νεκρό υλικό θέλει το χρόνο του για να αυτοεμπλουτίσει με θρεπτικά συστατικά. Σίγουρα μπορείς στην αρχή να το βοηθήσεις με κάποιες ταμπλέτες αλλά μόνο στην αρχή και όχι στο μέλλον γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του μπουκώματος.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

πριν 23 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Καλησπέρα. Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά και υγεία σε όλους! Συγνώμη που επανέρχομαι με ερώτηση στο ίδιο θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλήξω επιτέλους έτσι ώστε να παραγγειλω μια και καλή μιας και καθυστερούν τα κούριερ. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω χαλίκια και αν γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζω πόσα κιλά θα χρειαστώ για ενυδρείο περίπου 100 λίτρων (80*30*40 εκ.). Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει γκαπι και θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω κάποιο/α βυθού. Ποιο απ' αυτά θα είναι καταλληλότερο πιστεύετε; 

1) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6223-dennerle-crystal-quartz-gravel-nature-diamond-black-1-2mm-10kg-4001615017335.html

2) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5572-aqua-della-aquarium-gravel-black-1-3mm-9kg-4047059447567.html

3) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5674-χαλαζιακό-χαλίκι-μαύρο-μάτ-1-18mm-5kg.html

Εννοείται πως κάθε άλλη πρόταση είναι δεκτη!.

Σε τι να πάω τελικά; Σε κάποιο απ' αυτά τα χαλίκια ή σε χαλαζιακη άμμο; Συγνώμη και πάλι αν κουράζω με ερωτήσεις αλλά θέλω αύριο να παραγγείλω σιγά σιγά για να αρχίσω το στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2020 at 7:13 PM, Paris Pantelaios said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι με ενθουσίασε το σετ που έστειλα γιατί είναι στα χρώματα που θέλω το χαλίκι κ ι πέτρες και η τιμή του πολύ καλή, αλλά όντως δεν βρήκα να γράφει ακριβώς για το τι χαλίκι ειναι. 80 x 30 x 40 ειναι το ενυδρείο μου και αν έχω υπολογίσει σωστά για 5 πόντους υπόστρωμα χρειάζομαι γύρω στα 12 λίτρα, αλλά όπου έχω κοιτάξει για ψιλό χαλίκι που θέλω να βάλω (2-4 mm) είναι σε κιλά και όχι σε λιτρα. Θα ήθελα να βάλω κάποια εύκολα φυτά όπως 2 Anubia, 2 Vallisneria, 2 Microsorum pteropus (Java Fern) και από ψάρια θα ήθελα να βάλω κάποια guppy και κάποιο βυθού. Ακόμα δεν έχω καταλήξει. 

- 1 λιτρο χαλίκι, 2-2,2 κιλά, περίπου, η σθμπαγής μάζα βραχου η γιαλιου ειναι απο 2.300 με 2.500 kgr/κυβικό

- δεν ξερω που βρίσκεσαι, αλλα σε παρόμοια συζήτηση, κάποιος μου πρότεινε αυτά, μόλις ξακαραντινιαστούμε, θα κανω μια βόλτα να τα δω...

https://www.xomatexniki.gr/enidriaka.html

 

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Paris Pantelaios έγραψε:

Καλησπέρα. Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά και υγεία σε όλους! Συγνώμη που επανέρχομαι με ερώτηση στο ίδιο θέμα, αλλά προσπαθώ να καταλήξω επιτέλους έτσι ώστε να παραγγειλω μια και καλή μιας και καθυστερούν τα κούριερ. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω χαλίκια και αν γνωρίζει κάποιος πως υπολογίζω πόσα κιλά θα χρειαστώ για ενυδρείο περίπου 100 λίτρων (80*30*40 εκ.). Το ενυδρείο θα φιλοξενήσει γκαπι και θα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω κάποιο/α βυθού. Ποιο απ' αυτά θα είναι καταλληλότερο πιστεύετε; 

1) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6223-dennerle-crystal-quartz-gravel-nature-diamond-black-1-2mm-10kg-4001615017335.html

2) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5572-aqua-della-aquarium-gravel-black-1-3mm-9kg-4047059447567.html

3) https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/5674-χαλαζιακό-χαλίκι-μαύρο-μάτ-1-18mm-5kg.html

Εννοείται πως κάθε άλλη πρόταση είναι δεκτη!.

1. είναι χαλαζιακό άριστης ποιότητας

2. είναι χαλαζιακό βαμμένο 

3. είναι χαλαζιακό αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσικό ή βαμμένο το χρώμα, δεν κάνει αναφορά ούτε σε εταιρία ούτε απο που προέρχεται όποτε δεν μπορώ να πω τίποτα.

Το θέμα είναι τη σηκώνει το πορτοφόλι σου αν μπορείς να πάρεις το πρώτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dearangelo έγραψε:

- 1 λιτρο χαλίκι, 2-2,2 κιλά, περίπου, η σθμπαγής μάζα βραχου η γιαλιου ειναι απο 2.300 με 2.500 kgr/κυβικό

- δεν ξερω που βρίσκεσαι, αλλα σε παρόμοια συζήτηση, κάποιος μου πρότεινε αυτά, μόλις ξακαραντινιαστούμε, θα κανω μια βόλτα να τα δω...

https://www.xomatexniki.gr/enidriaka.html

 

Ευχαριστώ. Με βοηθήσεις αρκετά γιατί έψαχνα σε διάφορα site να βρω τη μάζα του χαλικιού για να υπολογίσω λιτρα, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Είδα και γω την χωματεχνικη και θα με βόλευε γιατί είμαι σχετικά κοντά στην Κηφισιά, αλλά γράφει ότι δεν γίνονται μεταφορές και έλεγα να αρχίσω να παραγγέλνω για να στήσω το ενυδρείο σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

1. είναι χαλαζιακό άριστης ποιότητας

2. είναι χαλαζιακό βαμμένο 

3. είναι χαλαζιακό αλλά δεν ξέρω αν είναι φυσικό ή βαμμένο το χρώμα, δεν κάνει αναφορά ούτε σε εταιρία ούτε απο που προέρχεται όποτε δεν μπορώ να πω τίποτα.

Το θέμα είναι τη σηκώνει το πορτοφόλι σου αν μπορείς να πάρεις το πρώτο.

Ευχαριστω. Και γω για το πρώτο ελεγα, αλλά για αυτό ήθελα τη γνώμη σας γιατί θα χρειαστώ δύο σακια και ανεβαίνει αρκετά το κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Paris Pantelaios said:

Ευχαριστώ. Με βοηθήσεις αρκετά γιατί έψαχνα σε διάφορα site να βρω τη μάζα του χαλικιού για να υπολογίσω λιτρα, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Είδα και γω την χωματεχνικη και θα με βόλευε γιατί είμαι σχετικά κοντά στην Κηφισιά, αλλά γράφει ότι δεν γίνονται μεταφορές και έλεγα να αρχίσω να παραγγέλνω για να στήσω το ενυδρείο σιγά σιγά. 

υπομονή, σε 7 ημέρες θα αρουν καπως τους περιορισμους...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Paris Pantelaios said:

Ευχαριστώ. Με βοηθήσεις αρκετά γιατί έψαχνα σε διάφορα site να βρω τη μάζα του χαλικιού για να υπολογίσω λιτρα, αλλά δεν έβγαλα άκρη. Είδα και γω την χωματεχνικη και θα με βόλευε γιατί είμαι σχετικά κοντά στην Κηφισιά, αλλά γράφει ότι δεν γίνονται μεταφορές και έλεγα να αρχίσω να παραγγέλνω για να στήσω το ενυδρείο σιγά σιγά. 

η μάζα βεβαια αφορα συμπαγη βραχο, αν ειναι χαλίκι, περιέχει και αέρα, οπότε αναλογα και την κοομετρία, η άμμος περισσότερο, προσεγγίζει την μαζα του συμπαγους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...