Jump to content

Η καραντίνα και τα αποτελέσματά της


tkalamat

Recommended Posts

Όταν μένεις στο σπίτι τόσες  ήμερες οι κακές σκέψεις πάνε  και  έρχονται  έτσι  και  έμενα μου κόλλησε η ιδέα να  αλλάξω τα mbuna που έχω με  haps  έχω  κολλήσει  με  τα Nimbochromis venustus το ενυδρείο είναι 170χ70χ71.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

Όταν μένεις στο σπίτι τόσες  ήμερες οι κακές σκέψεις πάνε  και  έρχονται  έτσι  και  έμενα μου κόλλησε η ιδέα να  αλλάξω τα mbuna που έχω με  haps  έχω  κολλήσει  με  τα Nimbochromis venustus το ενυδρείο είναι 170χ70χ71.

:hehe: ε όχι και κακές, δημιουργικές να το πω...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

:hehe: ε όχι και κακές, δημιουργικές να το πω...

 

Να το πεις στις γυναίκες του σπιτιού που έχουν πέσει να με φάνε.?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η έμπνευση που μας έχει έρθει όλους με την καραντίνα έχει χτυπήσει κόκκινα! Δεν ξέρω και εγώ ποσα καινούργια ενυδρεία είδα αλλά και πόσες περισσότερες αλλαγές νερού κάνουμε στα ψαράκια μας επειδή έχουμε χρόνο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tkalamat έγραψε:

Όταν μένεις στο σπίτι τόσες  ήμερες οι κακές σκέψεις πάνε  και  έρχονται  έτσι  και  έμενα μου κόλλησε η ιδέα να  αλλάξω τα mbuna που έχω με  haps  έχω  κολλήσει  με  τα Nimbochromis venustus το ενυδρείο είναι 170χ70χ71.

Δεν φευγεις απο malawi με τιποτα εσυ ε? :lol:

λιγο που το κοιταξα τωρα, ειναι ενα πολυ ομορφο ψαρι και γινεται ''τερατακι'' αν δεν κανω λαθος.......με το καλο να τα δεχτεις!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν φευγεις απο malawi με τιποτα εσυ ε? :lol:

λιγο που το κοιταξα τωρα, ειναι ενα πολυ ομορφο ψαρι και γινεται ''τερατακι'' αν δεν κανω λαθος.......με το καλο να τα δεχτεις!!!

 

Ευχαριστώ έχει πολλά και ενδιαφέροντα ψαρια η malawi ναι φτάνει τα 25+ cm 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος adlib έγραψε:

Από τα αγαπημένα μου Malawi!

Εχεις βρει τρίο; 

 

Καλησπέρα  να βρω να δώσω αυτά που έχω και θα αρχίσω να το ψάχνω έχω μερικά στη λίστα μου κάθε άποψη καλοδεχούμενη με πρώτα τα Nimbochromis venustus λέω να βάλω άλλα 2-3 χαρέμια από τα  Otopharynx lithobates, Protomelas taeniolatus, Placidochromis sp."Phenochius Tanzania",  Sciaenochromis fryeri,κάποιο Copadichromis.

 
 


 

 
Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς μικρά βενουστους κ μπόρλευι πες μου.

Link to comment
Share on other sites

 

Το βίντεο είναι απ όταν τα είχα στις σπίτι σε 540λτ μικτα.Προ διετίας περιπου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν χρειαστείς μικρά βενουστους κ μπόρλευι πες μου.

 

Καλημέρα  βενεστους θα χρειαστώ σίγουρα, τα μπορλευι ποια είναι, αν είναι πολύ μικρά θα στήσω ένα μικρο ενυδρείο για να τα βάλω προσωρινά ας τελειώσει με το καλό η καραντίνα.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 

Το βίντεο είναι απ όταν τα είχα στις σπίτι σε 540λτ μικτα.Προ διετίας περιπου. 

 

Ωραία τα ψαρια σου αν θέλεις να μου πεις δυο λόγια για τις πέτρες είναι αρκετές αυτές που έχεις?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Καλημέρα  βενεστους θα χρειαστώ σίγουρα, τα μπορλευι ποια είναι, αν είναι πολύ μικρά θα στήσω ένα μικρο ενυδρείο για να τα βάλω προσωρινά ας τελειώσει με το καλό η καραντίνα.   

 

 

Αν αφαιρέσω τις πέτρες και αφήσω μόνο αυτές που έχω τσεκάρει θα είναι πολλές?

20191210_193306.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια χαρά θα είναι. Είχα κάνει κάποια περασματα/σπηλιές αλλά δεν το χουν στο αίμα τους να τις χρησιμοποιουν... Ακόμη κ όταν κάποιο δέχεται την επιθετικότητα των άλλων απλά κολυμπάει γρήγορα σε άλλη πλευρά του ενυδρείο. Κάποιες στιγμές όμως τις χρησιμοποιουν για να ξεφευγουν. Γενικά δως τους λίτρα κ χώρο για κολύμπι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/4/2020 at 12:00 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Οχι μια χαρά θα είναι. Είχα κάνει κάποια περασματα/σπηλιές αλλά δεν το χουν στο αίμα τους να τις χρησιμοποιουν... Ακόμη κ όταν κάποιο δέχεται την επιθετικότητα των άλλων απλά κολυμπάει γρήγορα σε άλλη πλευρά του ενυδρείο. Κάποιες στιγμές όμως τις χρησιμοποιουν για να ξεφευγουν. Γενικά δως τους λίτρα κ χώρο για κολύμπι. 

 

Καλησπέρα από τροφές ποιες είναι οι καλύτερες ποιες ταΐζεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολυ ευχαριστημένος με την granured/granugreen της serra.Επισης χρησημοποιω την ocean nutrition και την bug bites της fluval. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 6:59 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Είμαι πολυ ευχαριστημένος με την granured/granugreen της serra.Επισης χρησημοποιω την ocean nutrition και την bug bites της fluval. 

 

Στήθηκε και περιμένει να τελειώσει η καραντίνα.20200427_203921.thumb.jpg.ebe05f8c4a2299945a79c7e16dda3e40.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Copadichromis borleyi ,protomelas fenestratus,placidochromis electra θα ηταν ενας ομορφος συνδυασμος κατα τη γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Copadichromis borleyi ,protomelas fenestratus,placidochromis electra θα ηταν ενας ομορφος συνδυασμος κατα τη γνωμη μου...

 

Nimbochromis venustus,  Copadichromis borleyi (Kadango) otopharynx lithobates zimbabwe rock

 

Αυτή την τριάδα πως την βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Nimbochromis venustus,  Copadichromis borleyi (Kadango) otopharynx lithobates zimbabwe rock

 

Αυτή την τριάδα πως την βλέπεις?

Πανεμορφο ψαρι,αλλα χρωματικα μοιαζει με το βενουστους.

Γι αυτο σου εβαλα το electra που ειναι εντελως διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Δίας έγραψε:

Πανεμορφο ψαρι,αλλα χρωματικα μοιαζει με το βενουστους.

Γι αυτο σου εβαλα το electra που ειναι εντελως διαφορετικο

 

Πιστεύεις ότι θα έχω υβρίδια?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Πιστεύεις ότι θα έχω υβρίδια?

 

Οχι βρε καμια σχεση.Για να μην εχεις ψαρια που μοιαζουν μεταξυ τους το λεω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθαν σήμερα από Θεσσαλονίκη τα μικρά  Nimbochromis venustus,  και Copadichromis borleyi (Kadango)  από τον johnbaggios με πολύ καλή συσκευασία και μετά από προσαρμογή μπήκανε στο ενυδρείο. 

 

 

20200507_151301.jpg

20200507_151305.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες.

Θα το πας με bare bottom?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...