Jump to content

Ελαφρόπετρα


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι! Ερώτηση παιδια΄. σήμερα καθάρισα την ελαφρόπετρα. Καθαρίζοντας παρατήρησα ότι από κάποιες έφυγε η σκόνη που είχαν (πόσο σκονη/χωμα/θρίμμα εβγαλε η ριμάδα...) και κάποιες είναι άλλο χρώμνα ενώ κάποιες παρουσίασαν μια περίεργη διχρωμια (μαυρο με καφέ & ασπρο με κίτρινο). Σαν βάρος όσο μπόρεσα να τις συγκρίνω ήταν "ίδιο". Τώρα αυτές οι αποθέσεις/χρωματισμοι μήπως ξέρει αν προκαλέσουν στο μέλλον πρόβλημα;;;Να τις απομακρύνω;;;

IMG_3853-1.jpg

IMG_3854-1.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως αυτές τις αφαιρώ..όσες μπορέσω, προβλήματα δεν θα έχεις βέβαια..αλλά καλού κακού αφαιρεσαι όσες μπορείς...

Επίσης αφαιρώ και κάποιες που επιπλέουν, αν τις βάλεις χύμα στο φίλτρο για να μην κάνουν βόλτες.. αν τις βάλεις σε δίχτυ δεν έχεις θέμα.

 

Βάλτες σ έναν κουβά με νερό και μάζεψε αυτές που επιπλέουν

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tsala said:

Εγώ συνήθως αυτές τις αφαιρώ..όσες μπορέσω, προβλήματα δεν θα έχεις βέβαια..αλλά καλού κακού αφαιρεσαι όσες μπορείς...

Επίσης αφαιρώ και κάποιες που επιπλέουν, αν τις βάλεις χύμα στο φίλτρο για να μην κάνουν βόλτες.. αν τις βάλεις σε δίχτυ δεν έχεις θέμα.

 

Βάλτες σ έναν κουβά με νερό και μάζεψε αυτές που επιπλέουν

Ευχαριστώ μεγάλε. Στο fx4 θα τις εχω σε κάλτσα μέσα. Στο eheim 600 θα βάλω λίγες.Το θέλω κυρίως για να φιλτράρει τις βρωμιές του ενυδρείου.Μιας και είναι ανάμεσα σε σφουγγάρια σε αυτό ισως τις έχω χύμα χωρίς κάλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...