Jump to content

νέο super tiny γαριδάδικο


Recommended Posts

σκέφτωμαι να ξεκινήσω ενα πολύ μικρό 13 λίτρα ενυδρειάκι με 5 crs... η κατι ανάλογο,

τι υπόστρωμα θα προτείνατε?

τι φυτά? αν θα προτείνατε καν, η απλα μια μπάλα μος και γρασίδι?

αλλο? καμια ιδέα?

ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

crs σε 13 λιτρα , δεν θα ξεκινουσα ποτέ ... εκτος αν εννοεις rcs (red cherry)...

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου τους εχω τουλαχιστον δυο ειδη φυτων αν και υους αρεσει το μοςς. Απο διακοσμο μπορεις να βαλεις ασβεστολιθηκες πετρες αλλα και μη ασβεστολιθηκες, ξυλα και σκουρο χωμα/χαλικι γιατι με σκουρο χωμα θα εχουν πιο εντονο χρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tsala said:

crs σε 13 λιτρα , δεν θα ξεκινουσα ποτέ ... εκτος αν εννοεις rcs (red cherry)...

cherry-red or red cherry, same difference... βασει αναγραφόμενων στο δίκτυο 3-5 rcs / γαλονι, τα 13 μίζερα λίτρα, δεν παύει να ειναι 3.5 γαλόνια, και άρα θα μπορούσαν να φιλοξενίσουν 10-12 γαριδούλες, ναι? αν τωρα βαλω ας πουμε 4-5 με μια μπαλίτσα μος σε φλούβαλ σαμπστρεϊτ ωστε να εχω και το ωερό προς το όξυνο, δυναμικό υδρογόνο < 7... τότε νομίζω έχω ενα μικρό αλλα οριακά αξιπρεπές ενυδρειάκι... ενοείται πως για αλλαγές θα χρησιμοποιείται όσμωση... και μετρήσεις... προσθήκη ασβεστίου? και μια πετρα αβεστολιθική... ισως...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , άλλο crs ( Crystal Red shrimp), άλλο rcs (Red cherry shrimp)... Είναι διαφορετικά είδη.

Κάνε μια αναζήτηση..

Οι crs είναι απαιτητικές γαρίδες , ως Caridina ... Απαιτούν οσμωση και σταθερότερες συνθήκες..με σταθερή gh,kh...

απότην άλλη οι red cherry (neocaridina) είναι οι πιο "εύκολες" του είδους τους...

Σε αυτά τα λίτρα , αν και λίγα, μπορείς να βάλεις red cherry , δεν χρειάζεται α/ο , νεράκι βρύσης είναι μια χαρά και φυτά ότι θέλεις ανάλογα με τον φωτισμό σου...

Ξεκινα με μια 10αδα .. μπορείς να κρατήσεις και μεγαλύτερη ομάδα εκεί.

 

Καλό είναι να τρέξει το ενυδρείο κανένα 2 μηνο ώστε να ωριμάσει ο βυθός... εκτός αν έχεις έτοιμο ώριμο βυθό από άλλο ενυδρειο να μεταφέρεις

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...