Jump to content

Χελωνακι μικρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!χρειάζομαι βοήθεια!έχω ένα χελωνακι εδώ και μια εβδομάδα. Την βρηκα γυρισμένη ανάποδα με το κεφάλι βυθισμένο την γύρισα και την κουνούσα και δεν έκανε τιποτα ήταν κανένα τεταρτο ετσι..την έπιασα και την ετριψα λίγο..μετά από λίγο άρχισε να κουνιέται αλλά δεν είναι το ίδιο κινητική όπως ήταν.Από εκείνη την ημέρα έχει να φαει.τι να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

σε ποσα λιτρα την εχεις στ ενυδρειο και τι υψος εχει το νερο ? Υπαρχουν ''στερια'', λαμπα uvb & θερμανσης? Διαβασε το παρακατω αρθρο γιατι οι πετσοπαδες για να πουλησουν λενε οτι ειναι ''ευκολα ζωα'' αλλα δεν....

 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ που απάντησες..η αλήθεια είναι ότι μου πούλησε και μια χελωνιερα,πέλλετ για τροφή και σταγόνες για το νερό..αλλά το έψαξα λίγο παραπάνω και για καλή μου τύχη βρήκα ενυδρείο..λοιπόν του έχω θερμοστάτη και θερμόμετρο.το οποίο μου δείχνει ότι είναι στο 25 σε 10λιτρα νερο και του έχω στεριά στην οποία δεν ανεβαίνει συχνά απλά ακουμπάει το κεφάλι της πάνω και το υπόλοιπο σώμα είναι στο νερό τις περισσότερες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Η χελώνα είναι στην ίδια κατάσταση..την πήγα να την δει και μου είπε ότι είναι εξαντλημένος ο οργανισμός της αλλά δεν ειναι αρρωστη..πρέπει να της πάρω λάμπα uvb αλλά έψαξα και όλα τα έχουν πανάκριβα λόγω ότι μένω σε νησί..υπάρχει κάποια άλλη λύση προσωρινή μέχρι να βρω λάμπα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Eli Kala έγραψε:

Η χελώνα είναι στην ίδια κατάσταση..την πήγα να την δει και μου είπε ότι είναι εξαντλημένος ο οργανισμός της αλλά δεν ειναι αρρωστη..πρέπει να της πάρω λάμπα uvb αλλά έψαξα και όλα τα έχουν πανάκριβα λόγω ότι μένω σε νησί..υπάρχει κάποια άλλη λύση προσωρινή μέχρι να βρω λάμπα??

να την βγαζεις 2 φορες την ημερα στον ηλιο για 1-1μιση ωρα μεχρι να σου ερθει η λαμπα uvb. Εξαντλημενη για μενα σημαινει στα προθυρα αρρωστειας αν οχι ηδη αρρωστη.

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα!!!λοιπόν το μεσημέρι πήγα σε ένα άλλο μαγαζί κ βρήκα μια uvb 13w την πήρα την έχω βάλει από το μεσημέρι..είναι κινητική  ανεβαινει στο νησακι αλλά συνεχίζει να μην τρώει...μου έδωσε και γαρίδες μικρές μήπως φάει αλλά δεν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος Eli Kala έγραψε:

 Καλησπέρα!!!λοιπόν το μεσημέρι πήγα σε ένα άλλο μαγαζί κ βρήκα μια uvb 13w την πήρα την έχω βάλει από το μεσημέρι..είναι κινητική  ανεβαινει στο νησακι αλλά συνεχίζει να μην τρώει...μου έδωσε και γαρίδες μικρές μήπως φάει αλλά δεν...

μουλιασε τα πελετς σε νερο κονσερβας τονου και αν δεν, δωσε λιγο τονο ή το αντοιστιχο με σαρδελα....μετα κανα σκουλικακι ειναι η εσχατη λυση που καπως ''ξυπνα'' τα ενστικτα της .

Link to comment
Share on other sites

Μουλιασα τα πελετς σε νερό  κονσερβας αλλά τίποτα δεν εφαγε ακόμα και τις γαρίδες......πόσες μέρες αντέχουν χωρίς φαγητό??τι άλλο μπορώ να της κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ κόπο τα καταφέραμε!!!!!!!χθες έφαγε μισό πελετ και σήμερα έφαγε 4 γαρίδες με πολύ όρεξη!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Eli Kala έγραψε:

Μετά από πολύ κόπο τα καταφέραμε!!!!!!!χθες έφαγε μισό πελετ και σήμερα έφαγε 4 γαρίδες με πολύ όρεξη!!!

ολοι ετσι δυσκολευτηκαμε στην αρχη με τα πελετς....σιγα σιγα θα αυξανεις τα πελετ, οπως το βλεπεις εσυ θα το πας,......ενα βασικο ερωτημα, εχεις λαμπα uvb να κοιτα τη στερια??

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω λάμπα ubv 13watt όμως..να αυξάνω τα πελετς κ να κόψω τς γαρίδες??μπορώ να τα δίνω εναλλάξ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Eli Kala έγραψε:

Ναι έχω λάμπα ubv 13watt όμως..να αυξάνω τα πελετς κ να κόψω τς γαρίδες??μπορώ να τα δίνω εναλλάξ???

εσυ θα το δεις πως θα το πας, για τωρα καλα ειναι και εναλλαξ αλλα προτεινω ετσι οπως το κανεις τωρα ''μαζι'' για να συνηθισουν τα πελετ....οι γαριδες ειναι φτωχη τροφη σε θρεπτικα και μακροπροθεσμα αν ειναι η μονη τροφη φερνει προβληματα, εμενα μολις μου εμαθαν τα πελετ μετα  τους εδινα 2 φ. την εβδομαδα τις γαριδες πασπαλισμενες με σκονη ασβεστιου γιατι με βολευε.

στο ποστ 9 του παρακατω θεματος θα δεις το προγραμμα μου οταν ηταν μικρες

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

επισης για την λαμπα, 13w ειναι και η δικη μου αλλα το ποσοστο ακτινοβολιας(uvb) πρεπει να ειναι 5% για τις χελωνες, τσεκαρε το και  αν ειναι 2 ή 10% πρεπει να την αλλαξεις!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Eli Kala έγραψε:

Egrafe panw terra uvb 10.0 ...ara einai 10% na thn balw ligo pio makria?? Pantws apo thn hmera pou ebala uvb phre ta panw ths para polu..

αν ειναι η exoterra uvb100 (ex reptiglo 5.0 καπου στο πλαί το γραφει) αυτη ειναι  εχει 5%..........βαλε και  μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια...ανέβασα μια φωτό από αυτή που έχω..

 

Έγινε επεξεργασία - Eli Kala
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Eli Kala έγραψε:

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια...ανέβασα μια φωτό από αυτή που έχω..

 

Δεν την ξερω την μαρκα αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι 10%uvb για ερπετοειδη που ζουν σε ξηρα κλιματα, ερημους, σαβανες κλπ. Γυρνα την πισω και ζητα του την 5%, προσεχε μη σου δωσει τη πιο μικρη 2%, η παραπανω που σου εγραψα ειναι απο τις καλυτερες!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Δεν την ξερω την μαρκα αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι 10%uvb για ερπετοειδη που ζουν σε ξηρα κλιματα, ερημους, σαβανες κλπ. Γυρνα την πισω και ζητα του την 5%, προσεχε μη σου δωσει τη πιο μικρη 2%, η παραπανω που σου εγραψα ειναι απο τις καλυτερες!!

99,9%..........

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις στα greeklish ειναι βασικος κανονας του φορουμ, αυτη φαινεται οτι ειναι αλλα τη μαρκα δεν την πολυεμπιστευομαι..........

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεχάστηκα επειδή γράφω greeklish συνήθως....θα την κρατήσω και βλέπω πως θα πάω..σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

για ποσο καιρο σου ειπε ο πετ σοπας  οτι εκπεμπει τη uvb ακτινοβολια, γιατι αλλες ειναι 6μηνες και αλλες 12μηνες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε κάτι τετοιο..το μόνο που μου είπε είναι ότι κάνει για χελώνες και να την έχω αναμμένη 10-12ωρες

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο για τις ωρες που πρεπει να αναβει, αλλα δες ποσο διαρκεια εχει σαν uvb γιατι μετα γινεται μια απλη λαμπα σαν τις αλλες.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...