Jump to content

Στρώσιμο νέου setup


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Αυτό τον καιρό έχω ξεκινήσειο ένα setup το οποίο είναι στην φάση του στρωσίματος. Σήμερα έκανα μετρήσεις και παρατήρησα ένα κουλο.. Βλέπω ΝΟ2 στα 0.5ppm και ΝΟ3 στα 10ppm. είναι φυσιολογικό;;Να σημειώσω ότι σήμερα είναι 6μέρα στρωσίματος. Έχω διαβάσει ότι κάποιοι παράγοντες βοηθάνε το στρώσιμο αλλα δεν περίμενα μέσα σε 6μέρες να αρχίσουν να ανεβαίνουν τα νιτρώδη. επισυνάπτω φωτογραφίες καθώς και το αρχείο που γράφω τις μετρήσεις. Η απορεία μου είναι το χρονικό διάστιμα που αρχίζουν να ανεβοκατεβαίνουν οι μετρήσεις είναι φυσιολογικο;;

 

NO3.jpg

NO2.jpg

Aquarium Results.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Με μπολι στρωνεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Με τροφή. Να σημειώσω ότι μαζί με το ανέβασμα της θερμοκρασίας, επειοδή διάβασα ότι τα βακτηριάκια για να παρουνε μπροστα και να πολλαπλασιαστούνε, χρειάζονται και οξυγόνωση, πέρα απο την ανατάραξη που μπορώ να πω ότι είναι καή δουλέυει και μια αεραντλία eheim 400 στο full

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στο αρχείο excel; Σορρυ νόμιζα οτι εμφανίζοταν. 0.05ppm

Link to comment
Share on other sites

Λογικα συντομα θα πεσει η αμμωνια και θα ανεβουν και αλλο τα νιτρωδη, νιτρικα....για το γρηγορο χρονο δεν ξερω να σου πω, εγω ειχα αργησει λιγο παραπανω  να δω ΝΟ2, ΝΟ3 απο οτι θυμαμαι με τον ιδιο τροπο στρωσιματος (χωρις αεραντλια)

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Η απωρεία μου είναι ότ μια μέρα δεν έκανα μετρήσεις. Θεώρησα ότι η αμμωνία θα ανέβει και άλλο, δεν περίμενα να σταματήσει στο 0.05ppm.Να ξεκίναγαν τα νιτρώδη και μετά τα νιτρικα. εδώ θεωρήτικά μέσα σε 48 ώρες, η λογική μου σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει, είναι ότι χτες που δεν μέτρησα ανέβηκε η αμμωνία και εμφανίστικαν τα νιτρώδη και σήμερα ξεκίνησε, θεωρητικα παντα, να εμφανίζονται τα νιτρικά και να πεφτει η αμμωνία....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοήθεια... Μόνο εμένα μου φαίνονται κουλα αυτά τα σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις;;;;; Ρίχτε ενα μάτι παρακαλώ όποιος μπορεί στο αρχείο γιατί κάτι δεν μου κολάει...

Σημερα είναι η έβδομη μέρα στρωσίματος και σύμφωνα με τις οδηγίες της seachem θα πρέπει να σταματήσω να ρίχνω βακτήρια και σύμφωνα με το άρθρο θα πρέπει να ρίχνω τροφή όχι κάθε μέρα αλλά ανα 2-3 μέρες σωστά;; Η τα έχω καταλάβει λάθος;;;

Aquarium Results.xlsx

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Ρε παιδιά βοήθεια... Μόνο εμένα μου φαίνονται κουλα αυτά τα σκαμπανεβάσματα στις μετρήσεις;;;;; Ρίχτε ενα μάτι παρακαλώ όποιος μπορεί στο αρχείο γιατί κάτι δεν μου κολάει...

Σημερα είναι η έβδομη μέρα στρωσίματος και σύμφωνα με τις οδηγίες της seachem θα πρέπει να σταματήσω να ρίχνω βακτήρια και σύμφωνα με το άρθρο θα πρέπει να ρίχνω τροφή όχι κάθε μέρα αλλά ανα 2-3 μέρες σωστά;; Η τα έχω καταλάβει λάθος;;;

Aquarium Results.xlsx 20 kB · 0 downloads

Δεν βλεπω κατι παραξενο. Ολα καλα, οπως πρεπει. Ναι πρεπει να ριχνεις που και που τροφη, για να μην ψοφησουν τα βακτηρια του πρωτου σταδιου του κυκλου.

Που θα ριχνεις τροφη η αμμωνια θα ειναι σχεδον μηδεν ή μηδεν, μονο τα νιτρωδη θα ανεβαινουν. Σε μια εβδομαδα μαλλον και τα νιτρωδη θα μηδενιστουν.

Πολυ γρηγορα στρωνει, καλο ειναι. Ετυχες καλο προιον.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, natateo said:

Δεν βλεπω κατι παραξενο. Ολα καλα, οπως πρεπει. Ναι πρεπει να ριχνεις που και που τροφη, για να μην ψοφησουν τα βακτηρια του πρωτου σταδιου του κυκλου.

Που θα ριχνεις τροφη η αμμωνια θα ειναι σχεδον μηδεν ή μηδεν, μονο τα νιτρωδη θα ανεβαινουν. Σε μια εβδομαδα μαλλον και τα νιτρωδη θα μηδενιστουν.

Πολυ γρηγορα στρωνει, καλο ειναι. Ετυχες καλο προιον.

εκεί είχα κολλήσει. Νόμιζα οτι ανεβαινει η αμμωνια ολα τα αλλα μηδεν, αρχιζει πεφτει η αμμωνια ανεβαινουν τα νιτρώδη και ειναι μηδεν τα νιτρικα, μηδενιζεται η αμμωνια, εχουν βαρεσει peak τα νιτρώδη και ξεκινάνε να εμφανιζονται τα νιτρικα και τέλος μηδεν αμωνια με νιτρωδη και κοκκινα τα νιτρικα. Τώρα για τον ρυθμό στρωσίματος τι να πω. Χρησιμοποίησα όλα τα ¨ενδικα μέσα¨ :P με θερμοκρασία στο full καθώς και οξυγόνο στο full. Έριξα βασικα χτες θερμοκρασία γιατι χρειάστικε να κάνω 4λιτρα αναπλήρωση μετά από 2 μέρες που το έβαλα στο 32. Που δεν τους έπιασε αλλα έκανε μια φιλότιμη προσπάθεια έχω να δηλώσω. Κάτι που με βάζει σε σκέψεις... Έχω ρίξει εναν eheim thermopreset στα 200watt. Μόλις τον ξεκίνησα με το ότι έπιασε τους 23.5...Και πέταξα ακόμα έναν 22άρι eheim thermocontrol και μια κινεζιά της marina 300άρι...Και 32 δεν έπιασα..Και αν πρόσεξες στο αρχείο είχα διαφορά στην θερμοκρασία μεταξύ ψηφιακού και αναλογικου θερμόμετρου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρίχνω τροφή ενώ έχω ακόμα αμμωνία στο στρώσιμο;;Βασικά και όταν πέσει η αμμωνία φαντάζομαι ρίχνω ανα 3-4 μέρες έτσι;;;Για πείτε από τις τιμές σας φαίνεται τπτ περίεργο;;Γιατί σίγουρα με τον κανόνα δεν πανε οι τιμές που βλέπω εγω...

Aquarium Results.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...