Jump to content

Έναρξη ενυδρειου


trioanna

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά και πάλι. Σε άλλη ανάρτηση ανέφερα για ένα χρυσοψαρακι που έγινε πρόσφατα μελος της οικογένειας και δεν περνάει καλά στη γυάλα. Θα ξεκινήσω σταδιακά παίρνοντας ένα ενυδρειο 70λιτρων που έχει ένα εσωτερικό φίλτρο και ήθελα να ρωτήσω 1. Σε πρώτη φάση τι άλλο να βάλω μέσα, αμμο; Φυτά; (Θα τα ήθελα αλλά με τις λιγότερες δυνατές απαιτήσεις) 2. Από εξοπλισμό, να πάρω και εξωτερικό φίλτρο; 3. Πόσον καιρό μετά να βάλω το ψαράκι μέσα (ήδη παραπαίει στη γυάλα, δεν ξέρω αν μπορεί να περιμένει)

Σας ευχαριστω πολύ 

Screenshot_20200421-225404_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλη μου. Θύμισε μου λίγο τι είδος χρυσοψαράκι έχεις? για να δούμε και τα υπόλοιπα μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν τα χρυσόψαρα τρώνε τα φυτά , εγω θα έπαιρνα σίγουρα σκούρο λεπτό χαλίκι και ισχυρή βιολογία , δηλαδη το ειδη υπάρχον φιλτρο χωρις να γνωρίζω τι εχει μεσα θα φροντιζα το μεγαλύτερο μερος του να ειναι βιολογικό υλικό.

Βακτήρια αντιχλωριο έχει είδη , οποτε οσο πιο σύντομα μπορούσα θα το εβαζα μπροστά και το ψάρι μέσα απο την πρώτη μερα .

Εκτος εαν η γυαλα ειναι στρωμένο ενυδρείο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να στήσεις ένα ενυδρείο με χρυσά που θα ευχαριστηθεις εσύ και η οικογένεια θα πρέπει να κάνεις τα εξής κατά τη γνώμη μου: 

1. Να αγοράσεις ένα μεγάλο ενυδρείο (μήκος 1.20 και όχι λιγότερο)

2. Να τοποθετήσεις ένα δυνατό εξωτερικο φίλτρο

3. Να κανεις κάθε πέντε ημέρες μια αλλαγή νερού 50 τις εκατό

4. Να ταιζεις 2-3 μικρά γεύματα (η τροφη να καταναλώνεται άμεσα από αυτά και να μη μένει)

5. Υπόστρωμα βάζεις άμμο (μπορώ να σου πω από που) 

6. Διακοσμητικά μόνο πέτρες και ξύλα και αυτά όχι αιχμηρά ώστε να μην τραυματίσουν τα ψάρια σου

 

Αν θες σου στέλνω με λινκ τι προτείνω αλλά να ξέρεις θα υπάρχει ένα μπάτζετ. Ενυδρείο μπορείς να πάρεις και μεταχειρισμένο από συγχομπιστα για καλύτερη τιμή όπως και φίλτρο

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Φιλη @trioanna, στο αλλο θεμα σου εχεις γραψει , οτι εχεις μαλλον common. Νομιζω εχεις διαβασει τα λινκ, που σου εδωσαν τα παιδια.

Πχ αυτο

Για ενα common θα χρειαστεις ενυδρειο 100 εκ. μηκος. Το primo ειναι μονο 60 εκ. ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...