Jump to content

Red eared sliders και συμπλήρωμα ασβεστίου.


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω διαβάσει από ένα έμπιστο σάιτ πως το κόκαλο αυτής της εικόνας (cutlebone ή εγω το γνωρίζω ως κόκαλο σουπιας) είναι καλό συμπλήρωμα  για την διατροφή της νεροχελωνας διότι περιέχει αρκετό ασβέστιο.  Παρόλα αυτά οι δικές μου είναι μικρές γύρω στα 3-4 εκατοστά και δεν ξέρω αν κάνει να του το δώσω. Επίσης επειδή ειμαι από νησί γνωρίζω ότι μπορείς να βρεις πολλά τέτοια στην θάλασσα και να το καθαρίσεις και να τους το δώσεις ( με βραστό νερό και ξεφλούδισμα διότι το κοκαλο έχει μια σκληρή επιφάνεια στο εξωτερικό του ). Είναι συνετό όμως αυτό σε τέτοια ηλικία και αν ναι πόσο ασφαλές ειναι να το πάρεις κατευθείαν από την παραλία αντί από ένα μαγαζί;

Σας ευχαριστώ πολυ , εκ των προτέρων. 

download.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Red eared slider
Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2020 at 5:42 ΜΜ, το μέλος Red eared slider έγραψε:

Καλησπέρα! Έχω διαβάσει από ένα έμπιστο σάιτ πως το κόκαλο αυτής της εικόνας (cutlebone ή εγω το γνωρίζω ως κόκαλο σουπιας) είναι καλό συμπλήρωμα  για την διατροφή της νεροχελωνας διότι περιέχει αρκετό ασβέστιο.  Παρόλα αυτά οι δικές μου είναι μικρές γύρω στα 3-4 εκατοστά και δεν ξέρω αν κάνει να του το δώσω. Επίσης επειδή ειμαι από νησί γνωρίζω ότι μπορείς να βρεις πολλά τέτοια στην θάλασσα και να το καθαρίσεις και να τους το δώσεις ( με βραστό νερό και ξεφλούδισμα διότι το κοκαλο έχει μια σκληρή επιφάνεια στο εξωτερικό του ). Είναι συνετό όμως αυτό σε τέτοια ηλικία και αν ναι πόσο ασφαλές ειναι να το πάρεις κατευθείαν από την παραλία αντί από ένα μαγαζί;

Σας ευχαριστώ πολυ , εκ των προτέρων. 

download.jpeg

δεν ειναι για πολυ μικρες χελωνες των 3εκ. περιπου, ειναι βεβαια απο τις καλυτερερες πηγες και πιο οικονομικες (απο τα ασπρα χελωνακια κλπ) αλλα απο οταν πανε να χρονισουν καλυτερα (7-9 εκ.καβουκι) ....συμπληρωμα σκονης ασβεστιου 2-3φ. την εβδομαδα στις γαριδες (μονο για αυτο αξιζουν) ή σε αλλη τροφη σε συνδιασμο με λαμπα uvb βεβαια....αν ειναι απο τη φυση βραστο  πριν το καθαρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...