Jump to content

Aquascaping.


ThDam

Recommended Posts

Λοιπόν, το ενυδρείο είναι αυτό: 100Χ30Χ40

aquar120lt2.jpg

Αυτή την στιγμή έχει εσωτερικό φίλτρο και 1Χ25W λάμπα. Έχει παραγγελθεί φίλτρο της EHEIM το 2224 pro και είναι υπό κατασκευήν η πατέντα για τις λάμπες, που θα είναι Τ5, 2Χ39W και 1X24W. Θα μπει σήμερα και DIY CO2.

Έχει μέσα 3 gold barbs, 4 otto, 4 serpae tetra και 2 apple snails. Όταν ετοιμαστεί από φυτά, θα μπουν μέσα 1m-1f ramirezi ή 1m-3f ramirezi τα οποία θα είναι και τα κύρια ψάρια γύρω από τα οποία θα χτιστεί το ενυδρείο, καθώς και 4 corydoras panda.

Το ερώτημα είναι για το aquascaping και τα φυτά. Υπάρχει μέσα η ρίζα που θα είναι και το κύριο διακοσμητικό στοιχείο και θα μπουν γύρω της φυτά. Επειδή θέλω να έχω και ένα φυτό που θα στρωθεί σαν χαλί στο χαλίκι (γι' αυτό και ο αυξημένος φωτισμός και το CO2, το οποίο θα γίνει αργόοοοοοτερα μπουκάλα) σκέφτομαι να το φτιάξω κάπως έτσι:

Aquascap120lt.jpg

Σκοπός μου είναι να βάλω background φυτά ξεκινώντας από την αριστερή πλευρά, στην πλάτη του ενυδρείου πίσω από την ρίζα και μετά την ρίζα να κατεβαίνουν σιγά σιγά, μέχρι και την μέση της δεξιάς πλευράς. Μπροστά και κολλητά στην ρίζα να μπουν κάποιες cryptocorines και για foreground θα στρωθεί Hemianthus Callitrichoides "Cuba".

Όπου ξεκινάω πρώτα απ' όλα από αυτά που έχουν αγοραστεί και είναι σε γλαστράκια μέσα στο ενυδρείο περιμένοντας την τελική τους θέση. Σκέφτομαι να τα βάλω:

5) Crinum calamistranum, Πίσω ακριβώς από τον κεντρικό κορμό, για να τον αγκαλιάσει.

11) Nymphaea lotus

9) Echinodorus "rubin"

12,13) Cryptocorines

7) Bacopa australis

3) Rotala Rotundifolia

4) Ludwigia arquata

Μετά έχω και τα κλαδέματα που θα πάρω από το άλλο ενυδρείο και λέω να τα βάλω:

1) Hygrophila corymbosa "siamensis 53B"

2) Hygrophila polysperma

6) Ludwigia repens

Ένας χώρος δίπλα στο ένα χωρίς νούμερο θα στολιστεί με Alternathera reineckii που θα κλαδέυεται σαν ψηλός θάμνος.

Και τώρα

στο 8 λέω να βάλω Lysimachia nummularia "Aurea"

και μένουν το 8 και το 10 που δεν ξέρω τι να βάλω.

Στο 14 θα είναι η cuba

και το 15, όπου η ρίζα έχει καμπύλη και κάνει δύο ωραότατες σπηλιές, θα το αφήσω με χαλικι για να έχουν λίγο και τα corydoras.

Στην ρίζα δε θα στερεώσω κάποιες anubias και java moss η riccia fluitans.

Οι απόψεις σας :blush::hysterical: θα είναι εξαιρετικά χρήσιμες. Δείτε το και σαν μια άσκηση για φυτεμένο ενυδρείο. :blush::blush:

Έγινε επεξεργασία - ThDam
Link to comment
Share on other sites

H θεωρία μου φαίνεται καταπληκτική! Μάλιστα μου δίνει ιδέες και για το μεγάλο το δικό μου που ευελπιστώ να έχω αρχές Γενάρη.

Μπράβο Θοδωρή :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν νομίζω ότι τα φυτά είναι πολλά σαν επιλογή. Καλύτερα κατά τη γνώμη μου θα ήταν να τα περιορίσεις σε αριθμό, έως 10 είδη.

Για τη Nymphaea lotus νομίζω ότι είναι πολύ στο κέντρο και θα κόβει το φως.

Για το 12,13 (Cryptocorines), στο σημείο αυτό με τόσο φως γρήγορα θα χάσεις τις σπηλίτσες και το χαλίκι, γιατί μόλις παρουν μπρος οι crypts δεν σταματάνε.

Στα 4,6 βάλε μία ludwigia. Έχω την repens στο ίδιο ενυδρείο σε τέτοιο σημείο και μεγαλώνει τρελά. Θα κλαδεύεις ασταμάτητα.

Στο χώρο δίπλα στο ένα χωρίς νούμερο μην βάλεις Alternathera reineckii γιατί μεγαλώνει γρήγορα, γίνεται ένα μεγάλο μπουκέτο και καλύπτει τα πάντα.

Προτείνω στη δεξιά πλευρά να έχει μόνο "cuba" και τίποτα άλλο. Σκέψου πως θα είναι το aquascape αν κάνει τρίγωνο. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις:

(1).Άλλαξε την Polysperma με polysperma rosanervig για να σου δώσει ένα τόνο κόκκινου προχωρώντας στην rotala που δίνει πιο κόκκινο χρώμα. συγχρόνως θα πετύχεις και το ύψος που θέλεις για να κρύψεις το φίλτρο.

(2).στην θέση του 11 θα έβαζα το 5. μιας και θα μεγαλώσει αρκετά να απλώσουν τα φύλλα προς μια κατεύθυνση.

(3). 8 & 10 δεν θα χρειασθείς, δώσε στο rubin χώρο. είναι ωραίο φυτό και δίδοντας του χώρο θα σου ομορφύνει την δεξιά μεριά .

(4). Κάπου μέσα στο 7 βάλε και την nyphea την οποία θα την κρατάς χαμηλά ώστε να έχεις κόκκινο φυτό με φόντο πράσινο.

(5). Για μπροστά θα σου πρότεινα να αναμείξεις glossostigma (δεξιά – και μέσα στο κενό μεταξύ 8 και 11 ) και cuba (αριστερά)

(6). Μεταξύ 6 και 7 ή κόβοντας κάποιο από τα 2, εξέτασε και το φυτό nesaea crassicaulis

Πολύ καλός σχεδιασμός, ότι και να επιλέξεις, ένα είναι σίγουρο ότι θα βγει αρκετά καλό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ καλές ιδέες...Τα τυπώνω γιατί πρέπει να φύγω από το γραφείο και θα μελετήσω-επανέλθω το βραδάκι (να φτιάξουμε και καινούριο σχεδιάγραμμα).

Πολύ μου αρέσει... :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη και Νίκο μου άρεσαν πολύ οι ιδέες σας και προσπάθησα να τις συνδυάσω και να τις φέρω λίγο προς την δική μου μεριά. Έχουμε και λέμε;

Aquascap120lt_2.jpg

1) Hygrophila corymbosa "siamensis 53B"

2) Ludwigia arquata

3) Rotala Rotundifolia

4) Ludwigia repens, την έχω και γω Μιχάλη στο μικρό και πάει σαν τρελλή.

5) nesaea crassicaulis, μου άρεσε πάρα πολύ Νίκο, μήπως υπάρχει και κανά κλάδεμα γιατί δεν το έχω δει πουθενά.

6) Bacopa australis

7) Echinodorus "rubin"

8) Nymphaea lotus

9) Crinum calamistranum

10) Lysimachia nummularia "Aurea" για να κατεβαίνει λίγο ομαλά

12,13) Glossotigma, δύο ωραία θαμνάκια, μεγαλύτερα από ότι δείχνει το σχέδιο και

14) cuba

Τι λέτε; κάποια παρατήρηση-καλυτέρευση;

Link to comment
Share on other sites

το glossostigma θα στο κρύβει η crypto. Το όλο σχέδιο μου αρέσει. Αν δεν θές να δώσεις χώρο στο glosso και στην cuba τότε επέλεξε ένα από τα δύο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζει και υλοποιείται το σχέδιο,

το ΣΚ μπήκε DIY CO2, πρόχειρα με μια αερόπετρα και πήκαν τα πρώτα φυτά:

aquar120lt3.jpg

Όταν έρθουν και τα άλλα φυτά, καθώς και το EHEIM, οι Hygrophilla θα μετακομίσουν πίσω αριστερά και μπροστά αριστερά έχει μπει ήδη η Ludwigia arquata (τους άλλαξα θέση γιατί ήθελα κάτι πιο όμορφο μπροστά), οι κρυπτοκορίνες θα μετακομίσουν στα άλλα ενυδρεία, και εκεί που είναι οι anubias θα μπει glossostigma.

Έχουν μπει μέσα 3 gold barbs, 16 neon tetra, 4 ottos και 2 apple snails. Όταν μπουν και τα υπόλοιπα φυτά θα έρθουν και 4 corydoras panda και 4 microgeophagus ramirezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σχέδιο προχωράει. Τα περισσότερα φυτά μπήκαν και τώρα περιμένω την ανάπτυξή τους. Έχουν μπει μέχρι στιγμής;

Hygrophylla polysperma

Hygrophila corymbosa "siamensis 53B"

Ludwigia arquata

Lysimachia nummularia "Aurea"

Micranthemmum umbrosum

Anubias

Hemianthus callitrichoides "cuba", δύο γλαστράκια για δοκιμή

Eleocharis "parvula"

Echinodorus "rubin" και γύρω-γύρω glossostigma elatinoides

Bacopa australis

bacopa monieri

Crinum calamistranum

Nymphaea lotus

και πίσω από την ρίζα που δεν φαίνονται (περιμένω να αναπτυχθούν), Ludvigia repens και Rotala rotundifolia

2005-12-01aqua120lt2new.jpg

Φίλτρο EHEIM 2224 pro, το οποίο δουλεύει σε κάτι παραπάνω από την μισή ροή γιατί είναι πολύ δυνατό.

1 λάμπα Τ5 39W sylvania grolux, 1 Τ5 39W Osram 865 και 1 T5 24W Phillips daylight. Ανάβουν 7 ώρες η grolux και 7ώρες η 865 με αύξηση μια ώρα κάθε δύο μέρες η κάθε μια. Η Phillips θα ανάψει όταν τα φυτά φτάσουν στην πλήρη ανάπτυξη.

DIY CO2 με ένα δίλιτρο μπουκάλι.

Μόνιμη μέτρηση PH με ένα Pinpoint ηλεκτρονικό PHμετρο.

Μετρήσεις σημερινές:

PH 6,72

KH 4

CO2 22,87

NH 0

NO2 0

NO3 0

Fe 0

PO4 0,1

Θα ήθελα τις απόψεις σας και τα σχόλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

NO3  0

Fe      0

PO4  0,1

Θα ήθελα τις απόψεις σας και τα σχόλιά σας.

6576[/snapback]

Ομορφο το στήσιμο Θοδωρή και το αποτέλεσμα όσο πάει και γίνεται καλύτερο.

Σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνεις κάποιες μεταφυτεύσεις για να εχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Να έχεις στα υπόψιν σου οτι με την αύξηση του φωτισμού κάποια στιγμή δεν θα σε καλύπτει το DIY CO2 και θα χρειαστεί να προχωρήσεις σε φυάλη.

Καλό θα ειναι να προσθέσεις και λίγα Νιτρικά γιατι η BGA καραδοκεί μόνον με τα φωσφορικά.

Αν το cuba σου πιάσει μάλλον θα πρέπει να αφαιρέσεις το glosso απο μέσα.

Γενικά μαρέσει αυτό που βλέπω.

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θοδωρή πρόσεχε τη φωτοπερίοδο. Με ρέγουλα την αύξηση του φωτισμού. Καλό θα ήταν να αυξήσεις λίγο και την ΚΗ στο 5 γιατί με τόσο φωτισμό το CO2 είναι λίγο. Στα παραπάνω που τόνισε ο Lasal συμφωνώ και επαυξάνω!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Οι συμβουλές σας πολύτιμες. Νιτρικά συνήθως είχε, πρώτη φορά μέτρησα 0, είχα και κάτι προβληματάκια με το μπόλιασμα, με υλικά από τα άλλα φίλτρα (μου ανέβασε ΝΟ2 και ξαναμπόλιασα). Θα παρακολουθώ τα Νιτρικά και θα ρίξω αν χρειαστεί.

Η ομάδα καθαρισμού αποτελέιται από 2 apple snails, 4 ottos και 1 SAE (γνήσιο). Λόγω αδείας το παρακολουθώ συνεχώς και στο πρώτο σημάδι άλγης θα πάρω μέτρα.

Με λιπάσματα τι να κάνω; Υπάρχει το υπόστρωμα της JBL και δεν έχω παρατηρήσει σημάδια έλλειψης στα φυτά. Είναι νομίζω νωρίς για να αρχίσω να ρίχνω. Τι λέτε;

Γιάννη, όταν λες μεταφυτεύσεις τι εννοείς; Για ρίξε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...