Jump to content

Εξωτερικό ή εσωτερικό φίλτρο


dio20_4

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων και το φίλτρο του είναι το HAQUOSS QUICK FILTER MEDIUM - Βιολογικό, Μηχανικό, Χημικό. Σκεφτόμουν να βάλω εξωτερικό-κρεμαστό φίλτρο για να έχουν τα ψαράκια μου περισσότερο χώρο μέσα. Εσείς τι μου προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι ενα εξωτερικό φίλτρο αλλα όχι κρεμαστό;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρώτησα. Απλά με το κρεμαστό θα είμαι καλύτερα γιατί δεν έχω πολύ χώρο από κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το χώρο, ένα εξωτερικό φίλτρο βοηθάει στη φυσικότητα του τοπίου με λιγότερα τεχνητά μέρη εντός ενυδρείου. 

Από την άλλη αν μπορείς να το "εξαφανίσεις" πίσω από hardscape ή φυτά είσαι μια χαρά.

 

Στα συν του εξωτερικού:

  • Περισσότερος χώρος για βιολογικό υλικό.
  • Ευκολία στο καθάρισμα.
  • Γενικά προσαρμόζεται πιο εύκολα στις ανάγκες σου.

 

Αν δε θες να πας σε κάποιο canister, μπορείς να δεις μια ενδιάμεση λύση πχ το Scapers Flow της Dennerle.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια είδα το fluval c2. Αυτό καλό είναι;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Για να πω την αλήθεια είδα το fluval c2. Αυτό καλό είναι;; 

Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι καλο  αλλα η fluval ειναι απο τις ''δυνατες'' εταιρειες και τα canister φιλτρα της π.χ οι σειρες 06 & 07 εχουν πολυ καλες κριτικες. Για θεμα χωρου βολευει το κρεμαστο σε μικρα ενυδρεια και αν θες χαμηλη ροη γενικα,.....τα προτιμουν πολυ οι εχοντες μονομαχους.

Στα 50λ ειναι υπερβολη βρισκω να μπει εξωτερικο, εκτος και οι ''αναγκες'' για βιολογια το επιβαλουν.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε 80 λίτρα 4 χρόνια και είναι μια χαρά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Το έχω σε 80 λίτρα 4 χρόνια και είναι μια χαρά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Για το fluval c2 αναφέρεσαι σωστα;; Είναι σχετικά οικονόμικο γι’αυτο ρώτησα, δεν είναι μεγάλο το μπατζετ που έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι ψαρια θα κρατησεις μεσα στο ενυδρειο.Πιστευω πως σε 50 λιτρα δεν χρειαζεσαι εξωτερικο ,ειδικα αν δεν εχεις το budget να πας σε κατι καλο και καταληξεις με ενα φτηνο-προβληματικο εξωτερικο φιλτρο. Τα κρεμαστα κανουν καλη δουλεια σε μικρα ενυδρεια με την προυποθεση οτι δεν σκοπευεις να βαλεις υπερβολικα πολλα ψαρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος dio20_4 έγραψε:

Για το fluval c2 αναφέρεσαι σωστα;; Είναι σχετικά οικονόμικο γι’αυτο ρώτησα, δεν είναι μεγάλο το μπατζετ που έχω. 

 

 

Ναι για το fluval c2 θα σε καλύψει άνετα.

 

Link to comment
Share on other sites

 Νομιζω το petsupermarket ειχε προσφατα περιοδο προσφορων για προϊοντα της  fluval, για τσεκαρε....

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 Νομιζω το petsupermarket ειχε προσφατα περιοδο προσφορων για προϊοντα της  fluval, για τσεκαρε....

Εκεί το είδα...ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, corto maltese said:

 Νομιζω το petsupermarket ειχε προσφατα περιοδο προσφορων για προϊοντα της  fluval, για τσεκαρε....

Πέρασε η περίοδος...μιλάει καμένος..πήγα για fx και για μια μερα δεν πήρα το 25% προσφορά που είχε... :bigemo_harabe_net-99:

 

Να κάνω εγώ μια ενδιάμεση πρόταση χωρίς να με πλακώσετε στις μάπες;;;;;;;; :bigemo_harabe_net-66:  Μιας και πρόσφατα άλλαξα το c2;;

Πήρα αυτό (oase 60) όπως το βλέπετε στην εικόνα με την βάση. Έβγαλα ότι θεώρησα άχρηστο από μέσα...Λαικιστή όλα....Έντυσα την είσοδο με βαμβάκι μόνο και το γέμισα το υπόλοιπο με ελαφρόπετρα. Προς το παρόν (τρέχει 2.5 εβδομάδες) δεν έχω κανένα πρόβλημα.Άμα μου έρχουν και τα glass lily θα είμαι ακόμα πιο ευτυχισμένος

 

OASE Filtosmart 60 - aquario.gr - Το καλύτερο ενυδρειακό κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...