Jump to content

Απολυμανση φυτων


Recommended Posts

Έχω πάρει Hygrophila Polysperma και Bacopa Caroliniana. Διάβασα ότι πρεπει να κάνουμε απολυμανση σε διάλυμα χλωρίνης. Όμως κάποια φυτά δεν το αντέχουν. Ξέρει κάποιος να μου πει αν αντέχουν τα συγκεκριμένα;;; Μην τα χαλάσω!!!!

Τα προηγούμενα που έβαλα (χωρίς απολυμανση) σε νέο ενυδρείο 1ον είχαν σαλιγκάρια (μου άρεσε αυτό) και 2ον σαπισαν δύο από αυτά (το Ludwigia Palustris και το Hottonia Palustris). Δεν κατάλαβα γιατί. Υποτίθεται ότι ήταν εύκολα φυτά. Έχουν ζήσει όμως τα υπόλοιπα 3. Java moss, anumbia και  Lindernia Rotundifolia. 

 

 

IMG_20200503_162652.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζονται απολυμανση, αν σου αρεσουν τα σαλιγκαρια και αν αυτα τα φυτα δεν ηταν μεσα στο ενυδρειο με ψαρια.

Υπαρχουν αλλοι τροποι απολυμανσης - οξυζενε 3% 3-4 μλ σε 1 λιτρο νερου για 10-15 λεπτα.

Methylene blue 1%  - 10-15 λεπτα.

Τα φυτα σου σαπιζουν, γιατι τους λειπει κατι...  ή φως.... ή λιπανση. Αυτα, που ανεφερες, ειναι ευκολα, αλλα χρειαζονται καλο φωτισμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πέθαναν τα φυτά σίγουρα δεν είναι θέμα "μη απολύμανσης", αλλά θέμα συνθηκών όπως είπε και η @natateo

 

Επειδή βλεπω ότι έχεις aquasoil, το πιο πιθανό είναι να έχεις θέμα φωτισμού. Αν βέβαια το χώμα τρέχει πάρα πολύ καιρό, μπορεί να είναι και έλλειψη nutrients.

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

Για να εχουν πεταξει τοσα ριζιδια μηπως ειναι η λιπανση @natateo?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για να εχουν πεταξει τοσα ριζιδια μηπως ειναι η λιπανση @natateo?

Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να βάζω ένα λίπασμα την 15η μέρα. Όταν είχαν ήδη σαπίσει σε μεγάλο βαθμό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για να εχουν πεταξει τοσα ριζιδια μηπως ειναι η λιπανση @natateo?

Οχι απαραιτητα. Αλλά πολλες φορες ναι. Κατι λειπει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Insomniac έγραψε:

Αν σου πέθαναν τα φυτά σίγουρα δεν είναι θέμα "μη απολύμανσης", αλλά θέμα συνθηκών όπως είπε και η @natateo

 

Επειδή βλεπω ότι έχεις aquasoil, το πιο πιθανό είναι να έχεις θέμα φωτισμού. Αν βέβαια το χώμα τρέχει πάρα πολύ καιρό, μπορεί να είναι και έλλειψη nutrients.

Το υπόστρωμα είναι νέο. Τώρα το πήρα μαζί με τα φυτά. Τι είναι τα nutrients;;; το φως το ανάβω 8 ώρες. Είναι LED 9 W

Έγινε επεξεργασία - SALT
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν χρειαζονται απολυμανση, αν σου αρεσουν τα σαλιγκαρια και αν αυτα τα φυτα δεν ηταν μεσα στο ενυδρειο με ψαρια.

Υπαρχουν αλλοι τροποι απολυμανσης - οξυζενε 3% 3-4 μλ σε 1 λιτρο νερου για 10-15 λεπτα.

Methylene blue 1%  - 10-15 λεπτα.

Τα φυτα σου σαπιζουν, γιατι τους λειπει κατι...  ή φως.... ή λιπανση. Αυτα, που ανεφερες, ειναι ευκολα, αλλα χρειαζονται καλο φωτισμο.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Δεν ξέρω που τα έχουν αυτοί που τα πουλανε. Βρήκα και υπερμαγγανικο κάλιο στο φαρμακείο. Λέτε να μην κάνω τίποτα εεε; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος SALT έγραψε:

 

Δεν ξέρω που τα έχουν αυτοί που τα πουλανε. Βρήκα και υπερμαγγανικο κάλιο στο φαρμακείο. Λέτε να μην κάνω τίποτα εεε; 

Γινεται και με KMnO4. Φτιαχνεις ανοιχτο ρος διαλυμα  και τα βουτας 5-10 λεπτα. Αν θα παρακάνεις με απολυμανση, τα φυτα θα ειναι για πεταμα.....

Εγω απλα τα ξεπλενω καλα με νερο απο το ενυδρειο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος SALT έγραψε:

Το υπόστρωμα είναι νέο. Τώρα το πήρα μαζί με τα φυτά. Τι είναι τα nutrients;;; το φως το ανάβω 8 ώρες. Είναι LED 9 W

Nutrients φανταζομαι οτι αναφερεται σε ολα εκεινα τα υλικα που περιεχωνται στο υποστρωμα που αγοραζουμε και χρειαζονται στα ενυδρεια μας. Αν περασει καιρος που το χρησιμοποιουμε μειωνονται και καλυπτουμε το κενο με ταμπλετες ή με υγρη λιπανση ή και με προσθηκη αν γινεται καινουριου λιπασματος. 9W που λες σε τι διαστασεις ενυδρειο?βγαλε μια φωτο ολο το ενυδρειο σου αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...