Jump to content

ηλεκτρονικες μετρησεις


Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

πάρε κατι που να ειναι και κοντρόλλερ, σε τι ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

πάρε κατι που να ειναι και κοντρόλλερ, σε τι ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί?

Σε θαλασσινο. Απλα ειδα πολλες μετρησεις μαζι και ειπα να ρωτησω τι λεει...

πχ 

οι  μετρησεις   EC και CF 

τι ειναι?? ??

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που έχεις ανεβάσει, κάνει μόνο τη μισή δουλεια. Αν κάνεις θαλασσινό, σίγουρα θα χρειαστείς όλα αυττα τα μετρήματα και ακόμα, όμως αυτό ειναι η μισή δουλεια, παιρνει μέτρηση πχ, αλατότητα, για να δεις αν έχεις απώλεις νερου απο εξάτμιση στη συνέχεια θα πρέπει να ανοιξει κάποιο διακόπτη, μία για παροχή κλπ κλπ. ώστε να αναπληρώσει αυτή την απώλεια. Το ίδιο συμβαίνει για σχεδόν πολλές άλλες μετρήσεις, ατμοσφαιρική πίεση, Ο2, pH, redox, opr, αλλα και φωτισμό. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αυτή η συσκευή ειναι το "μπροστά" μέρος ενός υπολογιστη ενυδρείου που με τα probes, μεσα στο νερο, παρακολουθει τις μεταβολές και μετα θα πρέπει να υπάρχει ενα υπολογιστικό κομάτι που στη συνέχεια αυτοματοποιημένα θα ανοιγο-κλεινει μπριζες και φωτα σε συσκευές που συμπληρώνουν και ισσσοροπουν τις μεταβολές που διάβασε αρχικα. πχ

https://www.aquariumcomputer.com/

https://www.iks-aqua.com/html/engl/aquastar.php

και περίπου ακομα 5 - 6 τέτοια συστήματα, απο εταιρείες και τεχνολογίες που προέρχονται κυρίως απο τον κόσμο των hydroponics  (η αχρηστη πληροφορία της ημέρας) εκει που υπάρχει πραγματικά οικονομικό κίνητρο και αριθμοι και ανάγκες για τέτοιου είδους apparatuses και έλεγχο.

Αλλα και πάλι, ίσως να τα ήξερες όλα αυτα, οπότε πασσο!

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

Aυτο που έχεις ανεβάσει, κάνει μόνο τη μισή δουλεια. Αν κάνεις θαλασσινό, σίγουρα θα χρειαστείς όλα αυττα τα μετρήματα και ακόμα, όμως αυτό ειναι η μισή δουλεια, παιρνει μέτρηση πχ, αλατότητα, για να δεις αν έχεις απώλεις νερου απο εξάτμιση στη συνέχεια θα πρέπει να ανοιξει κάποιο διακόπτη, μία για παροχή κλπ κλπ. ώστε να αναπληρώσει αυτή την απώλεια. Το ίδιο συμβαίνει για σχεδόν πολλές άλλες μετρήσεις, ατμοσφαιρική πίεση, Ο2, pH, redox, opr, αλλα και φωτισμό. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αυτή η συσκευή ειναι το "μπροστά" μέρος ενός υπολογιστη ενυδρείου που με τα probes, μεσα στο νερο, παρακολουθει τις μεταβολές και μετα θα πρέπει να υπάρχει ενα υπολογιστικό κομάτι που στη συνέχεια αυτοματοποιημένα θα ανοιγο-κλεινει μπριζες και φωτα σε συσκευές που συμπληρώνουν και ισσσοροπουν τις μεταβολές που διάβασε αρχικα. πχ

https://www.aquariumcomputer.com/

https://www.iks-aqua.com/html/engl/aquastar.php

και περίπου ακομα 5 - 6 τέτοια συστήματα, απο εταιρείες και τεχνολογίες που προέρχονται κυρίως απο τον κόσμο των hydroponics  (η αχρηστη πληροφορία της ημέρας) εκει που υπάρχει πραγματικά οικονομικό κίνητρο και αριθμοι και ανάγκες για τέτοιου είδους apparatuses και έλεγχο.

Αλλα και πάλι, ίσως να τα ήξερες όλα αυτα, οπότε πασσο!

Εχω ξαναστησει πριν χρονια θαλασσινο... κατι θυμαμαι... ??

Ενταξει δεν ειπαμε να τα κανουμε ολα αυτοματα... 

σιγουρα θα χρειαστει ph κοντρολερ, Co2 και αλλα τετοια καλουδια... απλα ειδα το ας πουμε ολα σε ενα και το χαζευα... ??

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, thanasis1976 said:

Εχω ξαναστησει πριν χρονια θαλασσινο... κατι θυμαμαι... ??

Ενταξει δεν ειπαμε να τα κανουμε ολα αυτοματα... 

σιγουρα θα χρειαστει ph κοντρολερ, Co2 και αλλα τετοια καλουδια... απλα ειδα το ας πουμε ολα σε ενα και το χαζευα... ??

καλη επιτυχία. κοιτα για μεταχειρισμένες τετοιες συσκευες!!!! αξιζουν, αν σκέφτεσαι θαλασσινο, νομίζω ειναι μονόδρομος η τεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος dearangelo έγραψε:

καλη επιτυχία. κοιτα για μεταχειρισμένες τετοιες συσκευες!!!! αξιζουν, αν σκέφτεσαι θαλασσινο, νομίζω ειναι μονόδρομος η τεχνολογία...

Με τα ηλεκτρονικα δεν το εχω και πολυ... θα δειξει... ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...