Jump to content

Copepods & Diatoms


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Να ξεκινήσω από τα εισαγωγικά. Το ενυδρείο μου στήθηκε πριν περίπου δύο μήνες και περίπου από τις 20 ημέρες και μετά άρχισαν να παρουσιάζονται έντονα προβλήματα με εστίες διατόμων. (Δεν ανησύχησα ιδιαίτερα καθώς είναι σύνηθες πρόβλημα των νέων ενυδρείων)

 

Αρχικά στο ενυδρείο μπήκαν κάποια Ember Tetras και στη συνέχεια κάποια Mosquito Rasboras.

 

Μετα την πρώτη εβδομάδα των Mosquito, παρατήρησα ότι αυτά άρχισαν να τσιμπολογούν συνεχώς πάνω στο monte carlo και αυτομάτως θεώρησα ότι λογικά πρόκειται για copepods. Όταν πρόσθεσα και κάποια ακόμα strawberry Rasboras ακολούθησαν ακριβώς την ίδια συμπεριφοράς με τους συγγενείς τους.

 

Οι μέρες περνούσαν τα διάτομα κάλυπταν ολο to hardscape, εγώ καθαριζα με οδοντόβουρτσα και κάθε εβδομάδα η ιστορία επαναλαμβανόταν.

 

Όλο αυτό μεχρι την τελευταία εβδομαδα!

 

Καθώς έλειπα από το σπίτι, επιστρέφω για να μη βρω ούτε ίχνος διατόμων στο ενυδρείο. Χάρηκαν μεν αλλά παραξενεύτηκα αρκετά καθώς δεν περίμενα μια τόσο ραγδαία αλλαγή, αλλά μια πιο σταδιακή μετάβαση στην after-diatoms εποχή.

 

Όλο αυτό μέχρι σήμερα το βράδυ. Όπως και άλλες φορές γυρνώντας από τη βόλτα μου πέρασα μια από το ενυδρείο να δω αν είναι όλα οκ, και τι να δω; ΕΠΙΔΡΟΜΗ.

 

Πραγματικά τα τζάμια του ενυδρείου ήταν μαύρα από copepods, τα οποία με το που αντιλήφθηκαν το φως άρχισαν να αποκολλούνται και να κατεβαίνουν στο βυθό.

 

Ξέρω ότι τα copepods καταναλώνουν διάτομα είτε στο γλυκό είτε στο αλμυρό νερό αλλά από κάποια άρθρα που διάβασα σε πολλές περιπτώσεις η κατανάλωση διατομών όχι μόνο δε βοηθάει στον πολλαπλασιασμό τους αλλά αντίθετα μειώνει το ρυθμό αναπαραγωγής τους.

 

Εχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία να μας δώσει τα φώτα του;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εαν καταφέρεις να βγαλεις κάποια φωτογραφία θα ήταν πολύ καλό. 
 

Αρχικα, τα boraras είναι μεγάλοι εξολοθρευτές «ζωύφιων», κάτι το οποίο είχα δει και εγώ με τα μάτια μου σε ένα σετ απ που αφού στήθηκε επικράτησε άλγη, και μετά εμφανίστηκαν διαφορά μικρά πλασματάκια που δεν τα κατηγοριοποίησα ποτε επειδή μειώθηκαν ραγδαία από τα boraras  
 

Αν μπορείς επισύναψε κάποιο από τα άρθρα που διάβασες... Μου φαίνεται περιεργο να μειωθεί ο πολλαπλασιασμός οποιουδήποτε οργανισμού όταν χάσει την πηγή τροφής του. Αν χάσεις και τα διατομα, σιγά σιγά θα χάσεις και τα κοπήποδα (με την ευγενική βοήθεια των boraras)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bbetta said:

Καλησπερα!

Εαν καταφέρεις να βγαλεις κάποια φωτογραφία θα ήταν πολύ καλό. 
 

Αρχικα, τα boraras είναι μεγάλοι εξολοθρευτές «ζωύφιων», κάτι το οποίο είχα δει και εγώ με τα μάτια μου σε ένα σετ απ που αφού στήθηκε επικράτησε άλγη, και μετά εμφανίστηκαν διαφορά μικρά πλασματάκια που δεν τα κατηγοριοποίησα ποτε επειδή μειώθηκαν ραγδαία από τα boraras  
 

Αν μπορείς επισύναψε κάποιο από τα άρθρα που διάβασες... Μου φαίνεται περιεργο να μειωθεί ο πολλαπλασιασμός οποιουδήποτε οργανισμού όταν χάσει την πηγή τροφής του. Αν χάσεις και τα διατομα, σιγά σιγά θα χάσεις και τα κοπήποδα (με την ευγενική βοήθεια των boraras)

 

Κωλύομαι να ανεβάσω φωτογραφία, καθώς θα πρέπει να το κάνω με φλας και δε θέλω να αναστατώνω τα ψαράκια που κοιμούνται.

Αν ξαναπετύχω τόσο εντονη παρουσία copepods θα προσπαθησω να βγάλω μια με τα φώτα του σαλονιού και βλέπουμε.

 

Το ερώτημα μου είναι, αν είναι τα διάτομα η αιτία πίσω από τον υπερπολλαπλασιαμό των copepods; . 

 

 

Η αθρογραφία που μιλάει για μείωση του ρυθμού αναπαραγωγής των copepods κατά την κατανάλωση διατόμων είναι ξενόγλωσση μόνο και αφορά copepods θαλασσινου (τουλάχιστον αυτά που βρήκα εγώ)

 

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmars.2016.00089/full

Quote

Our results show that this copepod strongly preferred cells with low silica content over high silica-containing cells, with the ingestion rate on low silica diatoms being 2–3 times higher than that on high silica diatoms. Fecal pellet production rate was significantly higher for copepods feeding on highly silicified cells. Furthermore, copepod growth rate (measured as an increase in wet weight), egg production rate and hatching success were all severely compromised under a high silica diatom diet.

 

http://www.int-res.com/articles/meps/177/m177p305.pdf

Quote

Chaudron et al. (1996) have shown that a decrease in egg viability was significantly correlated to diatom cell concentrations in diet

 

Έγινε επεξεργασία - Insomniac
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...