Jump to content

Φωτισμος


Elena Agln

Recommended Posts

Για ενυδρειο 30 λιτρα φυτεμενο με ευκολα φυτα ( moss, cryptocoryne κλπ) μια λαμπα με 1000 lumen ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρέπει να είναι σύμφωνα με το άρθρο. Αλλά αυτο το κτλ...μπορεί να κρύβει μικρές διαφορές με άσχημα αποτελέσματα. Μήπως να πεις τι σκέφτεσαι σαν φυτά;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλά πρέπει να είναι σύμφωνα με το άρθρο. Αλλά αυτο το κτλ...μπορεί να κρύβει μικρές διαφορές με άσχημα αποτελέσματα. Μήπως να πεις τι σκέφτεσαι σαν φυτά;;

Τα εχω ηδη μεσα. Java Moss, Ludwigia Repens Rubin,Cryptocoryne Wedtii και στην επιφανεια προσθεσα προσφατα limnobium και κερατοφυλλο. Το ενυδρειο ειχε μια led 7 watt που μου φαινοταν λιγο για τα φυτα. Μεσα εχω εναν μονομαχο. Αλλαξα τη λαμπα και πηρα μια led 11 watt, 6000k και 1000lumen. Παρατηρησα ομως πως ο μονομαχος σα να εχει στρεσαριστει. Βρισκεται ως επι το πλειστον στην πισω μερια του ενυδρειου και ανεβοκατεβαινει..

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Elena Agln έγραψε:

Τα εχω ηδη μεσα. Java Moss, Ludwigia Repens Rubin,Cryptocoryne Wedtii και στην επιφανεια προσθεσα προσφατα limnobium και κερατοφυλλο. Το ενυδρειο ειχε μια led 7 watt που μου φαινοταν λιγο για τα φυτα. Μεσα εχω εναν μονομαχο. Αλλαξα τη λαμπα και πηρα μια led 11 watt, 6000k και 1000lumen. Παρατηρησα ομως πως ο μονομαχος σα να εχει στρεσαριστει. Βρισκεται ως επι το πλειστον στην πισω μερια του ενυδρειου και ανεβοκατεβαινει..

 

η ludwigia ειναι λιγο πιο απαιτητικη, καλο ειναι να την έχεις κοντά προς το φως! Όσο για τον μονομάχο ναι αγαπάει το blackwater και γενικά την σκιά οπότε αν έχεις επιπλέοντα φυτά, όταν θα σου αναπτυχθούν θα πηγαίνει να κρύβεται στο μέρος του!

Από μετρήσεις πώς πάμε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...