Jump to content

Νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι αρχάριος στα ενυδρεία και εδώ και 1 εβδομάδα, ύστερα από λίγο διάβασμα των βασικών, στρώνω το ενυδρείο μου το οποίο είναι 37 λίτρων.

 

Στο φίλτρο έβαλα κεραμικά, γέμισα με νερό το ενυδρείο και έριξα μέσα Sera aquatan καθώς και Sera bio nitrivec (ml για αντίστοιχα λίτρα). Συνέχισα να ρίχνω bio nitrivec σε καθημερινή βάση ύστερα από προτροπή του ειδικού από το petshop, ώστε να δημιουργηθεί η απαραίτητη βιολογία. Επίσης έριξα και λίγη τροφή μέσα για να δημιουργηθεί αμμωνία.

 

Προμηθεύτηκα τα βασικά τεστς και οι ενδείξεις είναι στις φωτογραφίες που παραθέτω για να δουν οι πιο έμπειροι. Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι έχει γίνει ο κύκλος που πρέπει παρ'όλο που οι τιμές φαίνονται καλές.

 

Τελικά έβαλα 3 ψαράκια (Zebra Danio Neon) μέσα, σιγά σιγά, και συμπλήρωσα νερό βρύσης. Δεν τα έχω ταΐσει μέχρι στιγμής γιατί φοβάμαι μην ανέβει η αμμωνία απότομα. Επίσης μπορώ να ρίξω aquatan και bio nitrivec τώρα που τα ψάρια είναι μέσα;

 

Ποια είναι τα επόμενα βήματα που πρέπει να κάνω;

1.jpg2.jpg

Έγινε επεξεργασία - aquafan
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσουν οι πιο έμπειροι γιατί και εγώ από φέτος ασχολούμαι με τα ψάρια αλλά νομίζω ότι βιαστηκες να βάλεις μέσα ψαρια σκέψου ότι το δικό μου ενυδρείο έκανε να στρωθεί 39 μέρες οπότε δεν νομίζω το δικό σου να έχει στρωσει με την καμμία...Ψάξε εδώ στο σάιτ πως να το στρώσεις σωστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω και εγώ ότι βιάστηκες. Αν δεν πανε απο αμμωνία η απο άστρωτο ενυδρείο μάλλον θα πάνε από χλώριο. Έτσι όπως το γράφεις καταλαβαίνω όπτι έβαλες το νερό της βρύσης επι τόπου στο ενυδρείο μέσα. Όταν κάνουμε αλλαγές νερου, ή προσθέτουμε νερό για τον οποιοδήποτε λόγο, όπως για παράδειγμα τώρα το καλοκαίρι λόγο εξάτμησης κλπ κλπ δεν βάζουμε το νερό κτευθείαν από την βρύση. Το προετοιμάζουμε πρώτα να αποχλωριωθεί και μετά. Επίσης το νερό δεν πρέπει να έχει διαφοιρά θερμοκρασίας από αυτή του ενυδρείου. Άντε να έχει 1 βαθμο διαφορά...

το νερό αποχλωριώνεται είτε με σκευάσματα αποχλωρίωσης, όπως είναι για παράδειγμα το Prime της Seachem. Η κάθε εταιρία έχει το δικό της. Με οδηγίες πόσο σκεύασμα αντιχλωρίου βάζεις στα πόσα λίτρα νερό κλπ κλπ. Είτε ηξ αποχλωρίωση γίνεται φυσικά. βάζουμε ένα κουβα/βαρέλι κάτι τελόσπάντων, την ποσότητα νερου που θέλουμε να κάνουμε αλλαγή η να προσθέσουμε στο ενυδρείο μαζί με μια αντλία και το αφήνουμε να αναδεύεται. Με την αντάραξη της επιφάνειας (αν το έχω πιάσει σωστά) γίνεται αποχλωρίωση του νερου βρύσης χωρίς προσθήκες σκευασμάτων. αυτόι σε σχέση με την προσθήκη σκευασμάτων γίνεται με πολύ πιο αργό ρυθμό. θέλει περίπου 12 με 18 ώρες. Συνήθως όταν ακολουθούμε αυτή την μέθοδο βάζουμε νερό απόπ την προηγούμενη και το αλλάζουμε την επόμενη.

Με τα σκευάσματα, γίνεται πιο γρήγορα. το αργότερο σε ένα 2ωρο, 3ωρο είναι έτοιμο το νερό και ίσως λέω και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δυστυχώς σήμερα είχα την 1η απώλεια. Το ψαράκι ήταν το μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα άλλα 2, πολύ κινητικό και γι'αυτό με παραξένεψε.

 

Έκανα μέτρηση αμμωνίας μόλις έβγαλα το ψαράκι από το ενυδρείο και ήταν < 0,25mg/LΝΟ2 = 1 και ΝΟ3 = 10. Επίσης το χλώριο παραμένει όπως πριν δηλαδή 0.8 και κάτω.

 

Υπάρχει περίπτωση το ψάρι να "έσκασε" από το φαί; Τους ρίχνω 1 φυλλαράκι στο καθένα (μια φορά τη μέρα) αλλά πολλές φορές τσιμπούσε ή έπαιρνε και των άλλων. Ίσως επειδή ήταν αρκετά μεγάλο συγκριτικά με τα άλλα να ήταν και στα τελευταία του ηλικιακά;

 

Τι μπορώ να κάνω για να ρίξω τις βλαβερές τιμές της αμμωνίας και των ΝΟ2 καθώς και το χλώριο;

 

 

100533572_540647156621052_3122918141655515136_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος aquafan έγραψε:

Καλημέρα, δυστυχώς σήμερα είχα την 1η απώλεια. Το ψαράκι ήταν το μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα άλλα 2, πολύ κινητικό και γι'αυτό με παραξένεψε.

 

Έκανα μέτρηση αμμωνίας μόλις έβγαλα το ψαράκι από το ενυδρείο και ήταν < 0,25mg/LΝΟ2 = 1 και ΝΟ3 = 10. Επίσης το χλώριο παραμένει όπως πριν δηλαδή 0.8 και κάτω.

 

Υπάρχει περίπτωση το ψάρι να "έσκασε" από το φαί; Τους ρίχνω 1 φυλλαράκι στο καθένα (μια φορά τη μέρα) αλλά πολλές φορές τσιμπούσε ή έπαιρνε και των άλλων. Ίσως επειδή ήταν αρκετά μεγάλο συγκριτικά με τα άλλα να ήταν και στα τελευταία του ηλικιακά;

 

Τι μπορώ να κάνω για να ρίξω τις βλαβερές τιμές της αμμωνίας και των ΝΟ2 καθώς και το χλώριο;

 

 

100533572_540647156621052_3122918141655515136_n.jpg

Αναρωτιεμαι..... Σ΄αυτο το πλαστικο "παραδεισο" πως και εμεινε κατι ζωντανο;;;;;

Αυτα τα πλαστικα βγαζουν στο νερο τόσα χημικα, που θα ψοφησουν και τα βακτηρια συντομα.

Διάβασες καθολου για στρωσιμο ενυδρειου; Γραφει, οτι το ΝΗ3/4 και ΝΟ2 πρεπει να γινουν μηδεν, ΝΟ3 πανω απο μηδεν(το εχεις) μετα κανουμε αλλαγη νερου .... και μονο τότε μπορουμε να βαλουμε τα ψαρακια μεσα.

Κάνε άμεσα αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο και μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...