Jump to content

Καινουριο Αφρικης.


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Mayday mayday..βοηθηστε ρε παιδια.Εχω ενα 120 λιτρο με διαστασεις 100χ30χ40 παντελως αδειο και χωρις εξοπλισμο.

Λεω να το κανω Αφρικανικο,εχω διαβασει τα αντιστοιχα αρθρα εδω για ψαροσυνθεσεις αλλα...

δεν βρισκω ακρη με τιποτα.Ο προβληματισμος μου ειναι οτι δεν θελω ειδη που να γεννανε ευκολα ή πολλα μικρα γιατι ουτε χωρο εχω,

ουτε καπου να τα δινω.Γνωριζουμε καποιο τετοιο ειδος ή να αλλαξω ηπειρο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αltolamprologus calvus ή Altolamprologus Comprecciceps που μεγαλωνουν αργα, και φτανουν σε ''ωριμανση'' στα 2 χρονια.....και μακρια απο Julidochromis αφου δεν θες ευκολες γεννες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο ακούγεται.Η σύνθεση σε αυτά πως πάει? Χαρέμι,ζευγάρι ή ομάδα μέσα μέχρι να σχηματιστεί ζευγάρι?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Τέλειο ακούγεται.Η σύνθεση σε αυτά πως πάει? Χαρέμι,ζευγάρι ή ομάδα μέσα μέχρι να σχηματιστεί ζευγάρι?

 

 Αltolamprologus calvus βαζεις ομάδα μέσα μέχρι να σχηματιστεί ζευγάρι αλλα και κανα θηλυκο παραπανω να παιζει δεν υπαρχει προβλημα αν υπαρχουν κρυψωνες....Altolamprologus Comprecciceps  μπορεις χαρεμι θεωρητικα αλλα θα σουν πουν καλυτερα οι πιο εμπειροι απο μενα ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Άλλο είδος με δύσκολη ή αργή αναπαραγωγή εκτός αυτών υπάρχει?

 

καποια ειδη Neolamprologus (rock dwellers) εχουν καποια δυσκολια..... αλλα απο τη στιγμη που θα μεινουν ζευγαρι ή χαρεμι καποια στιγμη θα εχεις και γεννες αν οι συνθηκες που θα τους παρεχεις θα ειναι σωστες....

θα μας πουν και οι πιο εμπειροι!!!

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

στο μηκος που εχεις οι επιλογες (για ενα ειδος) ειναι αρκετες, αλλα απο τη στιγμη που δεν θελεις γεννες εγω σου προτεινα τους Altos  λογω οτι τους ζω εδω και 1+ χρονο...θεωρητικα μπορω να σου πω και κανα 2 ειδη ακομα αλλά θεωρητικα.....καποιος απο τους ''παλιους'' αφρικανους θα σου προτεινουν  καποια....υπομονη!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ρίξει μια ματιά σε αυτό το άρθρο; 

Γενικά σαν τα Julies πιστεύω δεν γεννάει κανένα. Ίσως τα Multis, αλλά πέρα από αυτά, με οποιοδήποτε άλλο είδος δεν θα έχεις τόσο θέμα. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι,το έχω διαβάσει αρκετές φορές όπως και άλλα άρθρα.Τα brichardi μου άρεσαν αλλά διάβασα ότι μπορεί να γεννήσουν πάρα πολλά.Οπως και κάποια είδη lamprologus και neolamprologus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Ναι ναι,το έχω διαβάσει αρκετές φορές όπως και άλλα άρθρα.Τα brichardi μου άρεσαν αλλά διάβασα ότι μπορεί να γεννήσουν πάρα πολλά.Οπως και κάποια είδη lamprologus και neolamprologus.

Και πολυ καλα κανεις, ετσι πρεπει....οχι μονο για την Αφρικη, αλλα γενικα το χομπυ αυτο θελει πολυ μελετη σε βιβλια, αρθρα...κλπ, και φυσικά διασταυρωνεις οτι διαβαζεις ρωτώντας ειτε εδω στο φορουμ ειτε αλλου....  ειναι σημαντικές οι εμπειριες των συνχομπιστων που εχουν κρατησει τα ψαρια που σε ενδιαφερουν και γνωριζουν καλα την Αφρικη!!!...εγω παντως βοηθηθηκα παρα πολυ οταν εστηνα το δικο μου.

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης για τα μπριχαρντι που λες, ναι μεν γενναν πιο ευκολα αλλα αν διαβασεις προφιλ, θεματα κλπ ειναι τρομερα ψαρια, π.χ τα μεγαλυτερα αδερφια ''μεγαλωνουν'' τα μικρα και τα προσεχουν, σε αντιθεση με αλλα ειδη....στο αρθρο που διαβασες λεει μπαινουν σε ζευγαρι στα 120λιτρα, αλλα αφου δεν θελεις γεννες, αστα καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δικιο.Το διάβασμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του χόμπι αυτού και το κατάλαβα πολύ νωρίς,πριν πάρω το πρώτο ενυδρείο ακόμη.Για το φόρουμ τι να πω, πηγή γνώσης και πληροφοριών.

Όσο για το Αφρικανικό τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου και πρέπει να ξεκαθαρίσω λίγο. Μου αρέσουν 4-5 είδη αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει,ίσως τις γεννήσεις να τις φοβάμαι άδικα,δεν ξέρω.

Δεν θα ήθελα να βρεθώ με ψάρια που περισσεύουν και να μην ξέρω τι να τα κανω.

 

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Να ρωτήσω,στα 120 λίτρα, ψαρια της λίμνης Τανγκανίκα είναι μονόδρομος ή μπορεί να μπει κάτι από Malawi?

Π.χ κάποιο είδος labidochromis.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλημέρα σε όλους.Να ρωτήσω,στα 120 λίτρα, ψαρια της λίμνης Τανγκανίκα είναι μονόδρομος ή μπορεί να μπει κάτι από Malawi?

Π.χ κάποιο είδος labidochromis.

Για μονοδρομο το βλεπω....

 

Link to comment
Share on other sites

Σαρκοφαγο, αρα θελει τροφη πλουσια σε πρωτεινη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Σαρκοφαγο, αρα θελει τροφη πλουσια σε πρωτεινη....

 Μπορεί να ταιστουν τροφή του εμπορίου πχ pellets, αρκεί να έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη ή μόνο ζωντανή ή κατεψυγμένη?

Link to comment
Share on other sites

σταθερη εχω την ocean nutr.omnie cichlids flakes, απο κει και περα brine shrim flkes,  κατεψυγμενη τους δινω 1φ. Την εβδ. οπως επισης και σπιρουλινα γιατι συγκατοικουν με ενα ζευγαρι τζουλις...πελετς οχι, δεν μου τι τρωνε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ξεχασα και δεν ρωτησα χθες.  για ενα ειδος δε σκεφτεσαι να βαλεις ?

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, ξεχασα και δεν ρωτησα χθες.  για ενα ειδος δε σκεφτεσαι να βαλεις ?

Καλησπέρα, ναι φυσικά ένα είδος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Καλησπέρα, ναι φυσικά ένα είδος.

Σωστος....τοτε αφου σου ειπε  ο Σταθης-adlib οτι δεν ειναι πολλα τα ευκολα σε γεννες, δες ποια ειδη σου αρεσουν και τα ξαναλεμε.....καλο ψαξιμο!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχουμε κανα νεο απο το ''μέτωπο''?....εχει βρει καποιο/καποια που να σου αρεσουν?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...