Jump to content

Multifasciatus χωρίς καπάκι;


Recommended Posts

Καλημέρα σέ όλους, στήνω νέο ενυδρείο   40 λίτρα για multifasciatus  τό ζήτημα είναι ότι το καπάκι του είναι Κάπος παλιό και η σκέψη πού κάνω είναι να μην βγάλω το καπάκι και νά βάλω φωτισμός led κρεμαστό ... Γίνεται η θα έχω τίποτα άλματα οπός κάνουν οι tropheus; Αυτό με ενδιαφέρει ποιο πολύ όλες τις άλλες παραμέτρους τίς έχω σκεφτεί..

Link to comment
Share on other sites

H ζωνη κολυμβησης των μουλτις ειναι κοντα στο βυθο και στα κοχυλια αρα δεν θα εχεις προβλημα λογικα, εμενα αυτο που θα με απασχολουσε ειναι τα λιγα λιτρα (40) που θες να τα βαλεις, τα 60λ ειναι το κατωτερο οριο για τα μουλτις και με προυποθεσεις .....αν θες να τα ευχαρηστιθεις πηγαινε σε λιγο μεγαλυτερο μηκος-λιτρα, αν οχι 80 τουλαχιστον 60.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με τη ζώνη κολύμβησης ισχύει ,απλά σε περίπτωση καυγά Όλα τα ψάρια πάνε προς τα πάνω...απλά δεν ξέρω τι ικανότητα έχουνε τα συγκεκριμένα ψάρια, όσο για τα Λύτρα δεν υπάρχει πρόβλημα έχω δει πολύ όμορφα ενυδρεία και εδώ στο aquazone απλά είμαι αναγκασμένος να βάλω το πολύ 4 ψάρια και 12 σαλιγκάρια για κρυψώνες

 

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Λάθος λεξη
Link to comment
Share on other sites

Τοτε κοιτα να βαλεις μια ομαδα στην αρχη, ωστε να μεινουν στο τελος χαρεμι του 1αρσ-3θηλ.....καλογεμιστο ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Το διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Γέμισε το κοχύλια, επιθυμητά είναι,κοχυλοψαρα είναι.

Άλλα θα τα θάψουν, άλλα θα τα βλέπεις, γενικά θα διαμορφώσουν τον χώρο τους. Κάποτε τα είχα σε 60αρι, γεμάτο κοχύλια.

Δεν θυμάμαι να τα είδα καν να πλησιάζουν την μέση της στάθμης νερού, κατά πόσο την επιφάνεια.

Είναι όμορφα ψάρια με χαρακτήρα,να τα χαρείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τοτε κοιτα να βαλεις μια ομαδα στην αρχη, ωστε να μεινουν στο τελος χαρεμι του 1αρσ-3θηλ.....καλογεμιστο ευχομαι!!

Μακάρι να είμαι τυχερός και να  πετύχω έτσι, αυτό πού μου λες είναι τό ιδανικό... Σέ ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Το διαστάσεις έχει το ενυδρείο;

Γέμισε το κοχύλια, επιθυμητά είναι,κοχυλοψαρα είναι.

Άλλα θα τα θάψουν, άλλα θα τα βλέπεις, γενικά θα διαμορφώσουν τον χώρο τους. Κάποτε τα είχα σε 60αρι, γεμάτο κοχύλια.

Δεν θυμάμαι να τα είδα καν να πλησιάζουν την μέση της στάθμης νερού, κατά πόσο την επιφάνεια.

Είναι όμορφα ψάρια με χαρακτήρα,να τα χαρείς!

Το ενυδρείο είναι 50 cm μήκος30cm ύψος και27cm βάθος τό θέμα μου είναι που θά βρώ σαλιγκάρια η κονχύλια ...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 50 cm μήκος30cm ύψος και27cm βάθος τό θέμα μου είναι που θά βρώ σαλιγκάρια η κονχύλια ...

Αν τρως σαλιγκάρια ή κάποιος γνωστός σου, είσαι έτοιμος. Τα παίρνεις τα καθαρίζεις,τα βράζεις σχολαστικά ώστε να φύγει κάθε ίχνος λίπους, σάλτσας κτλπ και με προσοχή να μην σπάσουν.

Ακόμη και από θάλασσα μπορείς να χρησιμοποιήσεις, πάντα με προσοχή και ανάλογη προετοιμασία,αν και προτιμώ την 1η επιλογή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...