Jump to content

Αφρικανικό δίλημμα


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα έχω αποφασίσει να βάλω μέσα κονχυλόψαρα , έχω προμηθευτεί λευκή άμμο ψιλόκοκη ένα κομμάτι σιδερόλιθο (για να κρύβει το φίλτρο) και την Δευτέρα θα πάω σέ μία εταιρεία νά αγοράσω τά κονχύλια (15 neothauma αυτά που είναι στην λίμνη Tanganyika )  το δίλημμα λοιπόν είναι ανάμεσα σε neolabrologus multifasciatus και σέ osellatus (μάλλον gold)  εγώ πάω προς τά osellatus αλλά δεν ξέρω Πίο είδος είναι για τά λίτρα μου η τελικά είναι καλύτερα να πάω σέ multifasciatus ,ο αριθμός των ψαριών πού θά βάλω θά είναι 4 βαριά 5  και τίποτα άλλο... ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν  είμαι γνώστης αλλά 40λιτρα βαριά έναν μονομάχο η αρσενικα guppies τίποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα greg, θεωρητικα ειναι δυσκολο το εγχειρημα σε αυτες τις διαστασεις για τα οccelatus ακομα και για ενα ζευγαρι, ισως για τα μουλτις να ειναι πιο εφικτο καπως, αλλα επειδη γενναν ευκολα θα πρεπει να εισαι προετοιμασμένος για το τι θα κανεις περι αυτου μετεπειτα ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλημερα greg, θεωρητικα ειναι δυσκολο το εγχειρημα σε αυτες τις διαστασεις για τα οccelatus ακομα και για ενα ζευγαρι, ισως για τα μουλτις να ειναι πιο εφικτο καπως, αλλα επειδη γενναν ευκολα θα πρεπει να εισαι προετοιμασμένος για το τι θα κανεις περι αυτου μετεπειτα ....

Και εγώ αυτή την άποψη είχα μέχρι εχθές πού πήγα σέ ένα μαγαζί για άμμο και ο υπάλληλος εκεί πέρα μου είπε ότι μία τετράδα μπορώ να βάλω, και όταν τού είπα πως δεν γίνεται osellatus σε 40 λίτρα μου είπε ότι αυτό δεν ισχύει για όλα τα είδη, εκεί έχω μείνει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spithas έγραψε:

Δεν  είμαι γνώστης αλλά 40λιτρα βαριά έναν μονομάχο η αρσενικα guppies τίποτα 

Multifasciatus γίνεται σίγουρα το έχω ξανακάνει παλαιότερα στο ίδιο ενυδρείο με τέσσερα ψάρια.... Απλά για να ναι πολύ για αυτό σκέφτομαι να πάω σε osellatus εάν γίνεται βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Εχω απο λιγη εως ελαχιστη εμπιστοσυνη στο τι λενε οι υπαλληλοι απο τα καταστηματα, προτιμω να ακουω την αποψη συνχομπιστων που εχουν φιλοξενησει τα ψαρια που με ενδιαφερουν και να διαβαζω ''αρθρα'', προφιλ κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εχω απο λιγη εως ελαχιστη εμπιστοσυνη στο τι λενε οι υπαλληλοι απο τα καταστηματα, προτιμω να ακουω την αποψη συνχομπιστων που εχουν φιλοξενησει τα ψαρια που με ενδιαφερουν και να διαβαζω ''αρθρα'', προφιλ κλπ κλπ

Συμφωνώ μέχρι τέλειας και για αυτό ρωτάω εδώ στο aquazone αλλιώς αν άκουγα τα καταστήματα τώρα θα είχα στο ενυδρείο μέσα ένα καρχαρία μία φάλαινα και 10 σαλάχια

 

 

 

 

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα μου έχουν προτείνει σε ενυδρείο 80 λίτρα να βάλω ένα κοπάδι frontosa 7 rings σε μαγαζί με εμπειρία 25 χρόνια στον Κολωνό ξέρετε όλοι ποιο μαγαζί λέω.... Ο τύπος λοιπόν προφανώς και δεν είναι άσχετος απλά μου τα πρότεινε μόνο και μόνο για να πουλήσει ήταν η εποχή που σταμάταγα το κοινόβιο και πηγαίναν σε αφρικανές και ευτυχώς έχω να διαβάσει λίγο και δεν τίς έβαλα

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Παλαιότερα μου έχουν προτείνει σε ενυδρείο 80 λίτρα να βάλω ένα κοπάδι frontosa 7 rings σαν μαγαζί με εμπειρία 25 χρόνια στον Κολωνό προφανώς το ξέρετε όλοι ποιο μαγαζί λέω.... Ο τύπος λοιπόν προφανώς και δεν είναι άσχετος απλά μου τα πρότεινε μόνο και μόνο για να πουλήσει ήταν η εποχή που σταμάταγα το κοινόβιο και πηγαίναν σε αφρικανές και ευτυχώς έχω να διαβάσει λίγο και δεν τίς έβαλα

Ισως εχουν το εξης σκεπτικο.....σου λεει τωρα που ειναι αρχη και δεν ξερει ας αρπαξω οτι μπορω, μετα που θα μαθει δεν θα με ρωτα καν ή οπως πολλοι,  θα παρατησει νωρις το χομπι!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Διαστάσεις ενυδρείου ;

50cm μήκος 30cm ύψος27cm βάθος

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι μικρο για να βαλεις μεσα τοσα ψαρια που θελεις το δικο μου ειναι 35 λιτρο με τις ιδιες διαστασεις πανω κατω και εχω μονο μια μονομαχαρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Multifasciatus γίνεται σίγουρα το έχω ξανακάνει παλαιότερα στο ίδιο ενυδρείο με τέσσερα ψάρια.... Απλά για να ναι πολύ για αυτό σκέφτομαι να πάω σε osellatus εάν γίνεται βέβαια

Αφου το εχεις κανει και λες οτι ηταν ενταξει, τοτε αν θες αλλο ειδος απο τα μουλτις, πηγαινε στα ξαδελφακια τους τα simillis καλυτερα......Οταν το ειχες κανει, τα μουλτις ηταν χαρεμακι? ...ειχες γεννες? απο συμπεριφορες πως ηταν?..

Υ.Γ Αυτο που εχω καταλαβει απο την Αφρικη ειναι οτι αν θες να την ευχαριστηθεις πρεπει να ''παιζεις'' αρκετα πανω απο το ελαχιστο οριο που  θεωρητικα θελει το εκαστοτε ειδος σε διαστασεις-λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αφου το εχεις κανει και λες οτι ηταν ενταξει, τοτε αν θες αλλο ειδος απο τα μουλτις, πηγαινε στα ξαδελφακια τους τα simillis καλυτερα......Οταν το ειχες κανει, τα μουλτις ηταν χαρεμακι? ...ειχες γεννες? απο συμπεριφορες πως ηταν?..

Υ.Γ Αυτο που εχω καταλαβει απο την Αφρικη ειναι οτι αν θες να την ευχαριστηθεις πρεπει να ''παιζεις'' αρκετα πανω απο το ελαχιστο οριο που  θεωρητικα θελει το εκαστοτε ειδος σε διαστασεις-λιτρα.

Είχα 4 ψάρια χαρεμάκι, γέννες δεν είχα, από συμπεριφορά κάποιους ψευτοκαυγάδες αλλά όταν τριπλασίασα τά κονχύλια τά πράγματα βρήκαν μία ισορροπία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε και τις γνωμες των πιο εμπειρων Αφρικανων και αποφασιζεις τοτε...... αν παντως εχεις την δυνατοτητα και θελεις, εγω στη θεση σου θα εβρισκα απο καμια αγγελια ενα ενυδρειο με μηκος  80εκ και πανω για να εχω πιο πολλες επιλογες σε κοχυλοψαρα οπως π.χ occelatus που θες ή  Altos ''sumbu shell'' (ωραια και αυτα).....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

50cm μήκος 30cm ύψος27cm βάθος

Για μένα θα προτιμούσα ενα πιο μεγάλο για σιγουριά και την άνεση των φιλοξενουμένων αν δεν μπορείς λοιπόν να περιμένεις ,θέλει υπομονή, τότε οργανώσε το για multies ή similis, πιστεύω όμως οτι σύντομα θα θέλεις ενα  μεγαλύτερο όπως είπε ο φίλος maltese πιο πάνω ,σκέψου το λοιπόν και ψάξε

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Για μένα θα προτιμούσα ενα πιο μεγάλο για σιγουριά και την άνεση των φιλοξενουμένων αν δεν μπορείς λοιπόν να περιμένεις ,θέλει υπομονή, τότε οργανώσε το για multies ή similis, πιστεύω όμως οτι σύντομα θα θέλεις ενα  μεγαλύτερο όπως είπε ο φίλος maltese πιο πάνω ,σκέψου το λοιπόν και ψάξε

Κύριε Σωκράτη όταν λέτε ότι θά θέλω σύντομα μεγαλύτερο μιλάτε με γνώμονα τό ότι τά ψάρια θά γεννάνε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Περιμενε και τις γνωμες των πιο εμπειρων Αφρικανων και αποφασιζεις τοτε...... αν παντως εχεις την δυνατοτητα και θελεις, εγω στη θεση σου θα εβρισκα απο καμια αγγελια ενα ενυδρειο με μηκος  80εκ και πανω για να εχω πιο πολλες επιλογες σε κοχυλοψαρα οπως π.χ occelatus που θες ή  Altos ''sumbu shell'' (ωραια και αυτα).....

Τό έπιπλο του ενυδρείου μου είναι από ένα 80αρι που είχα παλιά επίσης έχω όλο τόν εξοπλισμός για 80αρι ( φίλτρο θερμοστάτη κλπ) οπότε η μετάβαση σε αυτό δεν θά είναι κάτι τραγικό....

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Τό έπιπλο του ενυδρείου μου είναι από ένα 80αρι που είχα παλιά επίσης έχω όλο τόν εξοπλισμός για 80αρι ( φίλτρο θερμοστάτη κλπ) οπότε η μετάβαση σε αυτό δεν θά είναι κάτι τραγικό....

Οπότε λίγη υπομονή για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια ??

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε εξελίξεις! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...