Jump to content

Νεος στο σπορ


Laz_newfish

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Μου χάρισαν μια γυάλα με διαστάσεις 49,5*24,5*30,5 άρα από ότι καταλαβαίνω μιλάμε για περίπου 37 λίτρα, σωστά?

Έτσι είπα να το ρίξω στο διάβασμα μιας και πάντα ήθελα να δοκιμάσω.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και φυσικά έχω τις πρώτες μου ερωτήσεις

 

Αυτή την στιγμή έχει ένα εσωτερικό φίλτρο HL-BT400. Από ότι έχω καταλάβει είναι αρκετό για αυτά τα λίτρα , σωστά?

Το φίλτρο πρέπει να είναι όλο βυθισμένο στο νερό (όπως στην φωτογραφία) η το νερό πρέπει να σταματάει λίγο πιο κάτω από την είσοδο του καλωδίου?

 

Μέσα βρίσκεται ένα ψαράκι,όπως της φωτογραφίας. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το είδος του ψαριού ?

 

Επίσης όπως θα δείτε στην φωτογραφία, τα τζάμια θέλουν λίγο καθάρισμα. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ? (Μιας και από ότι διάβασα απαγορεύονται καθαριστικά και τα σχετικά)

 

Ποιότητα νερού δεν ξέρω ακόμα. Είμαι στην διαδικασία παραγγελίας τεστ. Ελπίζω να αντέξει το ψαράκι μέχρι  να καταλάβω τι πρέπει να κάνω

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και ελπίζω να μην σας κούρασα με τις ερωτήσεις μου με το "καλημερά"

 

ψαρι_1.jpg

ψαρι.jpg

φίλτρο.jpg

Link to comment
Share on other sites

1) Το φίλτρο καλό είναι για τα λίτρα αυτά.

2)αν θες ανατάραξη έντονη στην επιφάνμεια τότε ανεβάζεις την έξοδο του φίλτρου κοντά στην στάθμη.

3)Το ενυδρείο σε τι κατάσταση στο χάρισαν;; Είναι στρωμένο το φίλτρο;;Μια απάντηση ποου θα την πάρεις άμεσα απο τα τεστ που θα κάνεις.

4)Αν είναι το φίλτρο άστρωτο, κάτι που πάει να πει κατά πάσα πιθανότητα συγκέντρωση αμμωνίας μέσα στο νερό που κατ'επέκταση είναι τοξική για τα ψάρια.

5)Προσωπικά θα έδινα το ψαράκι σε κάποιον συνχομπίστα που θα μπορέσει να το φιλοξενίσει μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.

6)Από τις φωτογραφίες νομίζω ότι είναι χρυσόψαρο, αν δεν κάνω λάθος.

7)Τα 37λίτρα για ένα χρυσόψαρο είναι απαγορευτικά. Θες 60 τουλάχιστον. αν είσαι διατεθημένος να συνεχίσεις να έχεις το ψαράκι αυτό νομίζω ότι θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο σύντομα, γιατί σε τέτοια λίτρα και τέτοιες διαστάσεις το ζωντανό και σωστή αναπτυξη δεν θα έχει και θα ταλαιπωρηθεί.

8)Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα προς το παρόν να πας σε ένα update εξοπλισμου (ενυδρείο και φίλτρο κατ'επεκταση) τότε καλύτερα να χαρίσεις το ψαράκλι σε κάποιον συνχομπίστα και να πας σε κάτι που μπορεί να ζήσει σε αυτά τα λίτρα και διαστάσζεις. ένανα μονομάχο για παράδειγμα. όμορφο ψαράκι με ιδιαίτερη προσωπικότητα. η ακόμα καλύτερα να ανταλλάξεις το ψαράκι αυτό με κάποιο μονομάχο.

9)Όλα αυτά τα χρωματιστά φαντάζομαι ότι είναι από συνθετικά υλικά και όχι από φυσικά υλικά. επειδή κατά καιρούς έχει αναφερθεί το θέμα της διακόσμησης και επειδή το μόνο σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα συθετικά είναι αγνωστων στοιχείων για τα υλικά κατασκευής τους μπορεί να κάνουν κακό στα ψαράκια παρά καλό. επομένως προτιμάται φυσικός διάκοσμος (πέτρες, ξύλα) που μπορεί να βρεις σε πετσοπ η ακόμα και από την φύση. Από την φύση απλά θέλουν περεταίρω επεξεργασία για να μπουν στο ενυδρείο. Μέσα στο φορουμ έχει παρα πολλά threads που αναφέρονται στην επεξεργασία φυσικών υλικών, που τα έχουμε πάρει από την φύση και τα έβαλε κόσμος στο ενυδρείοκαι τι διαδικασία έχει προηγηθεί για να γίνουν κατάλληλα για ένα ενυδρείο.

10) Για οποιαδήποτε ερώτηση εδώ μέσα υπάρχουν πάρα πολλά μέλη με πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία, για κάθε καρυθδιάς καρύδι ενυδρείο και ζωντανό. απλά μην διστάσεις να ρωτήσεις. Μην θεωρήσεις ποτέ ότι θα ρωτήσεις κάτι χαζό και θα παρεξηγηθείς. ένα λάθος που κάνουν πολλοί αρχάριοι και στο τέλος αυτό το λάθος λειτουργεί εισ βάρος των ζωντανών (και εγώ αρχάριος είμαι ακόμα, από εδώ έχω μάθει και οχι απο τα πετσοπ) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ GVC για το χρόνο σου.

Το φίλτρο και κατ επέκταση το ενυδρείο δεν νομίζω να είναι στρωμένο. Από ότι έχω καταλάβει ο προηγούμενος κάτοχος απλά στις αλλαγές πρόσθετε νερό σε θερμοκρασία δωματίου μετά από αποχλορίοση.

 

Σε αυτή τη φάση δεν θα ήθελα να πάω σε update εξοπλισμού. Θέλω να δω πρώτα πως θα δουλέψει η όλη "ρουτίνα" σε σχέση και με τον διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο.

Όσο για την διακόσμηση, είναι ακριβώς όπως μου το έδωσαν, οπότε προς το παρόν προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά ( το έχω λιγότερο από 3 ώρες στα χέρια μου :) ) 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Laz_newfish έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ GVC για το χρόνο σου.

Το φίλτρο και κατ επέκταση το ενυδρείο δεν νομίζω να είναι στρωμένο. Από ότι έχω καταλάβει ο προηγούμενος κάτοχος απλά στις αλλαγές πρόσθετε νερό σε θερμοκρασία δωματίου μετά από αποχλορίοση.

 

Σε αυτή τη φάση δεν θα ήθελα να πάω σε update εξοπλισμού. Θέλω να δω πρώτα πως θα δουλέψει η όλη "ρουτίνα" σε σχέση και με τον διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο.

Όσο για την διακόσμηση, είναι ακριβώς όπως μου το έδωσαν, οπότε προς το παρόν προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά ( το έχω λιγότερο από 3 ώρες στα χέρια μου :) ) 

 

Καλησπέρα και καλως ήλθες. Αν το ενυδρείο τρέχει καιρό από άλλον ιδιοκτήτη και πρόσθετε πάντα αποχλωριομένο νερό, υπάρχουν ελπίδες να είναι στρωμένο. Προφανώς με το ψάρι μέσα στρώθηκε, με ότι αυτό συνεπάγεται μακροπρόθεσμα για την υγεία του.

Χωρίς να έχω εμπειρία με χρυσόψαρα, θα έκανα τα εξης: βγάλσιμο οι πέτρες και τα διακοσμητικά. Μπορεί να δείχνει άδειο αλλά θα είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κάτι πιθανώς επικίνδυνο μέσα. Επίσης θα καθαρίζεται πολύ ευκολα. Για τα πλαινά μπορείς να τρίψεις με ένα καινουριο αχρησιμοποίητο σφουγγαράκι κουζίνας. Ξέπλυνέ το πρώτα στη βρύση, μετά με λίγο νερό από το ενυδρείο και μετά τρίψε τα τζάμια.

Έναν έλεγχο στη ποιότητα νερού. Χρειάζεσαι άμεσα αντιχλωριο και μετά όλα τα άλλα. Προφανώς μπορείς να αλλάζεις νερό 10 φορες τη μερα για να μην έχεις αμμωνία αλλά και πάλι θες αντιχλώριο για να επιβιώσει. Πρέπει μετά να μπορέσεις να μετρήσεις αμμωνία NH3/NH4, νιτρώδη NO2 και μετά νιτρικά NO3. Με αυτή τη σειρά. ΑΝ δεν μπορείς να προμηθευτείς όλα τα τεστ μαζί, άρχισε με τη σειρά που είπαμε γιατί η αμμωνία είναι η τοξικότερη των τριών.

Φρόντισε ο φωτισμός να διατηρεί μια λογική συνέπεια ώστε το ψάρι να αντιλαμβάνετεαι κάποια φωτεινή και κάποια σκοτεινή περίοδο μέσα στο 24ωρο.

Αν διασφαλισεις ότι παραμένει ασφαλές το ψάρι σου, τότε πλεον θα έχεις χρόνο να σκεφτείς τι θα κάνεις. Τα λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρο. Μπορείς να το δώσεις σε κάποιο μαγαζί ή αν ξέρεις κάποιον με λιμνούλα. Ισως προσφερθεί κάποιος να το πάρει.

Αν πάντως βρεις να δώσεις το χρυσόψαρο και πάλι θέλεις να ασχοληθείς με το ενυδρείο, φρόντισε να μην σταματήσεις τη λειτουργία του ώστε να μπορείς να έχεις έτοιμο φίλτρο σε λειτουργία για το επόμενο στήσιμο. Μπορείς να ρωτήσεις πάλι για οδηγίες σε αυτή τη περίπτωση.

Σέρφαρε όσο μπορείς! Όσο βλέπεις διαφορετικά στησίματα ενυδρείων, τόσο πιο συγκεκριμένος θα είσαι στο τι σου αρέσει και θα ήθελες να στήσεις. Προφανώς σε εισαγωγικό επίπεδο.

Ότι αγοράσεις, κοίτα να είναι καλής ποιότητας ώστε να σου μείνει για το στήσιμο του ενυδρείου σου. Πχ μην πάρεις στριπάκια (χάρτινα) τεστ. Μπορεί να ακούγεται βολικό το να τα έχεις όλα σε ένα χαρτάκι, αλλά ελάχιστα να ασχοληθείς, θα προκύψει η ανάγκη για καλά υγρά τεστ. Καλύτερα 2 καλά υγρά τεστ παρά 6 σε 1 χαρτάκια. (ίδιο συνολικό κόστος)

Ότι χρειαστείς μπορείς να βρεις πολύ υλικό εδώ σε πληθώρα οδηγών. Ξεκοκκαλισε το φόρουμ, σίγουρα θα βρεις τους οδηγούς για το στήσιμο από τη αρχή, πολύ διαφωτιστικούς.

 

Έγινε επεξεργασία - dlamprou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...