Jump to content

126 λιτρα Νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας και παλι παιδια...Λοιπον απο το προηγουμενο θεμα με το ενυδρειο το αδειασα και πηγα ψαρακια πησω...Και ρωταω το εξης...Στα 126 λιτρα τι ψαρακια θα ζουσανε αννετα...Θα ηθελα να αποφυγω οσο το δυνατον γινεται τα γνησια φυτα...Ρωταω εσας λογω εμπειριας και γιατι στο μαγαζι που παω ολα λαθος μου τα λενε...Ειμαι νεος στο χομπι και δεν θελω να κανω λαθη με το ποσα ψαρια θα βαλω και αν ειναι λαθος κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου!Θες να αποφυγεις τα γνησια φυτά λόγω απαιτήσεων/συντήρησης τους, ή θες να τα αποφυγεις εντελώς γιατί δεν σου αρέσουν;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό σου θέμα είχες πει ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με platy. Γενικά τα ζωοτοκα είναι σχετικά καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινάει το χόμπι. 

Οσο για τα φυτά στο ενυδρείο μόνο καλό μπορούν να κάνουν. Υπάρχουν εύκολα φυτά, που δεν χρειάζονται καν φύτεμα. Anubia, bucephalandra καθώς και moss μπορούν να δεθουν πάνω σε μια όμορφη ρίζα.

 

Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις ειναι: Επιλογή ψαριών, μετά στήσιμο και γέμισμα του ενυδρείου, στρώσιμο του φίλτρου, και τέλος τα ψαράκια μέσα. 

Όλα αυτά απαιτούν λίγο χρόνο, τον οποίο και έχεις αφού έδωσες τα ψάρια πίσω και μπορείς άνετα να ξεκινήσεις από την αρχή.

Διάβασε τα λινκ που σου δόθηκαν, κατανόησε κάποιες βασικές έννοιες, όπως είναι ο κύκλος του αζώτου και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε σε κάθε βήμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσουνε και πολυ ιδιαιτερα...Οχι με τις απαιτησεις δεν εχω θεμα...Εκτος αν εχεις να προτηνεις καποιο καλο και ομορφο...Το θεμα με τα φυτα δεν με ενοχλει ισως βαλω..το προβλημα ειναι τι μπορω να βαλω...Κιχλιδες να υποθεσω λιγο δυσκολο στα 126 λιτρα...Το ενυδρειο ειναι 80Χ50Χ50

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το εψαξα λιγο και κατεληξα σε νεον τετρας μιας και αρεσουνε και στην φαμιλια...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Στο αρχικό σου θέμα είχες πει ότι θα ήθελες να ασχοληθείς με platy. Γενικά τα ζωοτοκα είναι σχετικά καλή επιλογή για κάποιον που ξεκινάει το χόμπι. 

Οσο για τα φυτά στο ενυδρείο μόνο καλό μπορούν να κάνουν. Υπάρχουν εύκολα φυτά, που δεν χρειάζονται καν φύτεμα. Anubia, bucephalandra καθώς και moss μπορούν να δεθουν πάνω σε μια όμορφη ρίζα.

 

Τα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσεις ειναι: Επιλογή ψαριών, μετά στήσιμο και γέμισμα του ενυδρείου, στρώσιμο του φίλτρου, και τέλος τα ψαράκια μέσα. 

Όλα αυτά απαιτούν λίγο χρόνο, τον οποίο και έχεις αφού έδωσες τα ψάρια πίσω και μπορείς άνετα να ξεκινήσεις από την αρχή.

Διάβασε τα λινκ που σου δόθηκαν, κατανόησε κάποιες βασικές έννοιες, όπως είναι ο κύκλος του αζώτου και εδώ είμαστε να βοηθήσουμε σε κάθε βήμα.

Αντωνη τελικα νεον τετρας θα βαλω και θα βαλω και φυτα απλα εκει πρεπει να διαβασω λιγο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

βάλε εύκολα φυτά πάνε απο μόνα τους ουτε να διαβάζεις δεν χρειάζεται αν βάλεις ανούμπιες και φτέρες. Όσο για της αλγες αν θα αποκτήσεις ή όχι αυτές είναι ανεξάρτητες απο τα φυτά, θέλω να πω πως τα φυτά δεν ευνοούν της αλγες όπως κάποιοι λάθος πιστεύουν.

 Όσο για τα ψαράκια συμφωνώ μιας και τα νέον είναι τα δεύτερα αγαπημένα μικροψαρα μετά τους καρδινάλιους. :)  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάνει λάθος τις διαστάσεις του ενυδρείου? 80Χ50Χ50....δεν βγαίνουν 126 λίτρα.

 

Δες και το προφιλ των Νεον 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι περίπου 80x45x35;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Μήπως είναι περίπου 80x45x35;;

Ναι φιλαρακι εγραψα λαθος διαστασεις...οι διαστασεις ειναι ακριβως αυτες που γραφεις...Δεν το λες ουτε μεγαλο αλλα ουτε μικρο...Νορμαλ ειναι...Για μενα φυσικα σαν πρωτο ειναι Θεικο...???

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

βάλε εύκολα φυτά πάνε απο μόνα τους ουτε να διαβάζεις δεν χρειάζεται αν βάλεις ανούμπιες και φτέρες. Όσο για της αλγες αν θα αποκτήσεις ή όχι αυτές είναι ανεξάρτητες απο τα φυτά, θέλω να πω πως τα φυτά δεν ευνοούν της αλγες όπως κάποιοι λάθος πιστεύουν.

 Όσο για τα ψαράκια συμφωνώ μιας και τα νέον είναι τα δεύτερα αγαπημένα μικροψαρα μετά τους καρδινάλιους. :)  

Ναι θα παιξω μπαλα με τα νεον τετρας για πρωτο στησιμο..Τα ειδα σημερα ολα σαν συμμοριτες να πηγαινουνε πανω κατω σε ενα ενυδρειακι εκει στο μαγαζι με μαυρο φοντο και με ενρυπωσιασαν...Λουλουδια θα βαλω οτι μου προτεινετε εσεις...οποτε ανουμπιες και φτερες...Απλα το θεμα ειναι με το στρωσιμο κατω τι θα βαλω και πως...απλα ρειχνω χαλικακι και φυτευω η θελει και κατι αλλο εξτραδακι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Μήπως έχεις κάνει λάθος τις διαστάσεις του ενυδρείου? 80Χ50Χ50....δεν βγαίνουν 126 λίτρα.

 

Δες και το προφιλ των Νεον 

 

Ευχαριστω φιλαρακι...θα βοηθησει πολυ..Να σαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

Ευχαριστω φιλαρακι...θα βοηθησει πολυ..Να σαι καλα...

Απο οτι βλεπω στο προφιλ των Τετρα το νερο θα πρεπει να εχει γενικα χαμηλες τιμες ph γενικα αποτι καταλαβα μαλακο νερο και ευτηχως βολευει γιατι εδω στην περιοχη που μενω στην Γερμανια το ph ειναι σε τιμες απο 6 και πιανει μεχρι και 7,5..Απλα δεν καταλαβα τα αλλα χημικα βοηθηματα που πρεπει να τα βαζεις...

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Christos Gikas said:

Ναι φιλαρακι εγραψα λαθος διαστασεις...οι διαστασεις ειναι ακριβως αυτες που γραφεις...Δεν το λες ουτε μεγαλο αλλα ουτε μικρο...Νορμαλ ειναι...Για μενα φυσικα σαν πρωτο ειναι Θεικο...???

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε. και εγώ έτσι ήμουν μόλις πήρα το πρώτο ενυδρτείο στις ίδιες διαστάσεις. Μετά από μια εβδομάδα ξενερωσα που είδα για πρώτη φορά τα tropheus και τα αντίστοιχα ενυδρεία...  :P 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GVC έγραψε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε. και εγώ έτσι ήμουν μόλις πήρα το πρώτο ενυδρτείο στις ίδιες διαστάσεις. Μετά από μια εβδομάδα ξενερωσα που είδα για πρώτη φορά τα tropheus και τα αντίστοιχα ενυδρεία...  :P 

Να δεις εγω ξενερωμα που βρηκα εδω Γερμανια εναν τζαμτζη στα 50 μετρα απο το σπιτι μου...Φτιαχνει ενυδρεια απο 200 λιτρα και πανω σε τιμες τζαμπα για τα δεδομενα...Εχθες εβλεπα τιμες και ζαλιστηκα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

Να δεις εγω ξενερωμα που βρηκα εδω Γερμανια εναν τζαμτζη στα 50 μετρα απο το σπιτι μου...Φτιαχνει ενυδρεια απο 200 λιτρα και πανω σε τιμες τζαμπα για τα δεδομενα...Εχθες εβλεπα τιμες και ζαλιστηκα...

Μην αγχώνεσαι, παίρνεις και ένα δεύτερο για καβάτζα.:D

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2020 at 7:47 ΠΜ, το μέλος Christos Gikas έγραψε:

..οποτε ανουμπιες και φτερες...Απλα το θεμα ειναι με το στρωσιμο κατω τι θα βαλω και πως...απλα ρειχνω χαλικακι και φυτευω η θελει και κατι αλλο εξτραδακι...

Αν βάλεις ανούμπιες, φτέρες μπουσεφαλάνδρες,  και μος αυτά τα φυτά δεν θέλουν φύτεμα απλά τα δένεις στην αρχή σε κάποιο διακοσμητικό ή τα τοποθετείς απλά κάτω στον πάτο, οπότε και τίποτα να μην βάλεις στον βυθό δεν τα νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μην αγχώνεσαι, παίρνεις και ένα δεύτερο για καβάτζα.:D

Καλα τωρα που πηρα φορα δεν το γλητωνω το 800λιτρο..????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...