Jump to content

καινουργιο ενυδριο


Recommended Posts

λοιπον φιλοι μου το Σαββατο αγορασα καινουργιο ενυδριο 65 λιτρων θα βαλω μεσα 2 χρυσοψαρα μεχρι το ερχομενο Σαββατο ειμαι σε φαση στρωσιματος εβαλα αντιχλωριο εβαλα και βακτηρια αμπουλα. τωρα τα ερωτηματα ειναι τα εξεις εχω για φιλτρο το Fluval u2 ειναι καλο?θα κανει δουλεια?μου εδωσαν και εναν θερμοστατη δωρο (δεν μου χρειαζεται αμεσα και μαλλον δεν χρειαστει και το χειμωνα) σκοπο εχω αμεσα να αγορασω τα τεστ και να βαλω καμια πετρουλα και κανενα φυτο, οχι φυσικο.

Περνα απο τα αρθρα που διαβασα τα ειναι κατατοπιστικα που αλλου να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .Πρώτα από όλα δεν θα βάλεις χρυσόψαρα γιατί δεν ταιριάζουν στα λίτρα σου . Επίσης αν δεν έβαλες μπολι χρειάζεται περισσότερες μέρες να στρώσει .  Βάλε κάποια αγγελία να βρεις μπολι αν θες ψάρια σύντομα . Εγώ θα το άφηνα ένα μήνα ταιζοντας λίγο τα βακτήρια με μια τροφουλα .. κάνα δυο flakes . Ο θερμοστάτης θα σου χρειαστεί σίγουρα . Βαλτον μέσα από τώρα και ρύθμισε τον στους 26 με 25 βαθμούς . Τεστ αγοράζεις όντως άμεσα αλλά πριν από ένα μήνα δεν νμζ ότι θα στρώσει . Εγώ θα το έκανα φυσικό το ενυδρείο . Δεν πρέπει να βάζουμε " άγνωστα " αντικείμενα στο κόσμο των ψαριών . Μόνο φυσικά . Εγώ επίσης θα έβαζα ένα εξωτερικό κάποιο της eheim ας πούμε . ( Eheim classic 150 ) . Νομίζω πως το φίλτρο δεν φτάνει αν θες να σε καλύψει πλήρως. Εάν δεν βάλεις πολλά ψάρια θα φτάσει . Είναι στο όριο . Από ψάρια ρίξε μια ματιά στο φόρουμ για ψάρια για 60 λίτρα και θα δεις τι σου αρέσει . Αυτά από μένα 

Έγινε επεξεργασία - PASXA
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα! Κατάρχας όπως είπε και ο φίλος @PASXA χρυσόψαρα, 2 τον αριθμό σε 60 λίτρα δεν...1 χρυσόψαρο και αυτό συγκεκριμένης ράτσας να το πω οκ αλλά και αυτό εξαρτάται από το μήκος του ενυδρείου.

Τώρα το U2...Προσωπικά το έχωψ δουλέψει σαν φίλτρο καλό είναι αλλά έκανα μερικές τροποποιήσεις για να γίνει ακόμα καλύτερο. Γενικά έχε κατά νου ότι αν μείνεις στο 1 χρυσόψαρο, γιατίο τα δύο από τα λίυτρα και μόνο είοναι απαγορευτικά, είναι ολίγον, έως πολύ βρωμιάρικα...Επόμένως η φίλτρανση θα πρέπει να είναι καλή. Σαν ποσότητα φιλτραρίσματος το U2 σου κάνει. Προσωπικά, έβγαλα όλερς τις κασετίνες που έχει μέσα, έβαλα στην είσοδο του νερού ενυδρειακό βαμβάκι και μέσα σε μια κάλτσα γέμισα το υπόλοιπο με siporax. Με αυτή την κίνηση έχασα σε βαμβάκι, γιατί το αλλάζω κάθε 2 εβδομάδες αλλά κέρδισα σε βιολογικό με αποτέλεσμα καλύτερη φίλτρανση. το βαμβάκι άλλωστε είναι παμφτηνο...

Τώρα να δώσω σε ένα σημείο ακόμα προσοχή..είπες δεν θα βάλεις αληθινά φυτά, αλλά κάποιο ψέυτικό. Να σημειώσω ότι τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα....και ριμάζουν τα πάντα..Νομίζω ότι ένα πλαστικό φυτό δεν θα είναι καλή επιλογή για τον ασφαλή βιο του ψαριού μέσα στο ενυδρείο. πέρα από το θέμα ποιότητας κατασκευήςε που ένας θεός ξέρει με τι υλίκά κατασκευάζονται και βάφονται αυτα τα προιόντα. κάτι που τα κάνει επικύνδυνα και ίσως και τοξικα (βαφες) μπορεί να τραβήξει και καμια δαγκωνιά, έτσι για μεζέ βρε αδερφε το οποιοδήποτε ψάρι και να έχεις άλλα μετά...

Κατ' εμέ, 1000 φορές να το κάνεις bare bottom το ενυδρείο ή απλά να ρίξεις άμμο (που αρέσει στα χρυσοψαρα) και καμια πέτρα παρά να βάλεις οποιοδήποτε πλαστικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο φορουμ σε εναν οδηγο οτι το μινιμουμ ειναι τα 60 λιτρα για 2 χρυσοψαρα ,τα ψαρακια τα εχω απο αλλο ενυδρειο μικροτερο οποτε τα οικονομικα μου δεν μου επετρεπαν μεγαλυτερη υπερβαση,σε ευχαριστω για της συμβουλες,απλα διαβαζω συνεχεια ακουω πολλες γνωμες και καπου εχω πελαγωσει ο καθενας μου λεει την γνωμη του.Πετ σοπαδες δεν εμπιστευομαι οποτε ηρθα εδω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα! Κατάρχας όπως είπε και ο φίλος @PASXA χρυσόψαρα, 2 τον αριθμό σε 60 λίτρα δεν...1 χρυσόψαρο και αυτό συγκεκριμένης ράτσας να το πω οκ αλλά και αυτό εξαρτάται από το μήκος του ενυδρείου.

Τώρα το U2...Προσωπικά το έχωψ δουλέψει σαν φίλτρο καλό είναι αλλά έκανα μερικές τροποποιήσεις για να γίνει ακόμα καλύτερο. Γενικά έχε κατά νου ότι αν μείνεις στο 1 χρυσόψαρο, γιατίο τα δύο από τα λίυτρα και μόνο είοναι απαγορευτικά, είναι ολίγον, έως πολύ βρωμιάρικα...Επόμένως η φίλτρανση θα πρέπει να είναι καλή. Σαν ποσότητα φιλτραρίσματος το U2 σου κάνει. Προσωπικά, έβγαλα όλερς τις κασετίνες που έχει μέσα, έβαλα στην είσοδο του νερού ενυδρειακό βαμβάκι και μέσα σε μια κάλτσα γέμισα το υπόλοιπο με siporax. Με αυτή την κίνηση έχασα σε βαμβάκι, γιατί το αλλάζω κάθε 2 εβδομάδες αλλά κέρδισα σε βιολογικό με αποτέλεσμα καλύτερη φίλτρανση. το βαμβάκι άλλωστε είναι παμφτηνο...

Τώρα να δώσω σε ένα σημείο ακόμα προσοχή..είπες δεν θα βάλεις αληθινά φυτά, αλλά κάποιο ψέυτικό. Να σημειώσω ότι τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα....και ριμάζουν τα πάντα..Νομίζω ότι ένα πλαστικό φυτό δεν θα είναι καλή επιλογή για τον ασφαλή βιο του ψαριού μέσα στο ενυδρείο. πέρα από το θέμα ποιότητας κατασκευήςε που ένας θεός ξέρει με τι υλίκά κατασκευάζονται και βάφονται αυτα τα προιόντα. κάτι που τα κάνει επικύνδυνα και ίσως και τοξικα (βαφες) μπορεί να τραβήξει και καμια δαγκωνιά, έτσι για μεζέ βρε αδερφε το οποιοδήποτε ψάρι και να έχεις άλλα μετά...

Κατ' εμέ, 1000 φορές να το κάνεις bare bottom το ενυδρείο ή απλά να ρίξεις άμμο (που αρέσει στα χρυσοψαρα) και καμια πέτρα παρά να βάλεις οποιοδήποτε πλαστικό.

ευχαριστω για τον χρονο σου και για τον κοπο σου που μπηκες στο κοπο να μου απαντησεις, δυστηχως τα ψαρακια τα εχω ηδη. σε ευχαριστω για της συμβουλες σου. Μαλλον θα κανω αυτο που μου λες δεν θα βαλω μεσα ψευτικα πλαστικα φυτα θα παιξω σε πετρα ισως και καποιο ξυλο απλα ενημερωτικα επειδη εχω μεγαλη αρρωστια με τα πτηνα τα κανω ολα λιγο σιγα σιγα...για να βγαινω με τα οικονομικα.?

Έγινε επεξεργασία - liasdynamics
Link to comment
Share on other sites

Πκ σε καταλαβαίνω στο θέμα με τις γνώμες, όντως πολλές φορές πέφτει βραχυκυκλωμα. Κοίτα αν έχουμε διαβάζειο το ίδιο άρθρο τότε νομίζω ότι αναφέρεσαι στην πρόταση 

"Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα."

Παραπάνω στο άρθρο λέει ότι ναι μεν αλλά η φίλτρανση θα πρέπει να είναι κατάλληλη. προσωπικά δεν θα το ριψοκυνδύνευα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι είδους χρυσόψαρα είναι, και τι ηλικία έχουν?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι είδους χρυσόψαρα είναι, και τι ηλικία έχουν?

2 black moor ειναι μικρα τωρα ηλικιες δεν ξερω παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς για κάποιο διάστημα να τα έχεις σε αυτό το ενυδρείο χωρίς πρόβλημα. Μετά θα πρέπει να σκεφτείς για ένα μεγαλύτερο.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ρε παιδια  εχω  μια απορια φιλικα παντα και παρακαλω πολυ να μην πεσετε να με φατε απλα αναρωτιεμαι... οκ αγαπαμε προφανως ολοι τα ζωντανα ειτε ειναι σκυλια ειτε ειναι γατια παπαγαλοι... οτιδηποτε... και φτανουμε στα ερμα τα ζωνταναα τα ψαρια ενυδρειου.... ακομη και ααυτο ειναι ολο λαθος... καποιοι λενε οτι προσπαθουν να προσομοιωσουν την φυση σ ενα ενυδρειο.. λιγο εγωιστικο δεν ειναι;; για λογους που ολοι καταλαβαινουμε.. οχι το ενα οχι το αλλο ειναι λιγος αυτος ο χωρος μονο αυτο μπορεις μονο εκεινο μπορεις... και μου φαινεται ολο αυτο λιγο ειρωνικο  αν καταφερω να παρω για μενα ενα διαμερισματακι μετα θα κανω ενυδρειο διαμερισμα και στα χρυσοψαρα μου... ποιος λεει ποσα λιτρα ειναι απαραιτητα;; και μην αρχισετε τα περι κλεισου σε μια αποθηκουλα και ζησε  γιατι δεν ειναι αιτιολογημενη απαντηση.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα στο θέσω πολύ απλά και λακωνικά.

  • Αν το χρυσόψαρο μένει σε γυάλα συνήθως πεθαίνει εντός εξαμήνου και αν τελικά αντέξει πεθαίνει στο τέλος γιατί τα εσωτερικά του όργανα μεγαλώνουν συνεχώς ενώ αυτό όχι λόγω χώρου.
  • Εάν πάμε σε μικρό ενυδρείο (από 30 έως 70 λίτρα για fancy, 30-200 για τα μονόουρα) μπορεί να ζήσει κάποια χρόνια αναπνέοντας τα απορρίμματα του και με κακή ποιότητα ζωής.
  • Σε νορμάλ ενυδρείο με σωστές αλλαγές και φίλτρανση μπορεί να ζήσει έως και 25 χρόνια.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις υπάρχει διαφορά. Μόνο και μόνο τα ζωντανά να σκεφτείς, αλλά και την δική σου καλή διάθεση που δε θα αντιμετωπίζεις θέματα. οπότε εάν έχει γκαρσονιέρα ή μικρό διαμέρισμα, πολύ απλά δεν παίρνεις χρυσόψαρα αλλά μονομάχο ή guppies ή tetra ή συννεφάκια 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...