Jump to content

Καταστροφή μετά την αλλαγή νερού


Recommended Posts

Σήμερα μετά την αλλαγή νερού στο ενυδρείο μου, εδώ να σημειώσω ότι βάζω μόνο απιονισμένο νερό, δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά το νερό άλλαξε τελείως χρώμα, έγινε πολύ θολό, όλα τα ψάρια ψόφησαν και κατάφερα να σώσω μόνο μία γαρίδα και βέβαια μερικά σαλιγκάρια. Τα γκάπι προσπάθησα να τα σώσω αλλά μετά από λίγο ψόφησαν.. 

Κοίταξα στη συσκευασία μήπως έκανα λάθος και έβαλα νερό με χρώμα ή με αρωματικά αλλά δεν συνέβη κάτι τέτοιο.. 

Τα φυτά από ότι φαίνεται τη γλίτωσαν,  το θέμα είναι το εξής.. 

Πώς βάζεις απιονισμένο νερό ξανά μετά από όλα αυτά; που ξέρω ότι δεν θα ξαναπάθω τα ίδια; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Antonis Papadopoulos έγραψε:

Σήμερα μετά την αλλαγή νερού στο ενυδρείο μου, εδώ να σημειώσω ότι βάζω μόνο απιονισμένο νερό, δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά το νερό άλλαξε τελείως χρώμα, έγινε πολύ θολό, όλα τα ψάρια ψόφησαν και κατάφερα να σώσω μόνο μία γαρίδα και βέβαια μερικά σαλιγκάρια. Τα γκάπι προσπάθησα να τα σώσω αλλά μετά από λίγο ψόφησαν.. 

Κοίταξα στη συσκευασία μήπως έκανα λάθος και έβαλα νερό με χρώμα ή με αρωματικά αλλά δεν συνέβη κάτι τέτοιο.. 

Τα φυτά από ότι φαίνεται τη γλίτωσαν,  το θέμα είναι το εξής.. 

Πώς βάζεις απιονισμένο νερό ξανά μετά από όλα αυτά; που ξέρω ότι δεν θα ξαναπάθω τα ίδια; 

 

 

Φιλε μου σε σκετο απιονισμενο θα ψοφισει  ο τι ζωντανο υπαρχει σ΄αυτον τον πλανητη...... και βακτηρια....

τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο - η καλυτερη φαση να βαζεις απο την βρυση με προσθηκη αντιχλωριου με την θερμοκρασια να ειναι οπως στο ενυδρειο.

Αν τα ειχες στο νερο της βρυσεις και εκανες αλλαγη πχ 30% με σκετο απιονισμενο - ψοφησαν απο πολυ γρηγορη αλλαγη Ph και οσμωτικό σοκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή με απιονισμένο νερό το έστησα αυτό το ενυδρείο, ολες οι αλλαγές γίνονταν με απιονισμένο νερό στην ανάλογη αναλογία και ήτανε μία χαρά και τα γκάπι και οι γαρίδες και τα φυτά και τα πάντα.  

 

Δεν είπα ότι φταίει γενικά το απιονισμένο νερό αλλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο απιονισμένο νερό  ήταν προβληματικό ή έγινε κάτι άλλο που δεν ξέρω και δημιούργησε το πρόβλημα. 

Επίσης, παλαιότερα το νερό της βρύσης παρά το  αντιχλώριο που έβαζα μου κατέστρεφε τα φυτά 

Έγινε επεξεργασία - Antonis Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis Papadopoulos έγραψε:

Από την αρχή με απιονισμένο νερό το έστησα αυτό το ενυδρείο, ολες οι αλλαγές γίνονταν με απιονισμένο νερό στην ανάλογη αναλογία και ήτανε μία χαρά και τα γκάπι και οι γαρίδες και τα φυτά και τα πάντα.  

 

Δεν είπα ότι φταίει γενικά το απιονισμένο νερό αλλά νομίζω ότι το συγκεκριμένο απιονισμένο νερό  ήταν προβληματικό ή έγινε κάτι άλλο που δεν ξέρω και δημιούργησε το πρόβλημα. 

Επίσης, παλαιότερα το νερό της βρύσης παρά το  αντιχλώριο που έβαζα μου κατέστρεφε τα φυτά 

Δεν κανουμε αλλαγες με σκετο απιονισμενο νερο. Δεν ξερω ποιος αρρωστος σου ειπε οτι γινεται..... ειδικα σε ενυδρειο με γκαπυ! Και αν απο γαριδες εχεις neocaridina, τοτε και σ΄αυτες δεν αρεσει μαλακο νερο. Αν απιονισμενο νερο παιρνεις απο το σουπερ (που ειναι για σιδερο), ηταν θεμα το πότε θα σου τυχει μια παρτιδα, που κανενας δεν ξερει το τι μπορει να περιεχει μεσα.

Απο το νερο της βρυσεις δεν γινεται να χαλανε τα φυτα - δοκιμασμενο απο δισεκατομμύρια χομπιστες σ΄ολο τον κοσμο (αν το νερο, που εχετε στην βρυση ειναι ποσιμο.)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...