Jump to content

Θολή tanganyika !!!


Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα σας, πολυ καλα θυμάστε ..... απο τη βιβλιογραφια που εχω δει, πιο πολλοι λενε  για  ζευγαρι ή και 2 ζευγαρια αλλα σε μηκος 1.00., αλλοι ομως λενε και σε χαρεμι μικρο  οτι μπαινουν.... απο μελη στο φορουμ εχω δει και απο τις δυο περιπτωσεις ...... δεν ξερω τι ειναι σωστοτερο απο τα δυο!!!

Μπορεί να συμβεί το εξής ο αρσενικός να γονιμοποιήσει περισσότερο από ενα θηλυκό ,μπορεί να συμβεί πράγματι και αυτό.Το εψαξα λίγο και αναφέρεται

 

?

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Μπορεί να συμβεί το εξής ο αρσενικός να γονιμοποιήσει περισσότερο από ενα θηλυκό ,μπορεί να συμβεί πράγματι και αυτό.Το εψαξα λίγο και αναφέρεται

 

?

Στο ενυδρειο του φιλου μας που ειναι μικρο (40λ), δεν θα ηταν καλυτερα χωρις δευτερο αρσενικο. Τι γνωμη εχετε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Στο ενυδρειο του φιλου μας που ειναι μικρο (40λ), δεν θα ηταν καλυτερα χωρις δευτερο αρσενικο. Τι γνωμη εχετε?

Λογικό το σκεπτικό σου λόγω χώρου ,αλλά και πάλι θα μπορούσε να κάνει ενα νοητό σύνορο όπως ανέφερα πιο πάνω.Ας περιμένουμε τελικά να δούμε πόσα είναι θηλ. αρσενικά.

Αυτό που θα προκύψει είναι μέλλουσες γέννες οπότε κάποια στιγμή αν θα μείνει σε αυτό το είδος θα χρειαστεί πιο άνετο ενυδρείο.

 

Μου ξέφυγε ,ρωτήσαμε ακριβείς διαστάσεις ;

 

?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Μου ξέφυγε ,ρωτήσαμε ακριβείς διαστάσεις ;

 

?

 

50cm μήκος 30cm ύψος27cm βάθο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Αν 'εχεις δυο ζευγάρια είσαι μια χαρά  , γιατί αυτά πάνε σε ζευγάρια εκτός αν δεν θυμάμαι καλά πια λόγω ηλικίας ?, λοιπόν το όσον αφορά τα όρια στο ενυδρείο θα μπορούσες να βάλεις λίγες μικρές πέτρες ας πούμε ελαφρά διαγώνια για να οριοθετούν ένα νοητό ''σύνορο''μεταξύ των ζευγαριών.

 

Οσον αφορά την αλλαγή ph που διάβαζα πιο πάνω αυτό θα το κάνεις ΜΟΝΟ κατά την αλλαγή νερού ειδικά αν χρησιμοποιήσεις και μπαφερ Ταγκανίκας γιατί υπάρχει κίνδυνος απελευθέρωσης ελέυθερης αμμωνίας με καταστροφικά αποτελέσματα.Θα βρώ στα βιβλία τον μηχανισμό το  πώς γίνεται και θα το γράψω ,πάντως αλλαγές στο ph σταδιακά και κατά την αλλαγή νερού.

?

Ναι κύριε Σωκράτη τό μπαφερ Τανγκανίκα έχω ,στο κατάστημα που το πήρα μου είπαν ότι βάζω ένα κουταλάκι και κάνω μετρήσεις την επόμενη ,και αν χρειαστεί βάζω ξανά. Τό άλλο περίεργο που είδα τώρα το απόγευμα είναι ότι τά τρία από τα τέσσερα ψάρια έχουν συγκεντρωθεί σε μία αίσθηση με τέσσερα κονχύλια και το ένα σέ μία άλλη αίσθηση μόνο του...ΥΓ1 πολύ ωραία η σκέψη με τά σύνορα, ΥΓ2 ακόμα δεν είμαι 100% σήγουρος για το τι φύλο είναι όλα τά ψάρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

50cm μήκος 30cm ύψος27cm βάθο

Το μήκος του το έχει το βαθος είναι λίγο αλλά θα το δούμε ,έχει ενδιαφέρον

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Greg multi έγραψε:

Ναι κύριε Σωκράτη τό μπαφερ Τανγκανίκα έχω ,στο κατάστημα που το πήρα μου είπαν ότι βάζω ένα κουταλάκι και κάνω μετρήσεις την επόμενη ,και αν χρειαστεί βάζω ξανά. Τό άλλο περίεργο που είδα τώρα το απόγευμα είναι ότι τά τρία από τα τέσσερα ψάρια έχουν συγκεντρωθεί σε μία αίσθηση με τέσσερα κονχύλια και το ένα σέ μία άλλη αίσθηση μόνο του...ΥΓ1 πολύ ωραία η σκέψη με τά σύνορα, ΥΓ2 ακόμα δεν είμαι 100% σήγουρος για το τι φύλο είναι όλα τά ψάρια.

Μπάφερ μόνο κατά την αλλαγή νερού ,και βέβαια με μια μικρή αλλαγή λίγου νερού μπορείς να ρίξεις το μπάφερ ΑΛΛΑ είναι νωρίς ακόμα ,άστο να τρέξει.

 

?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Μπάφερ μόνο κατά την αλλαγή νερού ,και βέβαια με μια μικρή αλλαγή λίγου νερού μπορείς να ρίξεις το μπάφερ ΑΛΛΑ είναι νωρίς ακόμα ,άστο να τρέξει.

 

?

Ναι δεν θέλω να ρισκάρω για κανένα λόγο.. θέλω να είμαι πολύ σίγουρος ότι δεν θα γίνει καμία ζημιά, ο Στάθης με τα τροφέους μου είχε πει ότι μπορώ να τό κάνω και με μαγειρική σόδα μπορεί να είναι πιο ασφαλές αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

δες το παρακατω αρθρο....παντως θελει προσοχη με οτι και αν δοκιμασεις!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

δες το παρακατω αρθρο....παντως θελει προσοχη με οτι και αν δοκιμασεις!!!

Ναι γραφή και για την σόδα ότι ανεβάζει την kh χωρίς να επηρεάζεται τό ph ιδιαίτερα, ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Ναι γραφή και για την σόδα ότι ανεβάζει την kh χωρίς να επηρεάζεται τό ph ιδιαίτερα, ευχαριστώ πολύ και καλό βράδυ

Αυτο δεν το καταλαβαινω καλα...... δηλαδη το KH θα ανεβει και δεν θα παρασηρει σε ανοδο του ph λογο της σοδας ??

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αυτο δεν το καταλαβαινω καλα...... δηλαδη το KH θα ανεβει και δεν θα παρασηρει σε ανοδο του ph λογο της σοδας ??

 

Το κείμενο λέει χωρίς μεγάλη μεταβολή του ph ,υπάρχει μεταβολή στο ph πιθανόν οχι τόσο μεγάλη.Προσωπικά στην αρχή έκανα χρήση μαγειρικής σόδας αλλά δεν θυμάμαι πόσο ανέβαινε και  το ph, τελικά όμως στάματησα τη χρηση της γιατί παρατηρήσα οτι δεν κρατούσε για αρκετό καιρό σταθερές τις παραμέτρους οπότε χρησιμοποιήσα  το μπαφερ και είδα διαφορά.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Το κείμενο λέει χωρίς μεγάλη μεταβολή του ph ,υπάρχει μεταβολή στο ph πιθανόν οχι τόσο μεγάλη.Προσωπικά στην αρχή έκανα χρήση μαγειρικής σόδας αλλά δεν θυμάμαι πόσο ανέβαινε και  το ph, τελικά όμως στάματησα τη χρηση της γιατί παρατηρήσα οτι δεν κρατούσε για αρκετό καιρό σταθερές τις παραμέτρους οπότε χρησιμοποιήσα  το μπαφερ και είδα διαφορά.

Καλημέρα εμένα με ενδιαφέρει να  ανεβάσω την kh πιο πολύ για αυτό σκεφτόμουν την σόδα... Αλλά αφού είναι έτσι όπως τά λέτε.... Μπαφεράκι με πολύ προσοχή.. σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλημέρα εμένα με ενδιαφέρει να  ανεβάσω την kh πιο πολύ για αυτό σκεφτόμουν την σόδα... Αλλά αφού είναι έτσι όπως τά λέτε.... Μπαφεράκι με πολύ προσοχή.. σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας ??

Μπορείς να κάνεις χρήση σόδας η οποία θα ανεβάσει kH και όσο μπορεί το ph απλά σε μένα δεν κρατούσε σταθερές τις παραμέτρους όσο ήθελα εγώ γιυτό πηγα σε μπάφερ

 

?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

 Τό άλλο περίεργο που είδα τώρα το απόγευμα είναι ότι τά τρία από τα τέσσερα ψάρια έχουν συγκεντρωθεί σε μία αίσθηση με τέσσερα κονχύλια και το ένα σέ μία άλλη αίσθηση μόνο του...ΥΓ1 πολύ ωραία η σκέψη με τά σύνορα, ΥΓ2 ακόμα δεν είμαι 100% σήγουρος για το τι φύλο είναι όλα τά ψάρια.

Αυτο που ειναι μονο του, επιασε ''μεγαλη'' περιοχη και δεν αφηνει τα αλλα ή ειναι σαν διωγμενο?...οταν λες ''αισθηση'' εννοεις περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αυτο που ειναι μονο του, επιασε ''μεγαλη'' περιοχη και δεν αφηνει τα αλλα ή ειναι σαν διωγμενο?...οταν λες ''αισθηση'' εννοεις περιοχη?

Ναι περιοχή εννοώ, αυτό πού είναι μόνο τού είναι σαν διωγμένο... Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται ακόμα, σήμερα ήταν δύο σέ μία περιοχή και δύο σέ άλλη ....

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη λιγο και ξεκαθαριζουν τα πραγματα απο οτι φαινεται, θελει καλη παρατηρηση τωρα για να δεις οταν ''κατσει η σκονη'', αν πρεπει  να αλλαξεις ''κατι'' και τι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...