Jump to content

Bolivian Ram + Apistogramma


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδάκια!!

Είπα να ασχοληθώ με Αμερικανες κιχλίδες και ιδίως με Bllivian Ram.

Το αποτέλεσμα είναι να έχω 4 από αυτά μαζί με ένα κοπάδι από black neon,1 ancistrus,2 conydoras, 

Αν και στην αρχη ήμουν πολύ ενθουσιασμένος με το ταμπεραμέντο τους,στη πορεία κάτι με ξενέρωσε.Ο κύριος λόγος είναι ότι έχω αρκετούς τσακωμούς (κυρίως εδαφικής κυριαρχίας).Κάτι μου λέει πως έχει δημιουργηθεί ένα ζευγάρι αλλά δεν περνω και όρκο καθώς ο διαχωρισμός είναι αρκετά δυσκολος ως προς την σεξουαλικότητα.

Έκανα μια προσπάθεια να τα απομακρύνω και να πάω στη μεγάλη μου καψούρα τα apistogramma.

Το αποτέλεσμα ήταν να φάω 2 ώρες για να τα πιάσω (αρκετά φυτεμένο το ενυδρείο) και στο τέλος να τα παρατήσω.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι :

1)Υπάρχει κάποιο Tip ας πούμε ως προς την απομάκρυνση των ψαριών χωρίς να χρειάζεται να ξεστησω όλο το ενυδρείο?

2)Πάνε μαζί apistogramma με bolivian ?

 

Οσο αφορά το ενυδρείο:

180λτ

Αρκετά φυτεμένο

Ph κοντά στο 6.7

Στρομενο όσο αφορά νητρωδει αμμωνίες και τα σχετικά.

Φιλτρο Fluval 307

Αλλαγες νερού 30% κάθε εβδομάδα

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άπαξ κι έχεις κιχλίδες έχεις και τέτοια. Είναι στην φυσική τους συμπεριφορά και δεν θα πρέπει να σε απασχολεί εφόσον τους έχεις δώσει τον χώρο τους και τις κρυψώνες τους ώστε να μην σκοτωθούν.

Κολπο για να τα βγάλεις, πλην των κλασσικών παγίδων δεν νομίζω να υπάρχει. Ξεκινάς κι ελπίζεις για το καλύτερο! ??

Θα σου προτεινα να μην βάλεις κι άλλη κιχλιδα μέσα γιατί μετά θα γίνει μύλος. Ενίσχυσε όμως τα κοπάδια των κορυντορας και των νεον.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ και εγώ αυτής της άποψης είμαι να μην τα μπλέξω.

Black neon έχω 9 και conydoras 3.

Ξέχασα κιόλας να πω πως έχω και 3 αγγελοψαρα που μου τα δάνεισε φίλος γιατί αλλάζει ενυδρείο,και τώρα δεν τα θέλει και μου έχουν μείνει αμανατι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, οι κιχλίδες έχουν ένα καλό κι ένα κακο. Το καλό είναι πως βλέπεις ψάρια με χαρακτήρα, απ' το πιο μικρό ως το πιο μεγάλο. Βλέπεις συμπεριφορές, γεννητουρια κτλ. Το καλό είναι πως σκοτώνονται όλη την ώρα. 

Αν θες να ηρεμήσεις αλλάζεις ψαροσυνθεση σε κάτι ηπιο και ειρηνικο οπως τα νεον πχ λλά δεν ξέρω αν θα σαι ευχαριστημένος μετά από αυτό που θα βλέπεις.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο που τα φιλοξενεί; Λογικά βγήκε ζευγάρι και διώχνει τα άλλα.

Μην τα πας στα απιστογραμμα, πάλι τα ίδια θα έχεις, εκτός και αν είναι πολύ μεγάλο.

Κάποτε σε ριο 400,150 μήκος,είχα ένα ζευγάρι ραμιρεζι και επειδή μου άρεσαν πολύ έριξα και ένα ζευγάρι ραμιρεζι.

Το αποτέλεσμα ήταν, ότι τα 2 αρσενικά χώρισαν το ενυδρείο στην μέση και πολύ συχνά βρισκόταν ακριβώς στα σύνορα τους, έπεφτε το ξύλο της αρκούδας, μέχρι που το 1 ψόφησε.

Ακραίο περιστατικό,για ένα ενυδρείο που θεωρούμε ότι έχει αρκετό χώρο; Εγώ πάντως δεν το ξαναδοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεγάλο το ενυδρείο,1 μέτρο μήκος έχει στα 180 λίτρα.

Ζευγάρι δεν ξέρω αν έχει βγει ακόμα περιμένω να δω.

Όσο για τα apistogramma θα πάω σε νέο 60αλιτρο για ένα ζευγαρι.Δεν βλέπω άλλη λύση να σου πω την αλήθεια.

Εκτός αν στείλω όλα τα ramirezi και βάλω χαρέμι macmasteri με ένα αρσενικό.

Σε αυτό όμως έρχεται το ότι δεν παίζει να καταφέρω να τα βγάλω μέσα από τη ζούγκλα,θα πρέπει να ξεστηθει όλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

 

Κάποτε σε ριο 400,150 μήκος,είχα ένα ζευγάρι ραμιρεζι και επειδή μου άρεσαν πολύ έριξα και ένα ζευγάρι ραμιρεζι.

Το αποτέλεσμα ήταν, ότι τα 2 αρσενικά χώρισαν το ενυδρείο στην μέση και πολύ συχνά βρισκόταν ακριβώς στα σύνορα τους, έπεφτε το ξύλο της αρκούδας, μέχρι που το 1 ψόφησε.

 

Διόρθωση στο ποστ μου,είχα  απιστογραμμα και πρόσθεσα ραμιρεζι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...