Jump to content

Χρειάζομαι φίλτρο ακόμα και αν έχω skimmer;


Panagiotis Ioakeim

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Θέλω να μου απαντήσετε την ερώτηση που πιστεύω πως έχουμε πολλοί ως αρχάριοι όταν φτιάχνουμε το πρώτο μας nano reef. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής; Θέλω να φτιάξω ένα nano reef ενυδρείο των 60 λίτρων. Χρειάζεται λοιπόν να βάλω φίλτρο με skimmer ή δεν χρειάζεται;

 

Υ.Γ. Το skimmer που θα βάλω θα είναι protein skimmer και το φίλτρο θα είναι χημικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το δουλέψεις και χωρίς σκιμμερ σε αυτά τα λίτρα άπλα με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού,σίγουρα όμως αν βάλεις σκιμμερ μόνο καλο θα δεις.

Το φίλτρο θα το χρειαστείς αν σκοπεύεις να δουλέψεις υλικά οπως ενεργό άνθρακα και αντιφωσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα nano skimmer,

μπαίνει μέσα στο ενυδρείο όπως το φίλτρο κ πιάνει λίγο χώρο. Εγώ πήρα από bangood έρχεται μέσω Ολλανδίας κάνει 20 ευρώ.

Δεν είναι το τέλειο skimmer, αλλά μια δουλειά την κάνει πάντως, βγάζει βρωμιά κ επιπλέον οξυγονωνει το νερο.

Και όπως είπε ο φίλος , κ ένα μικρό φίλτρακι να βάλεις άνθρακα κ αντιφοσφωρο

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως για το 50λιτρο που ετοιμάζω πήρα ένα μεταχειρισμένο tunze 9001. 

Νομίζω μόνο καλό κάνει να έχεις σκιμερ 

Απαραίτητα είναι και ο άνθρακας με τον αντιφωσφορο 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Είσαι στον σωστό δρόμο επειδή ρωτάς εδώ και ψάχνεσαι πριν κανεις τις αγορές σου. 
 

Εχει σημασία τι είδους κοράλλια θέλεις να βάλεις. Ως αρχάριος το λογικό και ορθό είναι να πας σε μαλακα κοράλλια για να μπορέσεις να μάθεις πριν προχωρήσεις σε κάτι διαφορετικό. Και η χημική φιλτρανση (άνθρακας - αντί φώσφορο) και τα σκιμμερ βοηθάνε πολύ. Σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο μπορείς να προσπαθήσεις χωρίς σκιμμερ για αρχή. Οι αλλαγές νερού πρέπει να είναι εβδομαδιαίας μορφής. Τα κοράλλια τα εύκολα όχι απλά ανέχονται αλλά θέλουν πιο «βρωμικο» νερό που το σκιμμάρισμα τους το στερεί. Σημασία έχει το σύστημα σου να είναι γενικότερα σταθερό, να μην έχει σκαμπανεβάσματα, να μην το πειράζεις συνέχεια, να είσαι τυπικός στις ρουτίνες σου και θα βρει τον δρόμο του. 
 

Η χημική φιλτρανση είναι κάτι που σίγουρα είναι καλό να υπάρχει και θα έλεγα απολύτως απαραίτητο στην φάση που βρίσκεσαι.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...