Jump to content

Σχισμενη ουρα


Gmm

Recommended Posts

Screenshot_20200717-134856_Gallery.thumb.jpg.8ebe2af083702b8e051d048de9748cf2.jpgΈχω παρατηρήσει σε 2 guppy σχισμενη ουρα  το 1 έχει 2 βδομάδες και το άλλο το παρατιρισα σήμερα τι μπορεί να σιμβενει?

Τα ψαράκια ζούνε σε ενυδρείο 60 λιτρα φυτεμένο που τρέχει 7 μήνες με σιγκατικους λίγα σαλιγκάρια ramshorn και 9 red cherry. Είναι ψαρια απο 2 δικες μου γενετες τα χροματιστα που παρατηρώ το σχισιμο είναι 5 μηνών και τα αλα είναι 2.5 μηνών.

Δεν έχει προσθέσει νέο ζώο εδώ και 2 μήνες ούτε έχει αλλάξει κάτι από την ρουτίνα. Φισικα γίνονται εβδομάδες αλαγες και μετρήσεις νερου ανά 2 βδομάδες. 

 

Screenshot_20200717-134902_Gallery.thumb.jpg.3e33cdd628a3ff2dc5a45044b3edac6b.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι bacterial fit rot το bactopur είναι ότι καλύτερο πιστεύω απλά πρόσεχε με της τιμές του νερού 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Λογικά είναι bacterial fit rot το bactopur είναι ότι καλύτερο πιστεύω απλά πρόσεχε με της τιμές του νερού 

Δεν είναι fit rot  δεν λιώνουν οι ουρες 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο δεν ξέρω να το προκαλεί μόνο αυτό η αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος NIKOS SIG έγραψε:

Κάτι άλλο δεν ξέρω να το προκαλεί μόνο αυτό η αμμωνία 

Προκαλεί σχυσιμο της ουράς η αμονια?

Λογικά θα έπρεπε να κοκκινίζουν και τα βρανχια αν ήταν από αμονια από όσο ξέρω η κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις ποσα Αρσενικα  και ποσα Θηλυκα εχεις; ειναι πιθανο να εγινε επειδη τασκωθηκαν αρσενικα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GFAJ έγραψε:

Μπορεις να μας πεις ποσα Αρσενικα  και ποσα Θηλυκα εχεις; ειναι πιθανο να εγινε επειδη τασκωθηκαν αρσενικα 

Πολύ πιθανο 7 αρσενικα και 8 μικρα 2.5 μηνών Δεν έχω μεγαλα θηλυκά 

Link to comment
Share on other sites

Με 7 αρσενικα αυτο πρεπει να ειναι. Προσπαθησηε να βαλεις περισσοτερα φυτα για να μην βλεπονται πολυ μεταξυ τους και να κρυβονται αμα χρειαστει. Μπορει να χρειαστει να βγαλεις κανενα αρσενικο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοκκίνιζαν μετά χάλαγαν η ουρές τους αλλά είχαν προβλήματα στην κολύμβηση απλά σε πολλά μου είχαν χαλάσει η ουρές

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μερικές αλλαγές στο νερό.. 

Πολλές φορές η ποιότητα νερού παίζει σοβαρό λόγο.. 

Δεν είναι στάνταρ ότι θα ανέβασει αμμωνία.

Ρίξε λίγο αντιχλωριο παραπάνω ή φάρμακο όπως το μελαφιξ για να βοηθηθεί η αποκατάσταση στις ουρές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...