Jump to content

Pleco


Fishlover2003

Recommended Posts

Γεια σας πρόσφατα έφτιαξα ένα ενυδρείο σχετικά μικρό των 70 λίτρων και μολις το νερό ηταν έτοιμο μου δώρισαν ένα pleco και δεν γνωρίζω ακριβώς το είδος του. Θα ανεβάσω φ τιγράκια του και θα ήθελα αμα μπορειτε να μου πειτε το είδος του ποσο θα μεγαλώσει ποσο μεγαλύτερο ενυδρείο θα χρειαστώ (γιατι γνωρίζω ότι μεγαλώνουν αρκετα τα περισσότερα ειδη). Σας ευχαριστω πολυ. Σε μέγεθος είναι αρκετά μικρό τωρα οχι παραπάνω από 3-4 εκατοστά (μωρο φανταζομαι)

20200719_233216.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Fishlover2003 έγραψε:

Γεια σας πρόσφατα έφτιαξα ένα ενυδρείο σχετικά μικρό των 70 λίτρων και μολις το νερό ηταν έτοιμο μου δώρισαν ένα pleco και δεν γνωρίζω ακριβώς το είδος του. Θα ανεβάσω φ τιγράκια του και θα ήθελα αμα μπορειτε να μου πειτε το είδος του ποσο θα μεγαλώσει ποσο μεγαλύτερο ενυδρείο θα χρειαστώ (γιατι γνωρίζω ότι μεγαλώνουν αρκετα τα περισσότερα ειδη). Σας ευχαριστω πολυ. Σε μέγεθος είναι αρκετά μικρό τωρα οχι παραπάνω από 3-4 εκατοστά (μωρο φανταζομαι)

20200719_233216.jpg

Καλησπέρα.

Πιο πολύ για ancistrus μου κάνει.

Τα ancistrus δεν μεγαλώνουν όπως τα pleco, τώρα σε εσένα άντε να πάρει κάνα 2 εκατοστά ακόμη με σωστή διατροφή.

Είναι πολύ καλοί καθαριστές πάντως ?

Αλλά να ξέρεις ότι πρέπει να ταϊζεις και ταμπλετίτσες...

(Και πιο συγκεκριμένα το είδος του μου κάνει για ancistrus sp3)

 

Για πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;

Τι εξοπλισμό έχεις;

Έγινε επεξεργασία - Νικόλαξ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα έχει μέσα ηδη αρκετα ψαρια δηλαδη: 12 neon tetras 8 guppies 3 μελανοταινιες Praecox Neon Dwarf Rainbow 2 albino cory cats  δυο corydora bronze και τρία platy. Το ενυδρειο ειναι το Juwel Primo 70 LED (αμα ψάξεις στο skroutz θα το βρεις ειναι το πιο δημοφιλες).Για υπόστρωμα χρησιμοποιώ το FLUVAL Plant and Shrimp Stratum και εχω μεσα αρκετα Bacopa Caroliniana φυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Fishlover2003 έγραψε:

Αρχικα έχει μέσα ηδη αρκετα ψαρια δηλαδη: 12 neon tetras 8 guppies 3 μελανοταινιες Praecox Neon Dwarf Rainbow 2 albino cory cats  δυο corydora bronze και τρία platy. Το ενυδρειο ειναι το Juwel Primo 70 LED (αμα ψάξεις στο skroutz θα το βρεις ειναι το πιο δημοφιλες).Για υπόστρωμα χρησιμοποιώ το FLUVAL Plant and Shrimp Stratum και εχω μεσα αρκετα Bacopa Caroliniana φυτά.

Ωραία.

Με τόσα ψαρια που έχεις πιστεύω πως ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού...

Μετρήσεις έχεις; 

(Τα κορυντόρας καλό θα ήταν να είναι σε κοπαδάκι ανω των 5)

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Καλησπέρα.

Πιο πολύ για ancistrus μου κάνει.

Τα ancistrus δεν μεγαλώνουν όπως τα pleco, τώρα σε εσένα άντε να πάρει κάνα 2 εκατοστά ακόμη με σωστή διατροφή.

Είναι πολύ καλοί καθαριστές πάντως ?

Αλλά να ξέρεις ότι πρέπει να ταϊζεις και ταμπλετίτσες...

(Και πιο συγκεκριμένα το είδος του μου κάνει για ancistrus sp3)

 

Για πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα;

Τι εξοπλισμό έχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανω αλλαγές 15-30 λίτρων μερα παρα μερα και εχω σκοπό να αγοράσω μερικά coridoras ακομα.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!Στα άμεσα σχέδια μου ειναι και ενα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατι οντως μαζεύονται αρκετα ψαρια επισης εχω μετρήσεις το master test kit της api

Έγινε επεξεργασία - Fishlover2003
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Fishlover2003 έγραψε:

Ναι κανω αλλαγές 15-30 λίτρων μερα παρα μερα και εχω σκοπό να αγοράσω μερικά coridoras ακομα.Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!Στα άμεσα σχέδια μου ειναι και ενα μεγαλύτερο ενυδρείο γιατι οντως μαζεύονται αρκετα ψαρια

Με το καλο το μεγαλύτερο!

Αν έχεις τελειώσει το στρώσιμο του ενυδρείου δεν νομίζω πως χρειάζεται μέρα παρά μέρα αλλαγές νερού, θα σου πρότεινα εβδομαδιαίες αλλαγές το 30% του νερού δηλαδή περίπου 25 λιτρα.

Μετρήσεις νερού υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Είχε στρώσει δηλαδη να είναι μηδέν η αμμωνία μηδέν τα νιτρικά και 10ppm το νιτρώδη και ειναι ετσι εδώ και 2 εβδομαδες παρολα αυτα σημερα που έκανα πάλι μετρήσεις βρηκα 0 αμμωνία μεν αλλα 0.5 ppm τα νιτρικά που σημαινει ότι πρόσφατα θα υπήρξε και κάποια ραγδαία αύξηση της αμμωνιας μεταξύ Πέμπτης και κυριακης εκανα αλλαγή 30L νερου αλλα δεν εχω δει μεγάλη διαφορά (λογικο) εχω βαλει και μια κ.σ αλάτι ενυδρειου γιατι ξερω οτι βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις και αυριο θα αγοράσω και seachem prime που με 5× δόση μειώνει σημαντικά τα επίπεδα νιτρικών όπως γράφει στις οδηγιες. Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 30°C και το pH ειναι στο 7 σταθερα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Fishlover2003 έγραψε:

Είχε στρώσει δηλαδη να είναι μηδέν η αμμωνία μηδέν τα νιτρικά και 10ppm το νιτρώδη και ειναι ετσι εδώ και 2 εβδομαδες παρολα αυτα σημερα που έκανα πάλι μετρήσεις βρηκα 0 αμμωνία μεν αλλα 0.5 ppm τα νιτρικά που σημαινει ότι πρόσφατα θα υπήρξε και κάποια ραγδαία αύξηση της αμμωνιας μεταξύ Πέμπτης και κυριακης εκανα αλλαγή 30L νερου αλλα δεν εχω δει μεγάλη διαφορά (λογικο) εχω βαλει και μια κ.σ αλάτι ενυδρειου γιατι ξερω οτι βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις και αυριο θα αγοράσω και seachem prime που με 5× δόση μειώνει σημαντικά τα επίπεδα νιτρικών όπως γράφει στις οδηγιες. Η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 30°C και το pH ειναι στο 7 σταθερα

Καταρχάς μάλλον μπερδεύεις τα νιτρικα με τα νιτρώδη, τα νιτρωδοι πρέπει να είναι μηδέν και τα νιτρικά 10+.

Το ph σου είναι μια χαρά για τα ψαρια που έχεις!

Η θερμοκρασία είναι αρκετά ανεβασμένη, πρέπει, αν μπορείς, να την ρίξεις τουλάχιστον στους 27 με κάποιο ανεμιστηρακι η έστω αν υπάρχει air condition.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ανέβασε και φωτογραφίες από το ενυδρείο σου, ?

Τι φίλτρανση έχεις? Φωτοπερίοδο? Τι ταΐζεις?

Στη θέση σου θα έκανα επιλογή ανάμεσα σε ζωοτόκα ή ωοτόκα για να κρατήσω στο ενυδρείο...  

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...