Jump to content

Recommended Posts

Αφού είχα παρατηρήσει άσπρα σημάδια στο χρυσόψαρο ανέβασα την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς (σταδιακά). Τα πιο πολλά σημάδια  έφυγαν.... αλλά είμαι στην 9 μέρα με 30 βαθμούς στο ενυδρείο και ακόμα υπάρχει ένα σημάδι που αρχίζει και αυτό να εξαφανίζεται!Το ψαράκι τρώει και κολυμπάει κανονικά...με το δεύτερο ψαράκι δεν έχω κάποιο πρόβλημα... είναι/ήταν όντως ικ ή είναι κάτι άλλο που πρέπει να με ανησυχεί??Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει ότι το ικ δεν ζει πάνω από 28 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φωτογραφίες να δούμε? Πιθανόν να ήταν εάν υποχώρησε λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του ενυδρείου. Καλό θα ήταν σταδιακά να αρχίζεις να κατεβάζεις τη θερμοκρασία. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Ποιες οι ρουτίνες σου?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, killerknight said:

Έχεις φωτογραφίες να δούμε? Πιθανόν να ήταν εάν υποχώρησε λόγω αύξησης της θερμοκρασίας του ενυδρείου. Καλό θα ήταν σταδιακά να αρχίζεις να κατεβάζεις τη θερμοκρασία. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Ποιες οι ρουτίνες σου?

 

IMG_20200804_194449.jpg

IMG_20200804_194803.jpg

Link to comment
Share on other sites

110 λίτρα-2 blackmoor-φωτισμο από τις 11 το πρωί μέχρι τις 19:00-nh3/4=0  no2=0    

 

-- Αλλαγές νερού 50 % ανά μία βδομάδα (αντιχλωριο aquatan) 

 

Μετραω με υγρά της Σέρα

Τροφή:flakes-αρακα-σκορδακι-καροτο+ fishtamin 1 φορά το μήνα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δε χρειάζεται να κρατάς ψηλά τη θερμοκρασια. Ξεκινά να τη ρίχνεις. Τα λίτρα σου είναι πολύ καλά για δύο μουρακια. Φίλτρο τι έχεις? Και κάτι ακόμη. Φωτισμός δε χρειάζεται τόσες ώρες στα χρυσόψαρα. Εγώ θα έλεγα να τον βάζεις πχ 17.00-22.00

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, killerknight said:

Για αυτό δε χρειάζεται να κρατάς ψηλά τη θερμοκρασια. Ξεκινά να τη ρίχνεις. Τα λίτρα σου είναι πολύ καλά για δύο μουρακια. Φίλτρο τι έχεις? Και κάτι ακόμη. Φωτισμός δε χρειάζεται τόσες ώρες στα χρυσόψαρα. Εγώ θα έλεγα να τον βάζεις πχ 17.00-22.00

Φιλτρο εχω ενα που ηρθε μαζι με το ενυδρειο της juwel-νομιζω bioflow λεγεται...αλλα εχω ενα ακομη dophin800 απλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο σε σχεση με τη βιολογια του ενυδρειου :) Αυριο ειναι μερα αλλαγης νερου,μπορω να το συνδυασω με το κατεβασμα της θερμοκρασιας??

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε ότι θα μειώνει δύο βαθμούς τη μέρα σταδιακά (ένα βαθμό το πρωί και έναν το απόγευμα) ώστε τα ζωντανά να μην πάθουν σοκ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το dolphin είναι εξωτερικό? Γιατί να ξέρεις θα χρειαστείς και εξωτερικό φίλτρο με το που μεγαλώσουν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, killerknight said:

Το dolphin είναι εξωτερικό? Γιατί να ξέρεις θα χρειαστείς και εξωτερικό φίλτρο με το που μεγαλώσουν λίγο.

εσωτερικα και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, killerknight said:

Το dolphin είναι εξωτερικό? Γιατί να ξέρεις θα χρειαστείς και εξωτερικό φίλτρο με το που μεγαλώσουν λίγο.

ποιο εξωτερικο φιλτρο θα μου προτεινες(μην ξεπερνα τα 50ευρω)

Link to comment
Share on other sites

https://www.petsupermarket.gr/fluval-106-canister-filter

 

Κάνοντας μια μικρή υπέρβαση δέκα ευρώ. Και έχει και βιολογικό υλικό μέσα

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις δες στο θέμα μου τι φίλτρα έχω εγώ για τα μακροουρα. Άσε κλάμα

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, killerknight said:

https://www.petsupermarket.gr/fluval-106-canister-filter

 

Κάνοντας μια μικρή υπέρβαση δέκα ευρώ. Και έχει και βιολογικό υλικό μέσα

παιζει να με εσωσες!!!Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...