Jump to content

Νέο ενυδρείο 30L


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Μόλις έστεισα το συγκεκριμένο ενυδρείο 30λιτρων της Denerle..Το προόριζα για γαρίδες ,αλλά σκέφτομαι να βάλω κανά ψαράκι και θα ήθελαν να μου προτείνετε τι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και χρόνια πολλά. Σε τόσο λίγα λίτρα μόνο μονομάχο θα πρότεινα και αυτό με επιφυλάξεις γιατί το μέγεθος του ενυδρείο είναι μικρό

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζω κ φωτογραφία αλλά δε με αφήνει να την ανεβάσω γτ ειναι μεγάλο το μέγεθος.

Άρα καλύτερα να το συνεχίσω γαριδαδικο?

Link to comment
Share on other sites

Η αυτό η τσεκαρε λίγο το θέμα του μονομάχου αν θες ψάρι οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε νομιζω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και μονομαχος μπορει να δουλεψουν αλλά ειναι εντελως θεμα τύχης. Ο μονομαχος σου μπορει να ανεχεται τις γαριδες ή μπορει να τις δολοφονησει αμέσως. Επισης γινεται ενω ειναι ηρεμός μαζι τους ξαφνικά να αρχισει να σκοτωνει, ακομα και μετα απο χρονια συγκατοικησης.

Άμα εχεις ηδη γαριδες που αναπαραγονται και παρεις μονομαχο βαλε μερικες και δες πως παει. αλλα σιγουρα μην αγορασεις ακριβες γαριδες για να βαλεις μαζι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω τίποτα,μόλις το εστησα.Στο στρώσιμο είμαι. Χρειάζεται να βάλω κανά σαλιγκάρι για να στρωθεί ή υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιον λαθρεπιβάτη από τα φρούτα που έβαλα ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε βάζεις ζωντανά μέχρι να στρώσει. Ακολουθείς ότι σου είπαμε. Ναι υπάρχει πιθανότητα να βρεις λαθρεπιβάτης κάνα σαλιγκάρι από τα φυτά. Έχεις εντοπίσει τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Και μια χαζή ερώτηση ακόμα 

Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει συνέχεια ? Ή μήπως πρεπει να το βγάζω από τη πρίζα?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δουλεύει σε μόνιμη βάση ώστε να ολοκληρώνεται συνεχώς ο κύκλος του αζώτου. Κλείσιμο του φίλτρου σημαίνει ότι η μετατροπή της αμμωνίας σε νιτρώδη και εν συνεχεία σε νιτρικά σταματά, με αποτέλεσμα το ενυδρείο να είναι τοξικό για το ψάρια, ενώ σταματά και η μηχανική φιλτρανση, με αποτέλεσμα να βρωμιζει το ενυδρείο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Το βγάζω κ φωτογραφία αλλά δε με αφήνει να την ανεβάσω γτ ειναι μεγάλο το μέγεθος.

Υπαρχουν εφαρμογες για σμικρυνση φωτογραφιας, δοκιμασε να την κάνεις μεχρι 4 mb.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Θες ένα θερμοστάτη για να κρατήσεις σταθερή θερμοκρασία και με ένα μονομάχο θα είσαι θεός. Η ροή του φίλτρου σου ρυθμίζεται? Γιατί οι μονομάχοι θέλουν πολύ ψηλή ροη

Link to comment
Share on other sites

Όχι ,η ροή το είναι στην επιφάνεια,κ έχει κ εξάρτημα σπρέι μπάρ, μήπως είναι καλύτερα να το βάλω?

Και τα τζάμια από τη μέσα μεριά πως τα καθαρίζω ?

Σκέφτομαι να βάλω γαρίδες για αρχή

Έγινε επεξεργασία - Harris Lourakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Όχι ,η ροή το είναι στην επιφάνεια,κ έχει κ εξάρτημα σπρέι μπάρ, μήπως είναι καλύτερα να το βάλω?

Και τα τζάμια από τη μέσα μεριά πως τα καθαρίζω ?

Σκέφτομαι να βάλω γαρίδες για αρχή

Κάνοντας δοκιμές θα βρεις την καλύτερη λύση για την ένταση της ροής. 

Μπορείς να το καθαρίζεις με ένα σφουγγαρι ή με κάποιο ειδικό εργαλειάκι που πουλάνε στα ενυδρειακά καταστήματα.

Είναι πολύ νωρίς για να βάλεις ακόμη, ζωντανό οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Γιατί οι μονομάχοι θέλουν πολύ ψηλή ροη

Εννοείς ΔΕΝ θέλουν υψηλή ροή φαντάζομαι. .  .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Αυτό είναι το ενυδρειακι μου

IMG_20200815_094253.jpg

Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!  Ακόμα είναι πολύ νωρίς για οποιοδήποτε ζωντανό.  Υπομονή και διάβασμα χρειάζεται σε αυτό το χόμπι. ...

Όταν έρθει η ώρα ένας μονομάχος θα είναι ότι πρέπει! !!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Δε θα βάλω ακόμα εννοείται ζωντανο οργανισμό

Την σπρέι μπάρ να τη βάλω?

Βάλτο και δοκίμασε.

Εάν είναι και πάλι δυνατή η ροή του, ίσως χρειαστεί να γυρίσεις τις τρύπες να χτυπάνε προς το τζάμι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Εννοείς ΔΕΝ θέλουν υψηλή ροή φαντάζομαι. .  .

Ναι εννοείται????????

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ζαλισει

Αυτά τα φύλλα που είναι έτσι σαν πληγωμένα πρέπει να τα κόβουμε ή τα αφήνουμε?

IMG_20200816_164856.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται έχουν αρχίσει και αποσυντίθενται κάποια. Αν προχωρήσει η αποσύνθεση ναι τα κόβεις γιατί θα επηρεάσουν σοβαρότατα τις παραμέτρους του νερού σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...