Jump to content

Recommended Posts

 

 

Καλημέρα παίδες και καλώς σσς βρήκα. 

Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα φουλ φυτεμένο με μέτριας δυσκολίας φυτά. 

Μετα απο 1 χρόνο όπου είχα ζωοτόκα αποφάσισα να το γυρίσω σε γαρίδες. 

Πηρα ΑΟ και χρησιμοποιώ αποκλειστικά το νερό αυτο αφου το επαιξεργαζομαι το έχω σε μια τιμή tds 130 ppm

Χρησιμοποιώ trace και equilibrium seachem. 

Υπόστρωμα δεν εχω και φοβάμαι πλεον να βαλω ταμπλέτες βυθού γιατι εχω ακούσει πολλά!

Συμπληρώνω γενικό λιπάσματα seachem flourish, εχω σύστημα nano co2 tropica και βαζω και echel σε κάθε αλλαγή νερού (λίγο)

Nh4-0

No2-0

No3-5

Εχω μέσα 4 γαρίδες αμανο και 4 γαρίδες blue pearl οι οποίες προχθές γέννησαν και εχω δει καμια 15αρια γαριδάκια. 

Η ερώτηση μου είναι τα παραπάνω που προανέφερα τα εχω κανει σωστά?

Πρέπει να συμπληρώσω κάτι ακόμα?

Ταμπλέτες βυθού να βάλω?

Εχω εσωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό αλλα δεν το έχω ψηλά για ανατάραξη να δημιουργηθεί οξυγόνο για να μη μου χαθεί το co2 μημπως να βαλω αεραντλία μονο για το βράδυ??

Σας κούρασα ίσως για πρωτάρης ε???

 

Έγινε επεξεργασία - Δημητρης Προκοβας
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Προκοβας έγραψε:

 

 

Καλημέρα παίδες και καλώς σσς βρήκα. 

Καλώς ήρθες!:)

Έχω ένα ενυδρείο 54 λίτρα φουλ φυτεμένο με μέτριας δυσκολίας φυτά. 

Μετα απο 1 χρόνο όπου είχα ζωοτόκα αποφάσισα να το γυρίσω σε γαρίδες. 

Πηρα ΑΟ και χρησιμοποιώ αποκλειστικά το νερό αυτο αφου το επαιξεργαζομαι το έχω σε μια τιμή tds 130 ppm

Προσωπικά θα το χαμήλωνα λίγο, από τη στιγμή που υπάρχει ΑΟ, αν και δεν υπάρχει θέμα.

Χρησιμοποιώ trace και equilibrium seachem. 

Υπόστρωμα δεν εχω και φοβάμαι πλεον να βαλω ταμπλέτες βυθού γιατι εχω ακούσει πολλά!

Συμπληρώνω γενικό λιπάσματα seachem flourish, εχω σύστημα nano co2 tropica και βαζω και echel σε κάθε αλλαγή νερού (λίγο)

Nh4-0

No2-0

No3-5

Εχω μέσα 4 γαρίδες αμανο και 4 γαρίδες blue pearl οι οποίες προχθές γέννησαν και εχω δει καμια 15αρια γαριδάκια. 

Η ερώτηση μου είναι τα παραπάνω που προανέφερα τα εχω κανει σωστά?

Μια χαρα φαινονται ολα.

Πρέπει να συμπληρώσω κάτι ακόμα?

Ταμπλέτες βυθού να βάλω?

Δε θα το πρότεινα. Αν παρουσιαστουν ελλείψεις σε φυτά  μπορείς να προσθέσεις κάποιο υγρό λίπασμα.

Εχω εσωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό αλλα δεν το έχω ψηλά για ανατάραξη να δημιουργηθεί οξυγόνο για να μη μου χαθεί το co2 μημπως να βαλω αεραντλία μονο για το βράδυ??

Όλα εξαρτώνται από τη συγκέντρωση CO2 κατά τις ώρες που είναι σβηστά τα φώτα. Το μετράς κάπως? Drop checker υπάρχει και πόσο περίπου ρίχνεις?

Σας κούρασα ίσως για πρωτάρης ε???

Ουτε καν:)

 

 

ΥΓ Βάλε και καμιά φώτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...