Jump to content

Αλλαγή χρώματος σε Neon Tetra


Wujex

Recommended Posts

Καλημέρα στην ομάδα.. Σήμερα το πρωί παρατήρησα οτι ένα απο τα Neon μου, έχει χάσει το πορτοκαλί χρώμα απο την κοιλιά του... Πρέπει να ανησυχώ για κάτι; Μπορώ να προλάβω κάτι ; Σας παραθέτω και μια φωτογραφία για να δείτε τί εννοώ ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

εικόνα_Viber_2020-09-11_10-45-34.jpg

Έγινε επεξεργασία - Wujex
Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω πως το mini video είναι σε κανονική ταχύτητα, αν ναι τότε το ψάρι έχει πρόβλημα, καθότι αναπνέει γρήγορα για νέον τετρα.

Γενικά για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο, λίτρα, Ph, Kh, NO2, NO3, κτλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

να υποθέσω πως το mini video είναι σε κανονική ταχύτητα, αν ναι τότε το ψάρι έχει πρόβλημα, καθότι αναπνέει γρήγορα για νέον τετρα.

Γενικά για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο, λίτρα, Ph, Kh, NO2, NO3, κτλ.

Ναι είναι σε κανονική ταχύτητα ! Ξεκινάω τέστ, και ανεβάζω αποτελέσματα !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι που παρατήρησα μόλις... Έχω 2 coridoras Panda, τα οποία σε τακτά χρονικά διαστήματα, πετάγονται μέχρι την επιφάνεια γρήγορα και απότομα, και ξανα κατεβαίνουν....

πριν 22 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

να υποθέσω πως το mini video είναι σε κανονική ταχύτητα, αν ναι τότε το ψάρι έχει πρόβλημα, καθότι αναπνέει γρήγορα για νέον τετρα.

Γενικά για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο, λίτρα, Ph, Kh, NO2, NO3, κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

να υποθέσω πως το mini video είναι σε κανονική ταχύτητα, αν ναι τότε το ψάρι έχει πρόβλημα, καθότι αναπνέει γρήγορα για νέον τετρα.

Γενικά για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πρέπει να δώσεις και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο, λίτρα, Ph, Kh, NO2, NO3, κτλ.

 

PH -> 8.2 ( πάντα τόσο έχω)

 

Οι μετρήσεις μου φαίνονται κομπλε...

Έχω ενυδρείο 33L , φίλτρο dennerle nano eckfilter

metriseis.jpg

ενσ.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wujex said:

Επίσης, κάτι που παρατήρησα μόλις... Έχω 2 coridoras Panda, τα οποία σε τακτά χρονικά διαστήματα, πετάγονται μέχρι την επιφάνεια γρήγορα και απότομα, και ξανα κατεβαίνουν....

Έτσι ειναι η συμπεριφορα των συγκεκριμενων . Καλο θα ηταν να παρεις 2 panda ακομα γιατι ειναι κοινωνικα αλλά μην ανυσηυζεις για το πανω κατω

Το ενυδρειο σου γενικα ειναι σχετικα μικρο για panda και νεον οποτε αμα ειναι δυνατον θα προτεινα αναβαθμιση

Μπορεις να ξανανεβασεις τα τεστ αλλα με ονοματα ανα τεστ και τα chart αμα γινεται; δεν χρησιμοποιουμε ολοι τα ιδια τεστ και δεν ξερουμε ακριβως τις σημαινουν αυτα που εχεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GFAJ έγραψε:

Έτσι ειναι η συμπεριφορα των συγκεκριμενων . Καλο θα ηταν να παρεις 2 panda ακομα γιατι ειναι κοινωνικα αλλά μην ανυσηυζεις για το πανω κατω

Το ενυδρειο σου γενικα ειναι σχετικα μικρο για panda και νεον οποτε αμα ειναι δυνατον θα προτεινα αναβαθμιση

Μπορεις να ξανανεβασεις τα τεστ αλλα με ονοματα ανα τεστ και τα chart αμα γινεται; δεν χρησιμοποιουμε ολοι τα ιδια τεστ και δεν ξερουμε ακριβως τις σημαινουν αυτα που εχεις

PH-> 8.2
Ammonia -> 0ppm

Nitrite -> 0ppm

Nitrate -> 10ppm

apic.jpg

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι σιγουρα εχει προβλημα, αν γινεται, πρεπει να παει σε καραντινα. Μπορεις να κάνεις θεραπεια με tetra general tonic ή esha 2000.

τα 30λ ειναι απαγορευτικά και για νεον και για κορυ.....

Μία ώρα πριν, το μέλος Wujex έγραψε:

PH -> 8.2 ( πάντα τόσο έχω)

πως το εβγαλες το ph,  εχεις high range ph test ; αν ναι, τοτε δεν ταιριαζει το χρωμα.....

Το ενυδρειο πόσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

το ψαρακι σιγουρα εχει προβλημα, αν γινεται, πρεπει να παει σε καραντινα. Μπορεις να κάνεις θεραπεια με tetra general tonic ή esha 2000.

τα 30λ ειναι απαγορευτικά και για νεον και για κορυ.....

πως το εβγαλες το ph,  εχεις high range ph test ; αν ναι, τοτε δεν ταιριαζει το χρωμα.....

Το ενυδρειο πόσο καιρο τρεχει;

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν μπορώ να βρω ποιό είναι αυτό που δεν είχε πορτοκαλί στην κοιλιά του... Πλέον όλα είναι μια χαρά.... Δεν υπάρχει κάποιο χωρίς χρώμα...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

το ψαρακι σιγουρα εχει προβλημα, αν γινεται, πρεπει να παει σε καραντινα. Μπορεις να κάνεις θεραπεια με tetra general tonic ή esha 2000.

τα 30λ ειναι απαγορευτικά και για νεον και για κορυ.....

πως το εβγαλες το ph,  εχεις high range ph test ; αν ναι, τοτε δεν ταιριαζει το χρωμα.....

Το ενυδρειο πόσο καιρο τρεχει;

Το ενυδρείο τρέχει 3-4 μήνες περίπου..

Το PH το μετράω με το τεστ της API (έχει και low και high range). Η φωτογραφία απο τα φυαλίδια είναι απο κινητό, ενώ το chart που ανέβασα με τα χρώματα είναι απο υπολογιστή, οπότε τα χρώματα δύσκολα να ταιριάξουν ακριβώς ανάμεσα στις 2 φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι φταίει το φίτρο.. Η ροή του είναι αρκετά χαμηλή τώρα που το παρατήρησα, και γενικά μου κάνει "νούμερα" κάποιες φορές... Μπορώ να αλλάξω φίλτρο ή θα διαταραχθεί η βιολογία στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Wujex έγραψε:

Το θέμα είναι ότι πλέον δεν μπορώ να βρω ποιό είναι αυτό που δεν είχε πορτοκαλί στην κοιλιά του... Πλέον όλα είναι μια χαρά.... Δεν υπάρχει κάποιο χωρίς χρώμα...

παρακολουθηση.....

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wujex έγραψε:

Μπορώ να αλλάξω φίλτρο ή θα διαταραχθεί η βιολογία στο ενυδρείο;

και βεβαια, απλα ολο το βιολογικο υλικο μεταφερεις στο καινουριο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

παρακολουθηση.....

 

και βεβαια, απλα ολο το βιολογικο υλικο μεταφερεις στο καινουριο φιλτρο.

Θα ήθελα βοήθεια με το πως μεταφέρω το βιολογικό υλικό.. Σκέφτομαι να περάσω από το φίλτρο που έχω (dennerle nano eckfilter) σε eheim pickup 160.. Είναι υπερβολή για το ενυδρείο μου; θα είναι καλύτερα τα πράγματα από θέμα φίλτρου; πως μεταφέρω βιολογία; 

Link to comment
Share on other sites

Όταν αποκλείσουμε την ασθένεια τότε το χρώμα τα ψάρια το χάνουν όταν δεν αισθάνονται καλά, ή όταν στρεσάρονται, εφόσον δεν υπάρχει ασθένεια τότε η γρήγορη αναπνοή και το χάσιμο του χρώματος σημαίνει πως το ψάρι για κάποιο λόγο στρεσαριστικε, κάτι που συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία που και που  αλλά λίγο παραπάνω σε μικρά ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ελειψη οξυγονου?εχει ζεστες αυτες τις μερες. Εχεις καθολου ψυξη στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Όταν αποκλείσουμε την ασθένεια τότε το χρώμα τα ψάρια το χάνουν όταν δεν αισθάνονται καλά, ή όταν στρεσάρονται, εφόσον δεν υπάρχει ασθένεια τότε η γρήγορη αναπνοή και το χάσιμο του χρώματος σημαίνει πως το ψάρι για κάποιο λόγο στρεσαριστικε, κάτι που συμβαίνει σε όλα τα ενυδρεία που και που  αλλά λίγο παραπάνω σε μικρά ενυδρεία.

Απ'ότι βλέπω προς το παρον, όλα μου τα neon τριγυρνάνε μια χαρά..Όπως κάθε φορά... Άρα μάλλον στρεσαρίστηκε για κάποιο λόγο.. . Το φίλτρο μου ήταν χάλια.. Έκανα αλλαγή σήμερα, και το καθάρισα , και ήταν κυριολεκτικά χάλια.. Πλέον η ροή του νερού είναι μια χαρά.. (Γεμίζει πολύ βρωμιά απο το ξύλο που έχω στο ενυδρείο)..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μηπως εχεις ελειψη οξυγονου?εχει ζεστες αυτες τις μερες. Εχεις καθολου ψυξη στο ενυδρειο?

Η θερμοκρασία μου αυτές τις μέρες είναι στους 28 βαθμούς.. Τώρα είμαι στους 27, λόγω αλλαγής νερού.. Δυστυχώς δεν έχω κάτι για ψύξη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...