Jump to content

Κατασκευή φωτιστικου!!


dim orestiada

Recommended Posts

Καλημερα!! Θέλω να φτιάξω φωτιστικό led για ενυδρείο 180χ50χ60. 500 περιπου λίτρα κ θέλω να βάλω 40-50 lumens ανά λιτρο. Έχει φτιάξει κάποιος κάτι αντίστοιχο?  Είναι ευκολο κάτι τέτοιο η να ψάξω για έτοιμο φωτιστικό?? 

Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις στο νου σου να φτιάξεις? Γιατί και τα λίτρα είναι πολλά και μαζί ανεβαίνει και το κοστος κατασκευής και η κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τι έχεις στο νου σου να φτιάξεις? Γιατί και τα λίτρα είναι πολλά και μαζί ανεβαίνει και το κοστος κατασκευής και η κατανάλωση.

180χ50χ60 ενυδρείο φυτεμενο... Στο φωτιστικό θα δουλεύουν πρωτα τα μισά φώτα κ όσο το γεμίζω θα ανεβάζω φωτισμό!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στην απλή λύση των Τ5 τότε με τρεις λάμπες 80W καλύπτεσαι. Η κάθε λάμπα είναι 1,5 μέτρο σχεδόν και αποδίδει 6500 lm περίπου. Μονο κόστος τα ηλεκτρονικά μπαλαστ και οι ανακλαστήρες. Βέβαια μιλάμε για 240W συνολική κατανάλωση για 8 τουλάχιστον ώρες την ήμερα, 

Μια κατασκευή με led θα καταναλώνει σίγουρα λιγότερο, αλλά θέλει μια σχετική τεχνογνωσία για τη κατασκευή της.

Αρκετοί χρησιμοποιουν προβολείς led με πολύ καλά αποτελέσματα.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ προβολείς led και έχω τέλεια αποτελέσματα. Τα φυτά αναπτύσσονται με τέλεια χρώματα. 
Οι προβολείς είναι πολύ φθηνοί και ποιοτικοί. Τους προτείνω! Εγώ έχω τους geyer! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  Σας ευχαριστήσω πολυ για τις απαντήσεις σας.. Η παραγγελία σε λάμπες έγινε. Μόλις αρχίσει να περνει σάρκα κ οστά θα ανεβάσω φωτο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

@sotosgreek αν δεν σου κάνει κόπο, βάλε μια φωτο να πάρει ο φίλος μια ιδέα. 

Έψαχνα να βρω αλλά ήμουνα από κινητό γι αυτό δεν έβαλα.?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dim orestiada έγραψε:

  Σας ευχαριστήσω πολυ για τις απαντήσεις σας.. Η παραγγελία σε λάμπες έγινε. Μόλις αρχίσει να περνει σάρκα κ οστά θα ανεβάσω φωτο.. 

Good Luck!? Αν χρειαστείς εικόνες και διευκρινήσεις από αυτά που είπα. Στείλε!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Έψαχνα να βρω αλλά ήμουνα από κινητό γι αυτό δεν έβαλα.?

Αν μπορεις βαλε καμια φωτο, γιατι και μενα με ενδιαφερει το εν λογω θεμα με τους προβολεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ήξερα @corto maltese. Μπορείς να δεις αναλυτικά πως το κατασκεύασα εδώ:

 

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος sotosgreek έγραψε:

Δεν το ήξερα @corto maltese. Μπορείς να δεις αναλυτικά πως το κατασκεύασα εδώ:

 

Σε ευχαριστω πολυ!!!:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια πρωτη προσπαθεια για φωτιστικό... 10 λάμπες  led στο συνολο που θα ανάβουν 3,3 &4 με ξεχωριστούς διακόπτες ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου... 

received_262630581654825.jpeg

received_675661166697333.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά! 

Το φωτιστικό θα είναι κρεμαστό πάνω από το ενυδρείο?

Μονη παραφωνία κατά τη γνώμη μου, οι συνδέσεις. Γιατί δε βάζεις ένα ηλεκτρολογικο καναλάκι κάθετα εκεί που βγαίνουν τα καλώδια από τις λάμπες? Εκεί μέσα μπορείς να κάνεις όλες τις συνδέσεις και δε θα φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Ωραία δουλειά! 

Το φωτιστικό θα είναι κρεμαστό πάνω από το ενυδρείο?

Μονη παραφωνία κατά τη γνώμη μου, οι συνδέσεις. Γιατί δε βάζεις ένα ηλεκτρολογικο καναλάκι κάθετα εκεί που βγαίνουν τα καλώδια από τις λάμπες? Εκεί μέσα μπορείς να κάνεις όλες τις συνδέσεις και δε θα φαίνεται τίποτα.

Καλημέρα Αντώνη. Ναι θα είναι κρεμαστό κ ολα αυτα θα καλυφθούν με κάποιο αλουμίνιο από παντω. Ψάχνω να δω πωε μπορω να το Κανω όμορφο τώρα!!!Δεν θα φαίνονται καλώδια.. Επειδή δεν έχω καμία σχέση με ρευματα ακόμα κ αυτό μου φάνηκε δυσκολο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@dim orestiada

Αυτο που σου εχει μεινει ειναι το ευκολο...

Λαμαρινα αλουμινιου στην στρατζα,γωνιες αλουμινιου 20x20 plexiglass ή πολυκαρβονικο μασιφ και εισαι ετοιμος.

Αυτο που εχεις "δεσει" τις λαμπες μεταξυ τους τι ειναι??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

@dim orestiada

Αυτο που σου εχει μεινει ειναι το ευκολο...

Λαμαρινα αλουμινιου στην στρατζα,γωνιες αλουμινιου 20x20 plexiglass ή πολυκαρβονικο μασιφ και εισαι ετοιμος.

Αυτο που εχεις "δεσει" τις λαμπες μεταξυ τους τι ειναι??

@rastaman Την λαμαρίνα την σκέφτηκα αλλά δεν θέλω να γίνει με γωνίες... Θέλω να το κάνω καμπυλωτο. Θα το μελετήσω λίγο ακόμα κ θα δω. Είναι αλουμίνιο 20mm, θα βάλω κ ενα στην μέση για να γίνει ποιο σταθερό! 

Link to comment
Share on other sites

Γινεται και καμπυλωτο αλλα και με σπαστες τις πανω γωνιες αλλα θα ανεβει το κοστος... ;)

Θεωρω οτι δεν χρειαζεσαι κατι αλλο στην μεση και αυτα τα δυο αρκουν και για να βαλεις βιδοθηλιες και να το κρεμασεις με ντιζες ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...