Jump to content

Τι λαμπες??


AquaBoy

Recommended Posts

Οι λαμπες ειναι 54 watt.

5897[/snapback]

Οοοps sorry, είχαμείνει με την εντύπωση ότι ήταν οι μικρές :blush:

Γράφεις σε προηγούμενο Post:

Τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα σωστα, οταν βγαζω το starter και ανοιγω το διακοπτη η λαμπα αναβει κανονικα αμεσως.Οταν βαζω το starter αναβοσβηνει για 1 λεπτο.

Από όσο ξέρω αν βγάλεις το starter και ανάψεις τη λάμπα, δεν πρέπει να ανάβει η λάμπα. Κι αυτό γιατί ο starter δημιουργεί τη μεγάλη διαφορά δυναμικού που χρειάζεται η λάμπα για να ξεκινήσει και να ανάψει.

Μήπως θα μπορούσες να μας δείξεις ένα πρόχειρο διάγραμμα της καλωδίωσης που χρηιμοποιείς? Είναι έτοιμο αγορασμένο ή το έφτιαξες εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δικο μου το λαθος.

Την ωρα που τρεμοσβηνει αν βγαλω το starter θα αναψει κανονικα.

Την καλωδιωση μου την εφτιαξε ηλεκτρολογος.

Link to comment
Share on other sites

OK, 1-1 στα λάθη :blush:

Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στον κρυφό φωτισμό της κουζίνας μου με λάμπες Τ8 στα ίδια ακριβώς Watt. Βέβαια εμένα μου το παρουσίαζε μόνο μια λάμπα από τις 4. Χρειάστηκε να αλλάξω 3 starter και διορθώθηκε, κι αυτό γιατί δεν είχαν τη δύναμη να δημιουργήσουν την διαφορά δυναμικού που έπρεπε, με αποτέλεσμα να αναβοσβήνουν κι εμένα για κάνα 2λεπτο. Σου το κάνει σε όλες? Μετά από 1 λεπτό σταθεροποιούνται εντελώς ή τρεμοπαίζουν ελαφρά? Πες μου να ρωτήσω ένα φίλο ηλεκτρολόγο και να σου πω. Γιατί αφού άλλαξες starter δεν μου πάει κάτι άλλο στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 1 λεπτο ολα ειναι ΟΚ.Σε ολες μου το κανει.

Thanks για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες Τ5 λειτουργούν καλύτερα με ηλεκτρονικά ballast τα οποία δεν χρειάζονται starter.

5882[/snapback]

Όπως είπε ο Μιχάλης οι λάμπες Τ5 θέλουν ηλεκτρονικά μπάλαστ για να λειτουργήσουν καλά. Προφανώς με μπάλαστ και στάρτερ μαζί δυσλειτουργούν. Πάρε ηλεκτρονικά μπάλαστ. Εγώ πήρα ηλεκτρονικά μπάλαστ για λάμπες Τ5 39W με 8 ευρώ το κομμάτι από τον Ωκεανό, στην Δάφνη.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ηλεκτρονικα μπαλαστ της OSRAM στα 54 watt και ειναι OK,

Thanks παιδες.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ηλεκτρονικα μπαλαστ της OSRAM στα 54 watt και ειναι OK,

Thanks παιδες.

5976[/snapback]

Μπορείς να μου πεις πόσο τα πήρες, γιατί θα χρειαστώ κι εγώ στο εγγύς μέλλον?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

30 eyro και τα δυο.

Σε πληροφορω οτι δεν βρισκεις ευκολα,εγω γυρισα σχεδον ολα τα μαγαζια στην περιοχη μου για να παρω, οι περισσοτεροι μου ελεγαν πρεπει να κανεις ειδικη παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...