Jump to content

Ανεβασμένα no3


Recommended Posts

Καλησπέρα. Έκανα μετρήσεις στο ενυδρείο μου NH3 +4 είναι μηδενικά όπως επίσης και το NO2. Τα NO3 είναι αρκετά ανεβασμένα στο 100 τι σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ψάρια μέσα? πες μας κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου, πχ μέγεθος, χωρητικότητα και τι φίλτρο έχεις. Αν έχεις ψάρια μέσα θα πρέπει να ξεκινήσεις τις αλλαγές νερού άμεσα. Υπολόγισε 30% καθημερινά έως ότου τα N03 πέσουν στο 10. Τι τεστ χρησιμοποίησες?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέσα έχω 4 χηρες και 2 γκαπυ. Το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα και φίλτρο έχω εσωτερικό eheim 60 2008. Αλλαγές νερού κάνω κάθε εβδομάδα και αλλάζω το 1/3 του νερού. Τεστ έχω της salifert

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπότε πρέπει να μειωθούν τα νιτρικά σου άμεσα. Δυστυχώς άλλος τρόπος πλην των αλλαγών του νερού σου δεν υφίσταται.Οπότε ξεκινάς καθημερινές αλλαγές νερού 30% έως ότου τα νιτρικά πέσουν στο 10 όπως σου είπα. Στη συνέχεια θα κάνεις αλλαγή νερού 30% κάθε 5-7 ημέρες ανάλογα με τις μετρήσεις σου. Τα νιτρικά σου δε θα πρέπει να είναι πάνω από 20-30.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για 5 με 7 ημέρες θα κάνω κάθε μέρα αλλαγή νερού και θα κάνω και μετρήσεις κάθε φορά.? Με την αλλαγή νερού θα ρίχνω και αντιχλωριο και βακτήρια όπως κάνω κάθε φορά? Δεν υπάρχει κίνδυνος με αυτές τις αλλαγές να ανέβουν η αμμωνία και τα νιτρώδη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είπαμε κάνεις καθημερινά αλλαγές .έχει να πέσουν τα νιτρικά στο 10-20. Μέρα από αυτό αλλαγές κάθε πέντε ημέρες. Πάντα βαζεις αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικά μόνο με αλλαγές νερού πέφτουν. Οπότε δεν υπάρχει άλλη λύση. Από τις αλλαγές νερού και μόνο δε πρόκειται να ανεβάσεις αμμωνία ή νιτρώδη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τις οδηγιες της salifert

Τα νιτρικα λεει να κοιτας το τεστ απο πανω

και οχι απο το πλαι.

το χα παθει εγω κ διαβαζα για μηνες νιτρικα 100 ενω ειχα 10.

μετρας σωστα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...