Jump to content

Έχω χάσει την μπάλα


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα!!!! Έχω χάσει λίγο την μπάλα με τις συνθήκες του νερού και θέλω λίγο βοήθεια.

Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων εδω και 20 ημέρες περίπου. Με θερμοκρασία 26C σταθερά και 5guppiaκια. Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο για την ώρα με μπλε σφουγγάρι, ενυδριακο βαμβάκι και βιολογικό μακαρόνι 
Αρχές του μήνα αγόρασα και τεστ. 
Πάμε και στις μετρήσεις που έκανα, αν τις έκανα σωστά. 

 

 

3/11

NO2 <0,3
NO3 12,5mg/l
NH3/NH4 0
PH περίπου 8

Αλλαγη 30%

 

9/11 - οπτικα πάρα πολύ πράσινο νερό 

NO2 1,6
NO3 50mgl
NH3/NH 5
Ph 7.5

Αλλαγή νερού 30%

 

10/11

NO2 1.6
NO3 50mg/l
NH/NH ενδιάμεσα από 3 - 4
Ph 7 (περίπου, αλλά κατέβηκε κι άλλο) 

Αλλαγή νερού 70% - οπτικα λιγότερα πράσινο νερό 

 

11/11

Αλλαγή νερού 30%

 

NO2 1.6
NO3 40mg/l (περίπου, δείχνει ότι κατεβενει) 
NH/NH 0
Ph 7 ( ξεκάθαρο) 

 

Πάω καλά? Υπήρξε ποτέ κάποιος χειρότερος από μένα να περνώ κουράγιο? 

Σκέφτομαι Παρασκευή ακούγοντας το Live σας να κάνω και μια 70%  αλλαγή νερού. 

Τι προτείνετε? 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη και βασικη ερωτηση - με τι τεστακια μετρας;

Και τι σημαινει -

πριν 7 ώρες, το μέλος Dmav έγραψε:

9/11 - οπτικα πάρα πολύ πράσινο νερό

Βαλε καμια φωτο του ενυδρειου σου. και γραψε τι φιλτρο εχεις (στο κουτι τι γραφει)

Βασικα πολυ μπερδεμενες μετρησεις εχεις. Σε 200λ με 5 γκαπυ τετοιες τιμες..... Τα ταιζεις με το κιλο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτη και βασικη ερωτηση - με τι τεστακια μετρας;

Και τι σημαινει -

Βαλε καμια φωτο του ενυδρειου σου. και γραψε τι φιλτρο εχεις (στο κουτι τι γραφει)

Βασικα πολυ μπερδεμενες μετρησεις εχεις. Σε 200λ με 5 γκαπυ τετοιες τιμες..... Τα ταιζεις με το κιλο;

Ενδεχομένως να έχω κάνει και κάποιες λάθος μετρήσεις, λογικά και το να κάνεις σωστές μετρήσεις είναι μέρος του χόμπι.

Από τεστ έχω από την tetra no2 και no3 και από την prodactest NH3/NH4 και ph. 

Φίλτρο για την ώρα έχω ένα εσωτερικό κινεζικό που ισχυρίζεται ότι έχει ροή 2400lt/h αλλά και αυτό με κάθε επιφύλαξη. Το διάλεξα γιατί χώραγε το περισσότερα βιολογικό υλικό στα υπάρχον φιλτρα του μαγαζιού. Χώρεσε 2χ500 βιολογικό υλικό και περιμετρικα το τύλιξα με ενυδριακο βαμβάκι που είχα. Να σημειωθεί πως το αγόρασα την Παρασκευή πριν την καραντίνα 8μμ και δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου και κουράγιο να ψάξω σε περισσότερα μαγαζιά. 

Βρίσκομαι στην αναζήτηση εξωτερικού φίλτρου. 

 

 

Σήμερα έκανα άλλη μια γενεά αλλαγή 70% και μετά έκανα μετρήσεις. Τα νούμερα έπεσαν θεαματικά. 

 

NO2 0,3
NO3 12,5
NH/NH 0
Ph 7 

 

Φωτογραφίες προσεχώς 

Link to comment
Share on other sites

Τετοιες μεγαλες αλλαγες νερου μην κάνεις, δεν ειναι καλο. Κανε 30-50% αν χρειαστει (ή πιο συχνα- ανα 2 μερες- 20-30% αν χρειαστει). Ταιζεις τωρα πολυ λιγο τα ψαρια (και μερα παρα μερα να ταιζεις, δεν παθαινουν τιποτα!) και ριχνεις βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη νερου. Θα πανε ολα καλα.

Απλα δωσε λιγο χρονο στο ενυδρειο σου. Δες το φιλτρο να κάνει καλη αναταραξη στην επιφανεια του νερου. Μονο ετσι γινεται καλη οξυγονωση.

Τα τεστακια σου ειναι καλα. Οι μετρησεις ειναι σχεδον καλες (πρεπει να πεσει ΝΟ2 στο μηδεν).

Τωρα...1- ριχνεις βακτηρια. 2-δεν  κάνεις αλλαγη νερου 2-3 μερες, μετα κάνεις τεστ νερου(το ΡΗ μπορεις να μην μετρας).....και βλεπουμε!

Προσεχε με το ταισμα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τετοιες μεγαλες αλλαγες νερου μην κάνεις, δεν ειναι καλο. Κανε 30-50% αν χρειαστει (ή πιο συχνα- ανα 2 μερες- 20-30% αν χρειαστει). Ταιζεις τωρα πολυ λιγο τα ψαρια (και μερα παρα μερα να ταιζεις, δεν παθαινουν τιποτα!) και ριχνεις βακτηρια μετα απο καθε αλλαγη νερου. Θα πανε ολα καλα.

Απλα δωσε λιγο χρονο στο ενυδρειο σου. Δες το φιλτρο να κάνει καλη αναταραξη στην επιφανεια του νερου. Μονο ετσι γινεται καλη οξυγονωση.

Τα τεστακια σου ειναι καλα. Οι μετρησεις ειναι σχεδον καλες (πρεπει να πεσει ΝΟ2 στο μηδεν).

Τωρα...1- ριχνεις βακτηρια. 2-δεν  κάνεις αλλαγη νερου 2-3 μερες, μετα κάνεις τεστ νερου(το ΡΗ μπορεις να μην μετρας).....και βλεπουμε!

Προσεχε με το ταισμα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...