Jump to content

Τι μου προτείνεται για ηρεμα ψάρια;


Calliavr

Recommended Posts

Καλησπέρα, εδω και ενα μηνα έχω στήσει ενυδρείο 80x35 με καμπύλη, έχω βαλει μεσα νέον, γκαμπι, μόλη,αγγελοψαρο, ινδιανακι και πλακοστομο.. τι άλλο είδος ταιριαζει με τα ψάρια που έχω ηδη μεσα;

Έγινε επεξεργασία - Calliavr
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ γκαμπυ κ νέον. Και σκεφτόμουν τα αγγελοψαρα.. πως είναι από συμπεριφορά? Μπορούν μαζί αυτά τα είδη??

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ηρώ Κόκ. έγραψε:

Έχω και εγώ γκαμπυ κ νέον. Και σκεφτόμουν τα αγγελοψαρα.. πως είναι από συμπεριφορά? Μπορούν μαζί αυτά τα είδη??

Εγω έχω για την ωρα ενα αγγελοψαρο αλλα σκευτομαι να βάλω άλλο ενα... ολα μου τα ψάρια ακομη είναι μωρά για την ωρα καλα τα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Calliavr έγραψε:

Εγω έχω για την ωρα ενα αγγελοψαρο αλλα σκευτομαι να βάλω άλλο ενα... ολα μου τα ψάρια ακομη είναι μωρά για την ωρα καλα τα πάνε!

Λες να βάλω κ εγώ?? Πόσα λίτρα έχεις ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Calliavr έγραψε:

Καλησπέρα, εδω και ενα μηνα έχω στήσει ενυδρείο 80x35 με καμπύλη, έχω βαλει μεσα νέον, γκαμπι, μόλη,αγγελοψαρο, ινδιανακι και πλακοστομο.. τι άλλο είδος ταιριαζει με τα ψάρια που έχω ηδη μεσα;

Καλώς ήρθες στην παρέα μας .Θα ομολογήσω οτι έχεις ένα πρόβλημα και δεν είναι τι να βάλεις μέσα στο ενυδρείο άλλα τι να..... βγάλεις. Θα σε παρακαλέσω αν δεν βαριέσαι να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα (ότι γνωρίζεις σίγουρα τα άλλα άστα κενά) για να έχουμε μια πρώτη γνωριμία με το ενυδρείο σου.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

ΕΥΤΥΧΗΣ και FotisAthanasiadis reacted to this
Like

 

The Aquazone Team
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Ηρώ Κόκ. έγραψε:

Λες να βάλω κ εγώ?? Πόσα λίτρα έχεις ενυδρειο?

Αυτό είναι το προφίλ των αγγελόψαρων. Διάβασε το και πάρε εσύ την απόφαση αν κάνει για το ενυδρείο σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια!!!! @Ηρώ Κόκ., @Calliavr!!! Εχετε μικρα ενυδρεια για σκαλαρια. Οταν ειναι ακομα μωρα, στα 80Χ35 μπορουμε να τα κρατησουμε για καποιο δχρονικο διαστημα (οχι πολυ μεγαλο), μεγαλωνουν γρηγορα!

"ινδιανακια" , νεον - ειναι κοπαδοψαρα, δεν γινεται να τα κρατας απο ενα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια!!!! @Ηρώ Κόκ., @Calliavr!!! Εχετε μικρα ενυδρεια για σκαλαρια. Οταν ειναι ακομα μωρα, στα 80Χ35 μπορουμε να τα κρατησουμε για καποιο δχρονικο διαστημα (οχι πολυ μεγαλο), μεγαλωνουν γρηγορα!

"ινδιανακια" , νεον - ειναι κοπαδοψαρα, δεν γινεται να τα κρατας απο ενα....

Το σκαλαρι προσωρινά το έχω εκει, τέλος Δεκέμβρη θα βάλω κι άλλο ενυδρείο μόνο με σκαλάρια, νέον έχω 8 και ινδιανακιε 2 αλλα λέω να βάλω αλλα 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας .Θα ομολογήσω οτι έχεις ένα πρόβλημα και δεν είναι τι να βάλεις μέσα στο ενυδρείο άλλα τι να..... βγάλεις. Θα σε παρακαλέσω αν δεν βαριέσαι να συμπληρώσεις την παρακάτω φόρμα (ότι γνωρίζεις σίγουρα τα άλλα άστα κενά) για να έχουμε μια πρώτη γνωριμία με το ενυδρείο σου.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

ΕΥΤΥΧΗΣ και FotisAthanasiadis reacted to this
Like

 

The Aquazone Team
 

Κατηγορία κοινωνικό ,είναι 80/35/40 και 105 λίτρα ,από ψάρια έχω 8 νέον 2 Μολυ 2 ινδιανακια 5 γκαπι 1 αγγελοψαρο και 1 πλακοστομο ,έχω φόντο με ρίζες, έχω βαλει λεπτο χαλικακι σε μαύρες και κόκκινες αποχρώσεις και μερικες πετρούλες σε πράσινο χρωμα ενα ξύλο ενα ψιλό βράχο που καλύπτει το φίλτρο μερικά κοχύλια ενα πήλινο με τρύπες ενα σπασμένο αεροπλάνο και 3 πλαστικα φυτά , έχω αδιάβροχο φωτισμό με ενσωματωμένο οξυγωνοτη, το έχω ρυθμισμένο στους 26 βαθμούς αλλα συνήθως φτανει 27-28, τα ψάρια τα ταΐζω με νυφαδες 2 φορες την μέρα καθαρισμό του ενυδρείου με αλλαγή νερού κτλ 1 φορά τον μηνα και καθαρισμό του φίλτρου κάθε ευδομαδα το φίλτρο που έχω είναι για 1400 λίτρα νερού τα υπολοιπα παραμέτρους κτλ δεν τα γνωρίζω γιατι φέρνω τον πατερα μου να τα κάνει (γιατι είμαι και ολίγων άσχετη ακομη)

Link to comment
Share on other sites

Για τα σκαλάρια  θέλουν μινιμουν 45cm καθαρό ύψος νερού αν είναι κοντόπτερά ή 60 αν είναι μακρύπτερα και αν είναι αλτουμ θέλουν παραπάνω.

Σκαλάρια τα κρατάμε δυο μόνο αν είναι ζευγάρι αλλιώς όχι, και αυτά  σε μίνιμουν 200 λίτρα εφόσον έχουμε και το ανάλογο ύψος. Αν δεν έχουμε ζευγάρι τότε τον λιγότερο αριθμο που μπορούμε να έχουμε είναι τέσσερα ψάρια  σε 350-400 λίτρα και όχι πάνω απο έξι σε αυτά τα λίτρα.

Και αν κάποια απο αυτά κάνουν ζευγάρι τότε ίσος να χρειαστεί να φύγουν τα δυο και να μείνουν τέσσερα γιατί κάποια ζευγάρια έχουν πολύ επιθετικό χαρακτήρα και στο τσαφ χωράνε σε 400 λίτρα τέσσερα ψάρια, αλλιώς μπορεί και να ''σφαχτούν''. Αν δεις βίντεο πως μαλώνουν τα σκαλάρια απο αγγελόψαρα γίνονται διαβολόψαρα στην συμπεριφορά τους.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για τα σκαλάρια  θέλουν μινιμουν 45cm καθαρό ύψος νερού αν είναι κοντόπτερά ή 60 αν είναι μακρύπτερα και αν είναι αλτουμ θέλουν παραπάνω.

Σκαλάρια τα κρατάμε δυο μόνο αν είναι ζευγάρι αλλιώς όχι, και αυτά  σε μίνιμουν 200 λίτρα εφόσον έχουμε και το ανάλογο ύψος. Αν δεν έχουμε ζευγάρι τότε τον λιγότερο αριθμο που μπορούμε να έχουμε είναι τέσσερα ψάρια  σε 350-400 λίτρα και όχι πάνω απο έξι σε αυτά τα λίτρα.

Και αν κάποια απο αυτά κάνουν ζευγάρι τότε ίσος να χρειαστεί να φύγουν τα δυο και να μείνουν τέσσερα γιατί κάποια ζευγάρια έχουν πολύ επιθετικό χαρακτήρα και στο τσαφ χωράνε σε 400 λίτρα τέσσερα ψάρια, αλλιώς μπορεί και να ''σφαχτούν''. Αν δεις βίντεο πως μαλώνουν τα σκαλάρια απο αγγελόψαρα γίνονται διαβολόψαρα στην συμπεριφορά τους.

Ναι το έχω ακουσει! Εγω δεν θα έβαζα αλλα μου το έκαναν δωρο και δεν μπορούσα να κάνω κάτι ? ρωτησα τον ανθρωπο στο pet shop και μου ειπε πως μεγαλώνει αναλογα με το περιβάλλον του και το αφησα γιατι λέω κάτι θα ξερει μετά διάβαζα ότι φτάνουν τα 13 εκ και λέω τι φαση... και για αυτό θα βάλω κι άλλο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Calliavr έγραψε:

ινδιανακιε 2 αλλα λέω να βάλω αλλα 2

Καν τα 8-10.

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καν τα 8-10.

Ναι το έχω σκοπο σιγά σιγά όμως γιατι νομίζω πρέπει να βάζω μέχρι 4 ανα εβδομάδα κάτι τέτοιο μου ειπαν ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Calliavr έγραψε:

Ναι το έχω ακουσει! Εγω δεν θα έβαζα αλλα μου το έκαναν δωρο και δεν μπορούσα να κάνω κάτι ? ρωτησα τον ανθρωπο στο pet shop και μου ειπε πως μεγαλώνει αναλογα με το περιβάλλον του και το αφησα γιατι λέω κάτι θα ξερει μετά διάβαζα ότι φτάνουν τα 13 εκ και λέω τι φαση... και για αυτό θα βάλω κι άλλο ενυδρείο 

 

Συμβουλή : Το ενυδρείο να είναι το μεγαλύτερο που αντέχει το πορτοφόλι σου και ο χώρος σου.  Όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερες επιλογές σε  ψάρια θα έχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

 

Συμβουλή : Το ενυδρείο να είναι το μεγαλύτερο που αντέχει το πορτοφόλι σου και ο χώρος σου.  Όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερες επιλογές σε  ψάρια θα έχεις.

 

Για την ωρα έχω 105 λίτρα μου ειπαν από μικρα ψάρια μπορώ να βάλω μέχρι 25 άντε 30.... αλλα έχω σκοπο να βάλω άλλο ενα μεγαλο 600ρι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αφού έχεις σκοπό να ασχοληθείς περαιτέρω με το χόμπι θερμή παράκληση να διαβάσεις και το κυριότερο να δώσεις την βαρύτητά που πρέπει στα παρακάτω άρθρα. 

Καλή μελέτη σου εύχομαι και εδώ είμαστε για οποιαδήποτε απορία σου.

Αυτά τα λίγα για αρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...