Jump to content

Τι ψάρια να βάλω??


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Το ενυδρείο μου το στρώνω εδώ και 2 μήνες περίπου με βακτήρια . Το ενυδρείο είναι 110 λίτρα και ρίχνω 2 κουταλιές του γλυκού τροφή σε τούλι(αλλάζω τροφή ανά 2-3 μέρες).Η αμμωνία και τα νιτρώδη έχουν μηδενίσει.

Τα νιτρικά όμως είναι μεταξύ 10 και 20.

Είναι φυσιολογικό??

Μετράω με υγρά Σέρα

 

Link to comment
Share on other sites

Είχε άνοδο αμμωνίας και νιτρικών?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, killerknight said:

Είχε άνοδο αμμωνίας και νιτρικών?

Δεν γνωρίζω, σήμερα μέτρησα πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό το στρώνεις? Ένα μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έπρεπε μέρα παρά μέρα να κάνεις μετρησεις με υγρά τεστ για να δεις εξέλιξη. Τώρα το έκανες στα τυφλά και δεν μπορούμε να ξερουμε σιγουριά αν πραγματοποιήθηκε ο κύκλος του αζώτου. Άκου με λιγο. Βάλε μεγαλύτερη ποσότητα τροφής αυτή τη φορά και μέτρα σε δύο μέρες. Αν τα νιτρικά είναι πάνω του 40 όλα θα είναι οκ. Μέτρα και για αμμωνία και νιτρώδη όμως. Γιατί αν ανέβουν και αυτά σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το κακό είναι ότι δεν έπαιρνες μετρήσεις κατά το στρώσιμο για να δούμε με ασφάλεια ότι έκλεισε ο κύκλος του αζώτου . Τώρα απο την άλλη δυο μήνες με βακτήρια και τροφή που έριχνες η λογική λέει οτι το έχεις στρώσει. Και ναι είναι φυσιολογικό ένα στρωμένο ενυδρείο να έχει ΝΟ3 10 με 20 ppm. Σε κάθε περίπτωση η εισαγωγή ψαριών να γίνει σταδιακά και οι μετρήσεις σου ποιο συχνές. Και καλό είναι να κάνεις και αυτο που σου λέει παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, marinos said:

Κοίτα το κακό είναι ότι δεν έπαιρνες μετρήσεις κατά το στρώσιμο για να δούμε με ασφάλεια ότι έκλεισε ο κύκλος του αζώτου . Τώρα απο την άλλη δυο μήνες με βακτήρια και τροφή που έριχνες η λογική λέει οτι το έχεις στρώσει. Και ναι είναι φυσιολογικό ένα στρωμένο ενυδρείο να έχει ΝΟ3 10 με 20 ppm. Σε κάθε περίπτωση η εισαγωγή ψαριών να γίνει σταδιακά και οι μετρήσεις σου ποιο συχνές. Και καλό είναι να κάνεις και αυτο που σου λέει παραπάνω.

Είναι φυσιολογικό μόνο 20 νιτρικά εδώ και 2 μήνες και με δύο κουταλιές του γλυκού τροφή?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έπρεπε να είναι παραπάνω άλλα τώρα κάνω πρόβλεψη γιατί δεν γνωρίζω τις μετρήσεις κατα το στρώσιμο . Αλλαγές νερού ας πούμε έκανες και αν ναι πότε εκάνες την τελευταία. Το καλύτερο όμως είναι για να δούμε αντίδραση να κάνεις αυτό που σου  είπε ο killerknight

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marinos said:

Λογικά θα έπρεπε να είναι παραπάνω άλλα τώρα κάνω πρόβλεψη γιατί δεν γνωρίζω τις μετρήσεις κατα το στρώσιμο . Αλλαγές νερού ας πούμε έκανες και αν ναι πότε εκάνες την τελευταία. Το καλύτερο όμως είναι για να δούμε αντίδραση να κάνεις αυτό που σου  είπε ο killerknight

Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες παραπάνω τροφή όπως είπαμε ; Αν ναι τότε περίμενε και κάνε τις μετρήσεις  σε δυο μέρες . Θα δούμε πολλά τότε.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, marinos said:

Έβαλες παραπάνω τροφή όπως είπαμε ; Αν ναι τότε περίμενε και κάνε τις μετρήσεις  σε δυο μέρες . Θα δούμε πολλά τότε.

Το έκανα αλλά μην είσαι σίγουρος.... κάτι μου βρωμάει για τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Tsagko έγραψε:

Το έκανα αλλά μην είσαι σίγουρος.... κάτι μου βρωμάει για τα τεστ

Δες λιγο εδω και κανε, οπως λεει η @Κατριν (γραφει στο τελος). Μπορει να υπαρχει διαφορά...

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, natateo said:

Δες λιγο εδω και κανε, οπως λεει η @Κατριν (γραφει στο τελος). Μπορει να υπαρχει διαφορά...

 

Πόσα δευτερόλεπτα να το χτυπήσω?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Katrin said:

Όταν έκανες το τέστ με την διαδικασία των οδηγιών, πόσα μέτραγες? 

Μεταξύ 10-25 αλλά πιο πολύ προς το δέκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω το βλεπω προς 50ppm....αλλά εστρωσε μια χαρα το ενυδρειο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα . Και εγώ για εκεί το βλέπω,αν είχες προς το 10ppm πρίν μάλλον ήταν επειδή  ήθελε καλύτερη ανατάραξη το μπουκάλι . Και εγώ θεωρώ οτι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ έτσι ;

Συμπέρασμα H sera θέλει κάλο ταρακούνημα για να εχεις σωστές ενδείξεις 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marinos said:

Σίγουρα . Και εγώ για εκεί το βλέπω,αν είχες προς το 10ppm πρίν μάλλον ήταν επειδή  ήθελε καλύτερη ανατάραξη το μπουκάλι . Και εγώ θεωρώ οτι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο. Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι οκ έτσι ;

Συμπέρασμα H sera θέλει κάλο ταρακούνημα για να εχεις σωστές ενδείξεις 

Τα υπόλοιπα μηδέν!! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας όλους.Θα συνεχίσω το στρώσιμο για κάνα 1 μηνα ακόμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και για την βιολογία του ενυδρείου σταδίακά να τοποθετήσεις  κάποια απο τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...