Jump to content

Στο ποτάμι...


petran

Recommended Posts

Δεν πρόκειται για το ενυδρείο μου, όμως θεώρησα ότι οι παρακάτω φωτογραφίες θα είχαν αρκετό ενδιαφέρον.

Σε πρόσφατη εκδρομή στη Βόρεια Εύβοια, έκανα μια στάση στο ποτάμι που κυλάει δίπλα στο δρόμο λίγο πριν τον Αγ. Ιωάννη Ρώσσο. Το νερό ελάχιστο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, αλλά το τοπίο πανέμορφο.

post-844-1180861602_thumb.jpg

Το πιο εντυπωσιακό όμως ήταν το πόσα νεογέννητα ψαράκια υπήρχαν στο λιγοστό νερό του ποταμού, τα περισσότερα από τα οποία δυστυχώς δεν θα επιζούσαν αφού ήταν παγιδευμένα σε νερόλακκους, ενώ οι βροχές ήρθαν 2 εβδομάδες αργότερα... Περπάτησα εκατοντάδες μέτρα μέσα στην κοίτη του ποταμού και παντού υπήρχαν νεογνά με την πυκνότητα που φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες:

post-844-1180862355_thumb.jpg post-844-1180862411_thumb.jpg post-844-1180862446_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Δεν πρόκειται για το ενυδρείο μου, όμως θεώρησα ότι οι παρακάτω φωτογραφίες θα είχαν αρκετό ενδιαφέρον.

Σε πρόσφατη εκδρομή στη Βόρεια Εύβοια, έκανα μια στάση στο ποτάμι που κυλάει δίπλα στο δρόμο λίγο πριν τον Αγ. Ιωάννη Ρώσσο. Το νερό ελάχιστο, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, αλλά το τοπίο πανέμορφο.

post-844-1180861602_thumb.jpg

Πραγματικά πανέμορφη φύση...

Το πιο εντυπωσιακό όμως ήταν το πόσα νεογέννητα ψαράκια υπήρχαν στο λιγοστό νερό του ποταμού, τα περισσότερα από τα οποία δυστυχώς δεν θα επιζούσαν αφού ήταν παγιδευμένα σε νερόλακκους, ενώ οι βροχές ήρθαν 2 εβδομάδες αργότερα... Περπάτησα εκατοντάδες μέτρα μέσα στην κοίτη του ποταμού και παντού υπήρχαν νεογνά με την πυκνότητα που φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες:

post-844-1180862355_thumb.jpg post-844-1180862411_thumb.jpg post-844-1180862446_thumb.jpg

Γνωρίζεις τι ψάρακια είναι;

Link to comment
Share on other sites

γυρινοι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

γυρινοι δεν είναι?

Πράγματι, αυτά είναι γυρίνοι.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι γυρίνοι ,δεν χωράει αμφιβολία

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντάς το λίγο, βλέπω πως μάλλον έχετε δίκιο...

Δεν πήγε το μυαλό μου μια και δεν είχα ξαναδεί γυρίνους.

Link to comment
Share on other sites

Guest aquarius

Γυρίνοι είναι τα νεογέννητα βατράχια:

Sorry, είμαι άσχετος (...ή καλύτερα αρχάριος :thumbdown: )

Link to comment
Share on other sites

Γυρινος ειναι το νεογνο του βατραχου προτου βγαλει ποδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...