Jump to content

Επιλογη πλέκο για δωρο


temp.visitor

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους, κοιταω μερικες φορές τα ψαρακια σας γιατι μου αρεσουν(τα οποια και καμαρωνω, να σας ζησουν) αλλά δυστηχως δεν εχω δικό μου ενυδριο, εχει ομως η κοπελα μου ενα 100l με μερικα νεον 2 ansistrus (ο ενας αλμπινο) και επειδη τα αγαπάει παρα πολύ (οπως ολοι εδω μεσα) προσπαθω εδώ και 1 μηνα περιπου να βρω ενα ομορφο ψαρακι αυτης της οικογενειας (βυθου) για να της το κάνω δωρο (θα ειναι μια ξεχωριστη στιγμή και τα ψαρακια τα αγαπαει περισσότερο απο τα κοσμήματα-πράγμα που με εχει βαλει σε πολύ τρεξιμο), δεν εχω κατι συκγεκριμενο στο μυαλο μου, οτιδηποτε δεν θα μπορουσε να αγορασει ευκολα μόνη της (προσπαθω να το κανω λιγο ξεχωριστο). απο οτι βλέπω εσεις εισαστε οι πλέον ειδικοι για συμβουλες. εχω ψαξει σε αρκετα μαγαζια στην αθηνα και στη χαλκιδα και στη θηβα (ποιο μακρια δεν πηγα) αλλά κανενας δεν εχει τιποτα ποιο "σπανιο" απο τα κοινα πλέκο (αυτα με τα 5 ευρώ) και τα ansistrus (απο αυτα εχει οποτε το ξεχνάμε...). σε εναν στη χαλκιδα βρήκα ενα L200 που ηταν και περιπου στα λευτα που υπολογιζα (150€) αλλά δυστηχως ηταν ηδη σε τελικό μεγεθος και θα προτιμουσα καποιο μωρακι για να το μεγαλωσει μονη της. στην αλεξανδρας βρήκα μερικα L155 αλλά ενω ο πωλητης ειπε πως το τελικο μεγεθος τους ειναι 20cm ο σοφός γουγλης δειχνει σχεδον 1 μετρο(!). πραγματικα ειμαι σε απογνωση, εχετε κατι να μου προτεινετε? υπαρχει καποιο μαγαζι που να φερνει μεγαλυτερη ποικιλια απο τα συνηθησμένα? (εχω ψαξει στα μαγαζια αββυσος στην αλεξανδρας και σε ενα αλλο που ειναι εκει κοντα στον ιδιο δρομο, στο μεγαλο μαγαζι στη γεφυρα βαρυμπομπης, σε ενα αλλο καπου στο μενιδι και σε 2 μαγαζια στη χαλκιδα -οχι απλά πετ shop και σε αλλο 1 στη θηβα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω καθώς σε αυτά τα λίτρα δέν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο εκτός ίσος έναν ακόμα Ancistrus θηλυκό (εξαρτάτε βέβαια από τί γένος είναι τα άλλα 2).

Τον L155 ξέχνα τον καθώς θα γίνει μεγάλος όπως είπες και εσύ και είναι πάρα πολύ επιθετικός. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι το μονο ειδος που δεν ξεπερνάει τα 12cm ε? κρίμα, της αρεσουν ολα τα βυθόψαρα αλλά με τους πλέκο τα παει καλύτερα... ειμαι σε απόγνωση, θελω να πώ, υπάρχει κοσμηματοπωλειο δίπλα απο το σπίτι μου αλλά προτιμούσα ενα καλό ψαράκι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μια ιδέα,φέρε την κουβέντα έτσι και ρώτα την τι της αρέσει από τους pleco...(ποιά είδη....)Υπάρχουν αρκετά που δεν μεγαλώνουν πολύ και θα ήταν ίσως κατάλληλα(εξαρτάται και από τις γνώσεις και την εμπειρία της πάντα...)Είναι μήπως μέλος σε κάποιο forum;

Η Άβυσσος απότι άκουσα έχει μικρά Peckotia vittata αυτή την στιγμή(το άκουσα,δεν τα είδα οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το αν πράγματι είναι τέτοια...) τα οποία (ένα ζεύγος το πολύ) θα ήταν κατάλληλα για το ενυδρείο αν το διατηρεί καλά και κάνει και τις αλλαγές νερού που πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΤΟΥ ΤΡΕΝΟΥ, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΔΑ ΕΝΑ ΚΙΤΡΙΚΟΠΟΡΤΟΚΑΛΙ -σαν πλεκο φαινοταν αλλα απο οτι εμαθα δεν ειναι, ειναι chinese algae eater και μπορεις να το δεις

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http...l%3Del%26sa%3DN

ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 3-4- ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΣΤΗ ΒΙΤΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ 12-15 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ. ΜΟΛΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΡΟΜΑΞΑ, ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 120ΛΤ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΕΟΦΑΓΟ 10 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙ ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΤΑΝΙΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Ο ΓΕΩΦΑΓΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΦΑΝΕ. ΤΑ ΤΑΙΣΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΣΠΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΡΥΨΩΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΠΗΓΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ ΚΟΡΑΛΙ ΚΑΙ ΚΡΥΦΤΗΚΕ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΨΑΡΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΩΝΙΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΑΠ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΤΕΜΠΕΛΕΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΑΛΓΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ. ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΕΙ ΘΑ ΨΑΞΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΥΚΑΙΡΟ.

ΠΟΛΛΑ ΕΙΠΑ? ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΙΔΕΑ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμμένο είναι τελείως ακατάλληλο για το ενυδρείο τους(αλλά και για το δικό σου...) καθώς φτάνει τα 30εκ. τελικό μέγεθος και είναι επιθετικό όταν μεγαλώσει...Επίσης δεν είναι pleco και ούτε καν ανήκει στα γατόψαρα,οπότε δεν είναι σίγουρο πως θα της αρέσει...Οι pleco έχουν μια άλλη ξεχωριστή ομορφιά και έχουν και πιο ωραία χρώαματ από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα ψάξιμο στο φόρουμ με τη μηχανή αναζήτησης (η στο ίντερνετ γενικότερα) και θα βρεις αρκετές σχετικές πληροφορίες για αυτά τα ψάρια. Το όνομά τους είναι Gyrinocheilus aymonieri ή CAE (Chinese Algae Eater) και μάλλον θέλουν ειδικούς χειρισμούς θα έλεγα, λόγω "δύστροπου χαρακτήρα" - αν μπορεί βέβαια να ειπωθεί έτσι η εντελώς φυσιολογική συμπεριφορά ενός ψαριού, που απλά κρατείται σε λάθος συνθήκες από τους χομπίστες (θέλει πολύ χώρο, δυνατά ρεύματα και αρκετά μεγάλο ενυδρείο και δεν κάνει με όλα τα ψάρια).

Link to comment
Share on other sites

οσο ζουμε μαθαίνουμε κανείς δεν γεννηθηκε ξερόλας.

και λαθη θα κανουμε και εμεις οι αρχαριοι αλλα και οι εμπειροι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ που ασχολειστε, δεν μπορώ να τη ρωτησω γιατι πλησιαζει η μεγαλη μερα και θα το ψιλιαστει οτι θελω να της κανω δωρο (οποτε παει η εκπληξη), δεν ειναι σε καποιο φορουμ αλλά ψαχνει συνεχεια στο ιντερνετ για ψαρια. συνεχώς παντως κοιταει διαφοροα νουμερα L, δοκιμασα να παραγγειλω σε καποια μαγαζια αλλά δεν δουλευει ετσι το συστημα λενε. απλά φερνουν οτι τους εχουν μεσα στα κουτια και μετα τα πουλανε. και τον L200 που βρηκα ετυχε να τον ειχε ο ιδιοκτητης παλιοτερα. ειναι οντως ολα τα νουμερα τόσο σπανια?

τα cae θα πρέπει να τα αποκλείσουμε καθώς (ασχετα με το αν ειναι ωραιο ψαρακι) δεν ανηκει στο "καλουπι" που ειμαι σιγουρος πως θα ξετρελαθει (επισης ειναι συνηθισμένο, αν ηταν θα ειχε παρει ηδη) ευχαριστω για τη πρόταση πάντως. επισης και για τα Peckotia vittata θα το ψαξω λιγο ακομη. και μιας και το συζηταμε εμενα μου αρεσει πολύ το μαυρο ansistrus που εχει, ειναι διαφορετικο απο το albino ε? (υπάρχει τρόπος αν βρω κατι να το παραγγειλω τελικα απο το ιντερνετ απο το εξωτερικο?)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα παραγγελείας σε συγκεκριμμένα μαγαζιά...Τώρα από inetrnet,δυστυχώς τα site που φέρνουν σπάνιους pleco ή δεν στέλνουν Ευρώπη ή έχουν μεγάλο minimum order...Μερικά όμως Ευρωπαικά φέρνουν που και που κάτι καλό...

Όλα αυτά όμως θέλουν χρόνο για να παραγγελθούν και να έρθουν...Θέλει κανα μήνα...Επίσης μέσα στο καλοκαίρι λίγοι είναι αυτοί που θα δεχτούν να κάνουν παραγγελεία για να σου φέρουν και τα 1-2ψάρια που θες...

Πέρασα από Άβυσσο χθες και τα είδα...Δεν είναι Peckoltia vittata αλλά Clown pleco(Panaque maccus)...Απλά τα αγόρασε για Peckoltia vittata(είναι πολύ συχνό αυτό το μπέρδεμα...).

Μερικοί που έχουν ποικηλία αυτή τη στιγμή και πιστεύω πως άνετα θα βρεις κάτι(κοίτα όμως πρώτα τι συνθήκες έχει στο ενυδρείο της η φίλη σου και κοίτα επίσης και το τελικό μέγεθος του pleco...) είναι η Ζωοφιλία Αγ. Στέφανου,ο Υδρόκοσμος και το Water inn...Έχουν αρκετά είδη εκεί και ακετά είναι πολύ σπάνια...

Αν θέλεις καλύτερα γράψε εδώ ποιόν θέλεις να της πάρεις(όταν βρεις κάποιον που πιστεύεις θα της αρέσει) να σου πούμε και αν κάνει...

Έγινε επεξεργασία - Kostas G.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...