Jump to content

Επιστροφή μετά από 5 χρόνια


aggeloskante

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Με τετοια τιμη παιρνεις εξωτερικο.

Και παλι μεχρι 750λ/ωρα....διαλεξες. Απο 1300λ/ωρα ξεκινα να ψαξεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)Καλημέρα και από εμένα! Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου ως χρήστης.

Χρησιμοποιώ χρόνια μόνο εσωτερικό φίλτρο κάνοντας ένα διάλλειμα ενός περίπου έτους που χρησιμοποίησα εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή σε 100λτ κοινωνικό φυτεμένο χρησιμοποιώ αυτό.

Λάβε υπόψη σου τα ακόλουθα:

Οσα σου λένε για την ροή (βλέπε @natateoποστ 26 ακριβώς από πάνω) ισχύουν στο έπακρο. Εγώ το συγκεκριμένο το καθαρίζω κάθε εβδομάδα αλλιώς μπουκώνει. Στις 15 ημέρες έχει τερματίσει.

Πράγματι θα κουνηθεί, το συγκεκριμένο ωστόσο δεν έχει ξεκολλήσει. Αμμωνία δεν έχω, παίρνει πολύ βιολογικό υλικό.

Στα θετικά, αποφεύγεις σωλήνες κλπ που για εμένα είναι καθοριστικός παράγοντας λόγω ανεπαρκούς χώρου. Αν το επιλέξεις πάρε δύο, να είσαι έτοιμος να τα καθαρίζεις ανα 15 ημέρες, βρες τρόπο να μην κουνιούνται (τα συγκεκριμένα τραβάνε από το πλάι οπότε μπορείς να τα στηρίξεις στο κάτω μέρος).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς αναφέρω ότι καλό το εσωτερικό αλλά για να γυρίζω το νερό τόσες φορές χρειάζονται 3 εσωτερικά φίλτρα . Γι'αυτό είπα καλύτερα εξωτερικό.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην μπερδεύουμαι τα πράγματα. Η προτροπή μου ηταν να κρατήσει το εσωτερικό φιλτρο απο το ενυδρείο που θα αγόραζε. Διαφορετικα μπορει να πάει στην λύση του εξωτερίκου. Επίσης εδώ να πω οτι προσώπικα είμαι λάτρης του εσώτερικου sump. Θεώρω οτι έχει μόνο ενα μειωνέκτιμα που είναι η κατάληψη χώρου αλλά υπερτερεί σε ολα τα αλλα εναντι των αλλων φιλτρων. Ουσιαστικα αν δεν το κανεις με την κατασκεύη του ενυδρείου σου  μπορείς να πάρεις ενα τετοιο κουτι και να το διαμορφώσεις οπως εσύ θέλεις.Με οτι υλικα και οποια αντλια θελεις

content://com.android.chrome.FileProvider/images/screenshot/1606913502373-1584322799.jpg  Για μενα το φιλτρο ειναι ο πνευμονας του ενυδρειου και πρεπει να ειναι μεσα σε αυτο, διαφορετικα ειναι αιμοκάθαρση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aggeloskante said:

Αυτό ακριβώς αναφέρω ότι καλό το εσωτερικό αλλά για να γυρίζω το νερό τόσες φορές χρειάζονται 3 εσωτερικά φίλτρα . Γι'αυτό είπα καλύτερα εξωτερικό.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστά. Επίσης, αν είναι να μείνεις σε εσωτερικό μείνε με αυτό που έχει. Αν είναι να δώσεις χρήματα, πρότασή μου, πάρε εξωτερικό. Το hailea για τα λίτρα σου (τώρα είδα πόσα είναι) ούτε εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα παρά τις ενστάσεις μου. Ωστόσο δεν χάνεις τίποτα να ξεκινήσεις με αυτό που φοράει ήδη το ενυδρείο, ακόμα και να το αλλάξεις η βιολογία δεν θα χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλήξω στο juwel rio θα το ξεκινήσω με το εσωτερικό και έπειτα βλέπουμε. Αν πάω σε σκέτη γυάλα που προς τα εκεί κλείνω γιατί και στα προηγούμενα ενυδρεία με καπάκι στο τέλος κατέληγα να το αφαιρώ. Οπότε λογικά θα πάω σε εξωτερικό φίλτρο . Οπότε πάνω κάτω έχω καταλήξει πλέον.
Σε σκέτη γυάλα φύτεμενο με μπουκαλα co2 με χαμηλών και κάποια μέτριας απαίτησης φυτά . Εξωτερικό φίλτρο και τώρα είμαι σε αναζήτηση φωτιστικού value for money .

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνώμη για το eheim co2 set 600 επειδή η τιμή με το φουλ πακέτο μου βγαίνει οικονομικότερη από το να τα πάρω ξεχωριστά. Το χρησιμοποιεί κάνεις να μου πει την γνώμη του?

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...