Jump to content

Δίσκος πρόβληματα...


Teopagonas

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα ..Ήθελα να ρωτήσω έχω το Rio 240 και έχω 4 δίσκους ο ένας κινείται παρά πολύ γρήγορα και χτυπάει παντού και μετά η κρύβεται η ξαπλώνει ...πως μπορώ να τον βοηθήσω ;;; Ευχαριστώ ...

Έγινε επεξεργασία - Teopagonas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε καμία μέτρηση, επειδή λογικά κάτι δεν πάει καλά, αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά (πιθανών αμμωνία) 

Συνήθως κάνουν έτσι από δηλητηρίαση

Κάνε αμέσως αλλαγή νερού και δες αν ανάπνεει γρήγορα, βάλε και αεραντλία για βοήθεια...

Άμα τον βλέπεις να ξινεται τότε μπορεί να είναι και παράσιτο

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συμπληρωσε ( copy-paste)την παρακατω φορμα για να διευκοληνθουν τα μέλη ωστε να  βρεθει η αιτια του προβληματος.....

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕ

 

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας ο δίσκος τελικά δεν τα κατάφερε το πρωί που ξύπνησα είχε πεθάνει ....πριν 4 μέρες είχα πάει νερό στο pet και μου είπε οτι είναι παρά πολύ καλό ...κάνω αλλαγή 1φορα την εβδομάδα με νερό από όσμωση αλλάζω 40lt..έκανα σήμερα ..είναι ο δεύτερος που μου χάνεται .....?παντός ευχάριστο πολύ ...έχω φίλτρο αυτό που είχε το ενυδρείο μέσα δεν έχω εξωτερικό ..λέτε με αεραντλία να είναι καλύτερα ;θα ξανακάνω μέτρηση και θα σας στείλω ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Teopagonas έγραψε:

Ευχαριστώ παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας ο δίσκος τελικά δεν τα κατάφερε το πρωί που ξύπνησα είχε πεθάνει ....πριν 4 μέρες είχα πάει νερό στο pet και μου είπε οτι είναι παρά πολύ καλό ...κάνω αλλαγή 1φορα την εβδομάδα με νερό από όσμωση αλλάζω 40lt..έκανα σήμερα ..είναι ο δεύτερος που μου χάνεται .....?παντός ευχάριστο πολύ ...έχω φίλτρο αυτό που είχε το ενυδρείο μέσα δεν έχω εξωτερικό ..λέτε με αεραντλία να είναι καλύτερα ;θα ξανακάνω μέτρηση και θα σας στείλω ..

φιλε οι δισκοι θελουν αλλαγες νερου μεγαλες  και πολυ συχνες  ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο  ?  εχεις δισκους και δεν εχεις τεστ ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας ο δίσκος τελικά δεν τα κατάφερε το πρωί που ξύπνησα είχε πεθάνει ....πριν 4 μέρες είχα πάει νερό στο pet και μου είπε οτι είναι παρά πολύ καλό ...κάνω αλλαγή 1φορα την εβδομάδα με νερό από όσμωση αλλάζω 40lt..έκανα σήμερα ..είναι ο δεύτερος που μου χάνεται .....?παντός ευχάριστο πολύ ...έχω φίλτρο αυτό που είχε το ενυδρείο μέσα δεν έχω εξωτερικό ..λέτε με αεραντλία να είναι καλύτερα ;θα ξανακάνω μέτρηση και θα σας στείλω ..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 3μηνες έχω τεστ απλά είχα πάει κάτι σαλιγκάρια και το μετρήσαμε .ποσό νερό  να αλλάζω ;είμαι καινούργιος με τους δίσκους γι αυτό και ρωτάω ....ευχάριστο ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Teopagonas έγραψε:

Το έχω περίπου 3μηνες έχω τεστ απλά είχα πάει κάτι σαλιγκάρια και το μετρήσαμε .ποσό νερό  να αλλάζω ;είμαι καινούργιος με τους δίσκους γι αυτό και ρωτάω ....ευχάριστο ...

Μια βασικη ερωτηση. Τα τεστ μηπως σου εκαναν με χαρτακια; Γιατι δεν σου εγραψαν τις τιμες; Εγω πχ δεν καταλαβαινω τι σημαινει καλες μετρησεις ή κακες..... Αυτο ,που ειναι καλο για ενα ψαρι μπορει να ειναι κακο για άλλο. Μια φορα ειχα κανει τεστ στο νερο απο το ενυδρειο τις αλυσιδας pet city.... Τα νιτρικα ηταν 160-180 ppm, για αυτους ηταν καλα....Για μενα πρεπει να  πουλανε αυτο το νερο σαν λιπασμα για φυτεμενο.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...